ABD, 1 milyar dolarlık Bitcoin`i açık arttırmayla satacak

ABD, yakalanan suçlulardan ele geçirilen Bitcoinleri açık arttırmayla satışa çıkaracak.

Kripto para çılgınlığının zirveye ulaştığı günümüzde, hükûmetleri bile kendini kripto paralardan uzak tutamıyor. ABD hükûmetinin eline geçen Bitcoin miktarı dudak uçuklatıyor. Fortune'nin haberine göre, açılan soruşturmalar sonucu suçlu olduğu ispatlanan kişilerin Bitcoinlerinden, en az 1 milyar dolar değerinde Bitcoin'i ele geçiren ABD, bu Bitcoinleri satışa çıkarıyor.

ABD tarafından ele geçirilen kripto paraların büyük bir kısmı, FBI veya Uyuşturucu Kontrol Birimi gibi departmanlardan geliyor. Satılan Bitcoinler sonucu elde edilen gelir, davanın işleyişine yardımcı olmak için kullanıldığı gibi, mağdur edilen kişinin tazminatı için de kullanılıyor. Kalan para da, adalet departmanına dağıtılıyor. Kripto paraların önlenemez yükselişi sayesinde, bu tip açık arttırmalarda inanılmaz paralar dönüyor. Örneğin, geçtiğimiz ocak ayında yapılan bir açık arttırma sonucu 45 milyon dolar değerinde 3813 Bitcoin satıldı.
 
Ancak bazı eleştirilere göre, vatandaşlar ele geçirilen kripto paraların akıbetini öğrenemiyor. Kafalarda soru işaretleri uyandıran bu durum, suistimale çok açık gibi görünüyor. Clifford Histed adındaki eski bir savcı, bazı polislerin ele geçirilen paraları tabiri caizse "cebe attığını" ve Bitcoin'in de bu durumu değiştirmeyeceğini iddia ediyor. Amerikan polisi, bugüne kadar 6 adet açık arttırma ile Bitcoin satışı gerçekleştirdi. Adalet birimlerinin daha önce hiç karşılaşmadığı sorunları da beraberinde getiren Bitcoin'in yasallığı ise hâlâ tartışma konusu. 

27.02.2018

Haberler

`Fiyatı 25,000 dolara ulaşabilir`

Fundstrat Global Advisors`ın kurucu ortağı Thomas Lee, Bitcoin`in kullanıcı

`Libra`nın denetiminde global iş birliği önemli`

Japonya Merkez Bankası Başkanı Haruhiko Kuroda, Facebook`un kripto parası L

SEC`den Bitcoin açıklaması

ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu (SEC) Başkanı Jay Clayton’ın kri

Burundi`de tüm sanal paralar yasaklandı!

Burundi`de tüm sanal ve kripto paraların yasaklandığı bildirildi.

G7 kripto işlemlerini izlemeyi planlıyor

Aralarında G7 ülkelerinin de bulunduğu 15 hükümetin kripto para işlemlerini

`Bitcoin`i kontrollerle destekliyoruz `

Japonya Merkez Bankası, piyasa değeri bakımından dünyanın en büyük kripto p