`Bitcoin, siber korsanların takibini zorlaştırdı`

Yıldız Teknik Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölümü Öğretim Görevlisi Dr. Murat Dağıtmaç, "Şirketlere veya bireylere şantaj yapan siber korsanlar, para transferlerini `Deep Web`in resmi para birimi Bitcoin ile yapıyor. Bu şekilde olduğu takdirde paranın takibini yapmak pek mümkün olmuyor." dedi.

Yıldız Teknik Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölümü Öğretim Görevlisi Dr. Murat  Dağıtmaç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, teknolojik gelişmeler ve  internetin yaygınlaşmasıyla hayatımıza giren siber suçların nitelik ve  niceliğinde bazı değişimler yaşandığını belirtti.

Siber suçların hem mali hem de bireysel açıdan insanları etkilemeye  başladığını ifade eden Dağıtmaç, "Örneğin, çoğunlukla sosyal medya üzerinden,  banka adına açılmış sahte hesapların üzerinden reklam verilerek, mobil bankacılık  kullananların şifrelerini ele geçiriyorlar ve daha sonra mobil şubenizdeki tüm  parayı başka bir yere aktarıyorlar. Sadece banka bilgilerinizi değil, sosyal  medya hesaplarınızı, mail adresinizi, aklınıza gelebilecek her türlü dijital  ortamdaki hesaplarınızı çalabiliyorlar." diye konuştu.

Siber suçların, kişisel mahremiyet konusunu gündeme getirdiğini, bunun  mali suçlardan daha da tehlikeli bir durum olduğunu vurgulayan Dağıtmaç, bazı  gençlerin mahremiyet konusunda aşırı iyi niyetli olduğunu, "Sosyal medyadan zarar  gelmez" diyerek bilgilerini ve bazı fotoğraflarını paylaşanların gelecekte bundan  etkilenebileceğini söyledi.

"Sosyal hayatımız da kişisel verilerin korunması kadar önemli"

Dijital ortamda kültürel yapının da korunması gerektiğini ifade eden  Dağıtmaç, şunları kaydetti:

"Dünyayı kendi amaçları için yönlendirmeye çalışan yapıların 'big  data' toplamasındaki amaçlarından birisi bu. Dijital ortamlar sayesinde  edindikleri bireylerin ihtiyaçları ve davranış şekillerini, daha sonraki  süreçlerde algı yönetimi için kullanıyorlar. Öyle ki, 'kesinlikle yapmam'  dediğimiz bir konuyu, sanki kendi kararımızmış gibi belli bir süre sonra yapmaya  başlıyoruz. Yani kişisel davranış şekillerimiz, kültürümüz, dinimiz yani sosyal  hayatımız da en az kişisel verilerin teknolojik olarak korunması kadar önemli."

Modern dünyada dijital korsanlığın ve hackerlığın "endüstri 4.0" ve  internetin gelişmesiyle çok tehlikeli boyutlara ulaştığını söyleyen Dağıtmaç, şu  değerlendirmelerde bulundu:

"Sanal para, dijital ortamdaki para transferlerinin yapılmasını  kolaylaştırdı. Bunların takibini ise daha da zorlaştırdı. Özellikle şirketlere  veya bireylere şantaj yapan siber korsanlar, para transferlerini 'Deep Web'in  resmi para birimi Bitcoin ile yapıyor. Bu şekilde olduğu takdirde, paranın  takibini yapmak pek mümkün olmuyor. Dijital korsan dendiği zaman aklınızda tek  gözü kapalı, yüzü yaralı kişiler aklınıza gelmesin. Artık gayet şık giyinimli,  yabancı dili olan, prezantabl kişiler olabiliyor."

"Verisi işlenen tüm vatandaşların bazı hakları var"

Bilişim Grubu Başkanı Şenol Vatansever ise son aylarda Türkiye'nin  gündemine yoğun şekilde girmeye başlayan Kişisel Verilerin Korunması Kanununun  tüm vatandaşları ilgilendirdiğini belirtti.

