ABD, 1 milyar dolarlık Bitcoin`i açık arttırmayla satacak

ABD, yakalanan suçlulardan ele geçirilen Bitcoinleri açık arttırmayla satışa çıkaracak.

Kripto para çılgınlığının zirveye ulaştığı günümüzde, hükûmetleri bile kendini kripto paralardan uzak tutamıyor. ABD hükûmetinin eline geçen Bitcoin miktarı dudak uçuklatıyor. Fortune'nin haberine göre, açılan soruşturmalar sonucu suçlu olduğu ispatlanan kişilerin Bitcoinlerinden, en az 1 milyar dolar değerinde Bitcoin'i ele geçiren ABD, bu Bitcoinleri satışa çıkarıyor.

ABD tarafından ele geçirilen kripto paraların büyük bir kısmı, FBI veya Uyuşturucu Kontrol Birimi gibi departmanlardan geliyor. Satılan Bitcoinler sonucu elde edilen gelir, davanın işleyişine yardımcı olmak için kullanıldığı gibi, mağdur edilen kişinin tazminatı için de kullanılıyor. Kalan para da, adalet departmanına dağıtılıyor. Kripto paraların önlenemez yükselişi sayesinde, bu tip açık arttırmalarda inanılmaz paralar dönüyor. Örneğin, geçtiğimiz ocak ayında yapılan bir açık arttırma sonucu 45 milyon dolar değerinde 3813 Bitcoin satıldı.
 
Ancak bazı eleştirilere göre, vatandaşlar ele geçirilen kripto paraların akıbetini öğrenemiyor. Kafalarda soru işaretleri uyandıran bu durum, suistimale çok açık gibi görünüyor. Clifford Histed adındaki eski bir savcı, bazı polislerin ele geçirilen paraları tabiri caizse "cebe attığını" ve Bitcoin'in de bu durumu değiştirmeyeceğini iddia ediyor. Amerikan polisi, bugüne kadar 6 adet açık arttırma ile Bitcoin satışı gerçekleştirdi. Adalet birimlerinin daha önce hiç karşılaşmadığı sorunları da beraberinde getiren Bitcoin'in yasallığı ise hâlâ tartışma konusu. 

27.02.2018

Haberler

Bitcoin 10 bin 500 dolara yaklaştı

Kripto para birimleri piyasalarında çeşitli üst düzey açıklamaların ardında

ABD Hazine Bakanı Bitcoin konusunda uyardı: Tehdit oluşturabilir!

ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, Bitcoin`in gelecekte finansal sisteme teh

İran altına dayalı kripto para birimini piyasaya sürmeye hazırlanıyor

İran Merkez Bankası altına dayalı bir kripto para birimini piyasaya sürmeye

`Libra mücadele etmesi zorlu riskler oluşturuyor`

ABD Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell, Facebook`un kripto para birimi Li

`Çin dijital para birimi çalışmalarını hızlandırmalı`

Çin Merkez Bankası Araştırma Departmanı Direktörü Wang Xin, Facebook`un kri

`Dijital Merkez Bankası Parası` uygulamaya konulacak

Türkiye`de kurumsal yapısı güçlü bir finansal sektörün oluşması için enstrü