Almanya`dan Bitcoin`le yapılan ödemelere vergi muafiyeti

Almanya Federal Maliye Bakanlığı, Bitcoin`in bir ödeme aracı olarak kullanılması halinde ABD`dekinin aksine bu harcamalardan vergi alınmayacağını duyurdu.

Kripto para piyasalarındaki belirsizliğin azaltılması için dünya genelinde hükümetler yasal düzenlemeler oluşturmaya çalışırken kripto para harcamalarının vergilendirilmesi de önemli bir mesele olarak ele alınıyor. Halihazırda ABD'de olduğu gibi bazı ülkeler Bitcoin'i bir mülk olarak kabul edip Bitcoin ile yapılan ödemeleri mülk satışı olarak değerlendiriyor ve bu ödemelerden vergi alıyor. Almanya Federal Maliye Bakanlığı ise Bitcoin'in günlük hayatta kullanımı artırabilecek bir düzenleme ile vergi tartışmalarına noktayı koydu.
 
YASAL ÖDEME ARAÇLARINA EŞİT TUTULACAK

Avrupa Adalet Divanı'nın 2015 yılında aldığı ve emsal teşkil eden, Bitcoin'in vergiden muaf tutulabileceği kararına dayanan Maliye Bakanlığı, Bitcoin gibi kripto paraların ödeme aracı olarak kullanılması halinde yasal ödeme araçlarına(euro, dolar ve altın gibi) eşit tutulacağını kabul etti. Böyle bir durumda kripto paraların ödemeyi gerçekleştirmekten başka bir amaç taşımayacağını vurgulayan bakanlık, kripto paraların bir mülk olarak değerlendirilmesinin ve vergi alınmasının söz konusu olmayacağını bildirdi. 
 
Bakanlık ayrıca kripto paralar ile euro, dolar gibi para birimleri arasındaki değişimlerin ''vergilendirilebilir diğer hizmetler'' kategorisine gireceğini belirtti. Böylece bu değişime aracılık edenler vergi ödemek zorunda kalmayacak. Yani kripto para borsaları da vergi muafiyetinden faydalanabilecek. 

03.03.2018

Haberler

`Fiyatı 25,000 dolara ulaşabilir`

Fundstrat Global Advisors`ın kurucu ortağı Thomas Lee, Bitcoin`in kullanıcı

`Libra`nın denetiminde global iş birliği önemli`

Japonya Merkez Bankası Başkanı Haruhiko Kuroda, Facebook`un kripto parası L

SEC`den Bitcoin açıklaması

ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu (SEC) Başkanı Jay Clayton’ın kri

Burundi`de tüm sanal paralar yasaklandı!

Burundi`de tüm sanal ve kripto paraların yasaklandığı bildirildi.

G7 kripto işlemlerini izlemeyi planlıyor

Aralarında G7 ülkelerinin de bulunduğu 15 hükümetin kripto para işlemlerini

`Bitcoin`i kontrollerle destekliyoruz `

Japonya Merkez Bankası, piyasa değeri bakımından dünyanın en büyük kripto p