2018`de Bitcoin için yaşanan en iyi ve en kötü gelişmeler

Bitcoin’in üzerine karabasan gibi çöken 2018 yılındaki en iyi ve en kötü gelişmeleri sizler için özetledik.

Bitcoin 2018 yılında yatırımcılar için pek de iç açıcı bir yıl geçirmedi. Birçok kişi tarafından beklendiği gibi işler maalesef yolunda gitmiyor. 2017 yılının sonunda belirlenen standartlara göre, bu yıl şuana kadarki süreçte tam bir hayal kırıklığı oldu. 20 bin dolar civarlarını bulan Bitcoin fiyatları, 2018’de yatırımcısını adeta ters köşeye yatırdı ve şu sıralar 7-8 bin dolar arasında gidip gelmekte. 
 
Bitcoin’in üzerine karabasan gibi çöken 2018 yılındaki en iyi ve en kötü gelişmeleri sizler için özetledik. İşte 2018 yılında Bitcoin’de yaşanan en iyi ve en kötü olaylar.
 
EN İYİLER
 
Bitcoin fiyatı nisan ayında% 33 arttı
 
Nisan ayında yaşanan %33’lük artışın en iyiler sıralamasında ilk sırada yer alması gerekiyor çünkü Bitcoin'in 2018'deki ayırt edici özelliklerinden biri fiyat düşüşü.  2018 yılı Nisan ayında CoinMarketCap'in verilerine göre, BTC  6,926 dolardan 9,244 dolara yükseldi ve bu da Bitcoin için şimdiye kadarki en iyi ay oldu. 
 
Wall Street, Bitcoin’e göz kırptı
 
Wall Street'in Bitcoin'e ısınabileceği fikri, mayıs ayı başlarında New York Borsası’nın müşterilerinin Bitcoin satın almasına izin vereceği yönündeki açıklamalarla güçlendi. Raporlar New York Times'da yayınlandı ve Goldman Sachs, 2018 ikinci çeyrekte Bitcoin vadeli işlemlerine açık olacağını doğruladı.
 
17 milyonuncu BTC kazıldı! 
 
26 Nisan itibariyle, Bitcoin, Kasım 2016'dan bu yana ilk kez yuvarlak bir milyona ulaşarak 17 milyonuncu Bitcoin kazıldı. Bitcoin’in gizemli yaratıcısı Satoshi Nakamoto Bitcoin’i en fazla 21 milyon adet üretilecek şekilde tasarladı. Geriye kazılacak 4 milyon BTC kaldı.  Hesaplamalara göre, 21 milyonuncu Bitcoin’in kazılması 2140 yılına kadar sürecek. 
 
Bitcoin, SegWit ile yeni sürüme geçti
 
Bitcoin’in SegWit’le yeni sürüme geçişi şubat ayında önemli bir kilometre taşı oldu. İlk olarak Ağustos 2017'de piyasaya sürülen güncelleme, kriptonun işlem sürecinin bir kısmını işlem dışı bırakarak işlemlerini hızlandırmasına yardımcı oldu. Bu, Aralık 2017'de 55 dolarlık bir zirveye ulaşan maliyetlerin düşürülmesine yardımcı oldu. 
 
Hollandalı mahkeme Bitcoin için olumlu bir karar verdi
 
Hollandalı bir mahkeme, bir davacıya, 0,591 BTC borçlu olduğu davası açtıktan sonra BTC'yi “devredilebilir değer” olarak sınıflandırmıştır. Mahkemenin kararı, dünyanın dört bir yanındaki diğer organların farklı bir görüş sergilemesi nedeniyle Bitcoin için hoş bir haberdi. Mahkeme, Bitcoin'in mülkiyet hakkı olarak değer ve nitelikli olduğunu beyan etti.
 
EN KÖTÜLER
 
Bitcoin fiyatı % 50'nin üzerinde düştü
 
Ocak ayında 17.000 dolarlık yeni bir seviyeye ulaştıktan sonra, BTC  fiyatları nisan ayında 6.500 dolara kadar düştü. Düşen fiyatlar borsalar üzerindeki düzenleme haberlerinden büyük ölçüde etkilendi. İlk olarak, uyarılan ve daha sonra Japon Finansal Hizmetler Kurumu (JFSA) tarafından hizmetlerini yürütmeye zorlanan Binance idi. Daha sonra Güney Kore’nin en büyük kripto değişimlerinden biri olan Upbit’e yönelik soruşturmalar güneyde duygularını da beraberinde getirdi. Bunlar Mart ayında ve Mayıs ayı başında gerçekleşti. Daha da kötüsü, tahmin edilen bir ralli Konsensus 2018'in sonunda gerçekleşemedi. 
 
Bitcoin fiyat yönetimi
 
Adalet Bakanlığı (DOJ) ve CFTC, Bitcoin tüccarlarını içeren olası fiyat manipülasyonuyla ilgili cezai soruşturma başlattı. Mayıs ayının bir başka bölümünde, Doco ve ABD Emtialar Vadeli İşlemler Komisyonu'nun (CFTC) olası Bitcoin fiyat manipülasyonuna baktığını belirten raporların ardından Bitcoin fiyatları dalgalandı. Bitcoin’de 2018’de meydana gelen kötü şeylerden biri bu. 
 
Reklam yasakları
 
Google liderliğinde sosyal medya devleri Facebook ve Twitter 2018’de kripto para reklamlarını teker teker yasakladıklarını duyurdu. Bu da özellikle ICO teklifleri için piyasayı etkiledi. Bitcoin fiyatları ocak ayı sonlarında ve şubat ayının genelinde bu haberlerle birlikte düştü.

Nobuaki Kobayashi'nin eylemleri
 
Bitcoin'in başına gelebilecek en kötü şeylerden biri Nobuaki Kobayashi'nin eylemleriydi. O, Ocak ayında 16.000 BTC'yi fiyat spekülasyonu ve satış fiyatını kapatan Mt Gox mütevelliydi. Kobayashi, Nisan ayında, şimdiki kripto değişiminden 8.000 BTC'yi tasfiye etti. Yapıldığı tavrı çevreleyen olumsuzluk, Bitcoin yatırımcılarını büyük ölçüde etkiledi.
 
 

29.05.2018

Haberler

`Fiyatı 25,000 dolara ulaşabilir`

Fundstrat Global Advisors`ın kurucu ortağı Thomas Lee, Bitcoin`in kullanıcı

`Libra`nın denetiminde global iş birliği önemli`

Japonya Merkez Bankası Başkanı Haruhiko Kuroda, Facebook`un kripto parası L

SEC`den Bitcoin açıklaması

ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu (SEC) Başkanı Jay Clayton’ın kri

Burundi`de tüm sanal paralar yasaklandı!

Burundi`de tüm sanal ve kripto paraların yasaklandığı bildirildi.

G7 kripto işlemlerini izlemeyi planlıyor

Aralarında G7 ülkelerinin de bulunduğu 15 hükümetin kripto para işlemlerini

`Bitcoin`i kontrollerle destekliyoruz `

Japonya Merkez Bankası, piyasa değeri bakımından dünyanın en büyük kripto p