17 milyonuncu Bitcoin kazıldı... Piyasayı neler bekliyor?

Kazılabilecek Bitcoin miktarı giderek azalıyor. Bugün içerisinde 17 milyonuncu Bitcoin kazılacak. Peki bu neden önemli?

Blockchain.info’da dünyanın ilk kripto parası Bitcoin’in 17 milyon token sayısına yaklaştığı görülüyor. Bu bir dönüm noktası olacak çünkü Bitcoin kurallarına göre kazılabilecek Bitcoin miktarı 21 milyon olarak sınırlandırıldı. 2016 yılının ortalarından bu yana 17 milyon geçilememişti. Dağıtık sistemin güçlü işlemciler karşısında başarısına tanıklık etmiş olduk.
 
Madencilik hızı birçok etkene bağlı, Bitcoin’lerin ne kadar zamanda kazılacağını tahmin etmek zor. Ancak elimizde şu veriler bulunuyor; her Bitcoin bloğu 12.5 yeni Bitcoin üretiyor. Bloklar yaklaşık on dakikada oluşuyor ve günde 1,800 Bitcoin üretiliyor.
 
Kripto para topluluğunun farklı kesimleri Bitcoin sayısının 17 milyona ulaşmasını farklı açılardan değerlendiriyor. Örneğin durum Bitcoin’lerin %80’inin sahibi olduğunu gösteriyor. Bu yüzden gelecekteki alıcıların ve madencilerin sahip olabilecekleri Bitcoin giderek azalıyor.
 
Diğer yandan Tim Draper bu dönüm noktasının teknolojik bir başarı olduğunu ifade ederek, ‘’Bence 17 milyon bitcoin’e ulaşılması müthiş. Bahse varım Bitcoin kurucuları Bitcoin’in bu seviyeye gelebileceğini rüyalarında bile görmemiştir.’’ dedi.
 
Bazılarına göre 17 milyonun aşılması ders niteliğinde değerlendirilebilir. Örneğin yüksek bir olasılık ama bütün Bitcoin madencileri ve node’ları değişiklik yapmaya karar vermediği sürece 21 milyondan fazla Bitcoin basmak mümkün değil. Bu nokta Bitcoin’in ekonomik alanda var olabilmesi açısından önemli. Bitcoin’in erken yatırımcılarından Trace Meyer konuya dair şunları belirtti:
 
‘’Piyasa arzını yükseltirseniz enflasyona teslim olursunuz. Piyasa arzının sınırlandırılması iyi bir yöntem. Aksi takdirde yasasız vergilendirme yapmak gibi bir durum ortaya çıkar, paranız değer kaybeder.’’
 
MADENCİ ÖDÜLLERİ
 
Madencilerin aldığı ödüller zaman içerisinde değişti. Satoshi Nakamoto 3 Ocak 2009 tarihinde ilk bloğu yarattığında ilk 50 Bitcoin’i oluşturdu. Bu sayı 209,999 blok boyunca aynı kaldı. Ardından ilk ‘’yarılama’’ gerçekleşti. Yarılama ile birlikte ödül miktarı da düştü.
 
Bitcoin koduna göre her 210 bin blokta bir ödül yarıya düşürüyor. En son yarılama ile 2016 yılında ödül 12,5 bitcoin’e düştü. Her yarılama ile birlikte ödül düştüğü için geri kalan 4 milyon bitcoin’in kazılması şu ana kadar kazılan 17 milyon bitcoin’in kazılmasından uzun sürecek.
 
Bildiğiniz gibi bitcoin’ler bölünebiliyor. Bu yüzden en küçük bir parçası bile sonsuz değer taşıyabilir. Kripto para cüzdan sağlayıcısı Casa’nın mühendislerinden Jameson Lopp konuya dair şöyle konuştu:
 
‘’17 milyon BTC kulağa çok fazla geliyor olabilir ama öyle değil. Bütün milyonerler için yeterince bitcoin yok. 1 bitcoin 100 milyon satoshi’ye bölünebiliyor. Aslında bu bitcoin’in dolaşımda olabilmesi açısından oldukça iyi!’’
 
Öte yandan toplam bitcoin sayısı tam olarak hiçbir zaman 21 milyon olmayacak. Madenciler çalışmaya devam edecekler ancak oluşturdukları bloklar için yeni bitcoin’ler yerine doğrudan ödeme alacaklar. Böyle bir piyasanın yürümeyeceğine dair görüşler bulunsa da bitcoin sayısının 17 milyona ulaşması ne kadar ilerleme gösterdiğinin bir kanıtı.

27.04.2018

Haberler

`Fiyatı 25,000 dolara ulaşabilir`

Fundstrat Global Advisors`ın kurucu ortağı Thomas Lee, Bitcoin`in kullanıcı

`Libra`nın denetiminde global iş birliği önemli`

Japonya Merkez Bankası Başkanı Haruhiko Kuroda, Facebook`un kripto parası L

SEC`den Bitcoin açıklaması

ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu (SEC) Başkanı Jay Clayton’ın kri

Burundi`de tüm sanal paralar yasaklandı!

Burundi`de tüm sanal ve kripto paraların yasaklandığı bildirildi.

G7 kripto işlemlerini izlemeyi planlıyor

Aralarında G7 ülkelerinin de bulunduğu 15 hükümetin kripto para işlemlerini

`Bitcoin`i kontrollerle destekliyoruz `

Japonya Merkez Bankası, piyasa değeri bakımından dünyanın en büyük kripto p