Avustralya’dan Bitcoin vergilerine sıkı takip

Avustralya Vergi Ofisi tüm kripto para yatırımcılarının vergilerini eksiksiz ödemesi için denetimlerini sıklaştıracak.

ATO kripto para yatırımcılarını, ikili vergi anlaşmalarını ve kara para aklamayı önleme yükümlülüklerini iki farklı yöntemle takip ve tahkik edecek. Bu yöntemlerin ilki Avustralya’ya özgü, dolandırıcılıklarla savaşmak için geliştirilen kimlik belirleme sistemi. Diğeri ise veri eşleştirmesi. Ofisin bir diğer planı, doğası gereği anonim kripto piyasasına dair daha fazla bilgi edinmek.
 
Ulusal Vergi İrtibat Grubu üyesi Paul Drum ofisin bu hamlesinin bir “dönüm noktası” niteliğinde olduğunu vurgulayarak, “Bitcoin ve diğer kripto paralar artık eskiden olduğu gibi anonim kalamaz. Ofisin kararıyla birlikte insanlar sonsuza dek Blockchain teknolojisinin arkasına saklanamayacaklarını ve vergiden yırtamayacaklarını anlamalı.” dedi.
 
Avustralya Mayıs 2017’de Bitcoin’in para olduğuna hükmederek uygulanan çifte vergiyi kaldıracağını açıklamıştı. Eylül ayında yürürlüğe giren yasayla birlikte çifte vergi kaldırıldı ve Bitcoin itibari paralarla aynı kategoride görülmeye başladı.
 
Ancak Ocak ayında ATO’nun devreye girmesi kafaları karıştırdı. Vergi ödeme yükümlülüğünü yerine getirmeyen kişilere karşı sıkı önlemler alınacağı uyarısında bulunan ATO, geçtiğimiz ay kripto paraların “mülk” olarak sınıflandırıldığı için sermaye kazançları vergisine tabi tutulmaları gerektiğini açıkladı.
 
Öte yandan Bitcoin vergileri konusunda ülkelerin farklı politikalar benimsediği göze çarpıyor. Örneğin ABD kripto paraları 2014’ten beri “mülk” statüsünde değerlendirip vergilendiriyor. Ancak yapılan araştırmalar kullanıcıların yalnızca %0.4’ünün vergi bildiriminde bulunduğunu ortaya koydu. Almanya’da ise geçtiğimiz günlerde sıcak bir gelişme yaşandı. Alman Ekonomi Bakanlığının yeni yayınladığı kılavuzda Bitcoin’in ödeme yöntemi olarak kullanılması halinde vergiden muaf olacağı belirtiliyor.
 

03.03.2018

Haberler

`Fiyatı 25,000 dolara ulaşabilir`

Fundstrat Global Advisors`ın kurucu ortağı Thomas Lee, Bitcoin`in kullanıcı

`Libra`nın denetiminde global iş birliği önemli`

Japonya Merkez Bankası Başkanı Haruhiko Kuroda, Facebook`un kripto parası L

SEC`den Bitcoin açıklaması

ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu (SEC) Başkanı Jay Clayton’ın kri

Burundi`de tüm sanal paralar yasaklandı!

Burundi`de tüm sanal ve kripto paraların yasaklandığı bildirildi.

G7 kripto işlemlerini izlemeyi planlıyor

Aralarında G7 ülkelerinin de bulunduğu 15 hükümetin kripto para işlemlerini

`Bitcoin`i kontrollerle destekliyoruz `

Japonya Merkez Bankası, piyasa değeri bakımından dünyanın en büyük kripto p