Bu kanunun gerçek kişilere ait verilerin korunmasını amaçlarken tüzel  kişilere ait verileri kapsam dışında tuttuğuna dikkat çeken Vatansever, şöyle  konuştu:

"Kanun, veriyi işleme amaçlarını ve vasıtalarını belirleyen, veri  kayıt sisteminin kurulmasından ve yönetilmesinden sorumlu olan gerçek veya tüzel  kişileri veri sorumlusu olarak kabul ediyor. Kanun, verinin elde edilmesi  noktasından başlayarak açık rızanın varlığını arıyor. Söz konusu rıza alınırken  vatandaşların aydınlatılmış olması gerekiyor. Irk, etnik köken, cinsiyet, siyasi  görüş ile felsefi inanç gibi, açıklanması durumunda ilgili kişinin ayrımcılığa  veya zarara uğraması muhtemel verileri özellikli kişisel veri sayıyor ve bunların  işlenmesini gerektiren her işlemde ayrıca rıza talep ediyor. Bu arada her türlü  işlemin yapılması ve benzeri şekilde genel geçer nitelikli rızalar da geçersiz  kabul ediliyor."

Vatansever, verisi işlenen tüm vatandaşların kanun kapsamında bazı  hakları olduğunu ifade ederek, "Vatandaşların veri sorumlularına başvurarak,  kişisel verilerinin işlenip işlenmediğini öğrenme, kişisel verileri işlenmişse  buna ilişkin bilgi talep etme, kişisel verilerin işlenme amacını ve bunların  amacına uygun kullanılıp kullanılmadığını öğrenme, yurt içinde veya dışında  kişisel verilerin aktarıldığı üçüncü kişileri bilme, kişisel verilerin eksik veya  yanlış işlenmiş olması halinde bunların düzeltilmesini isteme haklarına sahip."  diye konuştu.

Şenol Vatansever, "Vatandaşlar, kişisel verileri konusunda sahip  olduğu hakların farkında olmalı ve harekete geçerek şirketlerin ya da kurumların  verileri rızaları olmadan saklamalarına ya da kullanmalarına izin vermemelidir."  dedi.

"Gizli ve özel hayat kavramları yok edildi"

Nöropsikolog Şehadet Ekmen de teknolojik gelişmelerin mahremiyet ve  özel hayat konusunda bazı riskleri beraberinde getirdiğine değindi.

Telefon konuşmaları, mesajlaşmalar ve sosyal ağların kullanımı ile  kişisel verilerin korunamaz hale geldiğini belirten Ekmen, "Buna bağlı olarak  siber suçlar arttı ve önü alınamaz hale geldi. Çünkü, kişisel şifreler ve veriler  daha rahat ulaşılabilir hale geldi. Hayatımızın her anını, tanımadığımız,  bilmediğimiz insanlarla gönüllü olarak, bilerek ve isteyerek paylaşır olduk. Bu  paylaştığımız bilgiler ise kullanılıyor ve işleniyor. Alacağımız kıyafetten tutun  da, tatil planlarımıza kadar bilen bir sistem, bize istediği şeyi  pazarlayabilir." diye konuştu.

Ekmen, çocukların zamanlarının çoğunu dijital oyunla geçirdiğine  dikkat çekerek, birçoğu ücretsiz olan oyunlar aracılığıyla evlerdeki  bilgisayarlara ulaşıldığını, siber suçların işlendiğini, gizli ve özel hayat  kavramlarının yok edildiği değerlendirmesinde bulundu.(AA)

23.03.2019

Haberler

`Fiyatı 25,000 dolara ulaşabilir`

Fundstrat Global Advisors`ın kurucu ortağı Thomas Lee, Bitcoin`in kullanıcı

`Libra`nın denetiminde global iş birliği önemli`

Japonya Merkez Bankası Başkanı Haruhiko Kuroda, Facebook`un kripto parası L

SEC`den Bitcoin açıklaması

ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu (SEC) Başkanı Jay Clayton’ın kri

Burundi`de tüm sanal paralar yasaklandı!

Burundi`de tüm sanal ve kripto paraların yasaklandığı bildirildi.

G7 kripto işlemlerini izlemeyi planlıyor

Aralarında G7 ülkelerinin de bulunduğu 15 hükümetin kripto para işlemlerini

`Bitcoin`i kontrollerle destekliyoruz `

Japonya Merkez Bankası, piyasa değeri bakımından dünyanın en büyük kripto p