ABD, 1 milyar dolarlık Bitcoin`i açık arttırmayla satacak

ABD, yakalanan suçlulardan ele geçirilen Bitcoinleri açık arttırmayla satışa çıkaracak.

Kripto para çılgınlığının zirveye ulaştığı günümüzde, hükûmetleri bile kendini kripto paralardan uzak tutamıyor. ABD hükûmetinin eline geçen Bitcoin miktarı dudak uçuklatıyor. Fortune'nin haberine göre, açılan soruşturmalar sonucu suçlu olduğu ispatlanan kişilerin Bitcoinlerinden, en az 1 milyar dolar değerinde Bitcoin'i ele geçiren ABD, bu Bitcoinleri satışa çıkarıyor.

ABD tarafından ele geçirilen kripto paraların büyük bir kısmı, FBI veya Uyuşturucu Kontrol Birimi gibi departmanlardan geliyor. Satılan Bitcoinler sonucu elde edilen gelir, davanın işleyişine yardımcı olmak için kullanıldığı gibi, mağdur edilen kişinin tazminatı için de kullanılıyor. Kalan para da, adalet departmanına dağıtılıyor. Kripto paraların önlenemez yükselişi sayesinde, bu tip açık arttırmalarda inanılmaz paralar dönüyor. Örneğin, geçtiğimiz ocak ayında yapılan bir açık arttırma sonucu 45 milyon dolar değerinde 3813 Bitcoin satıldı.
 
Ancak bazı eleştirilere göre, vatandaşlar ele geçirilen kripto paraların akıbetini öğrenemiyor. Kafalarda soru işaretleri uyandıran bu durum, suistimale çok açık gibi görünüyor. Clifford Histed adındaki eski bir savcı, bazı polislerin ele geçirilen paraları tabiri caizse "cebe attığını" ve Bitcoin'in de bu durumu değiştirmeyeceğini iddia ediyor. Amerikan polisi, bugüne kadar 6 adet açık arttırma ile Bitcoin satışı gerçekleştirdi. Adalet birimlerinin daha önce hiç karşılaşmadığı sorunları da beraberinde getiren Bitcoin'in yasallığı ise hâlâ tartışma konusu. 

27.02.2018

Haberler

`Bitcoin`i kontrollerle destekliyoruz `

Japonya Merkez Bankası, piyasa değeri bakımından dünyanın en büyük kripto p

G7 kripto işlemlerini izlemeyi planlıyor

Aralarında G7 ülkelerinin de bulunduğu 15 hükümetin kripto para işlemlerini

Bitcoin 11 bin doların üzerinde

Kripto para birimleri piyasalarında salı günü görülen kısa süreli artış eği

Piyasa hacmi o seviyenin altına indi!

Kripto para birimleri piyasalarında perşembe günü görülen hafif toparlanman

Mnuchin: Bitcoin ile 10 yıl sonra ilgilenmeyeceğim

ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, 10 yıl sonra kripto para birimleri piyasa

O ülkede dijital para yatırımlarında vergiler kaldırıldı

Gürcistan dijital para alım-satımı yapan birey ve şirketlerden artık katma