Bitcoin için herkesi tehlikeye atmışlar

Rusya’da bir nükleer silah araştırma merkezinde çalışan bilim insanları, para uğruna tesisin süper bilgisayarlarını tehlikeye attı. Durumu fark eden yetkililer inceleme yaptığında, tesisin süper bilgisayarlarını kullanarak Bitcoin madenciliği yapıldığı anlaşıldı.

Son zamanlarda kripto para piyasasında yaşanan düşüşün üstüne bir skandal haberde Rusya’dan geldi. Rus haber kaynaklarınca ifade edilen habere göre bir nükleer silah araştırma merkezinde çalışan bilim adamlarının tutuklanmıştı. Fakat tutuklanma nedeni bu zamana kadar kesinlik kazanmamıştı. Ama nedeni sonunda açıklandı.
 
Yapılan araştırmaya göre nükleer silah araştırma merkezinde çalışan bilim insanları, tesiste bulunan süper bilgisayarlar ile Bitcoin madenciliği yapmış. Tesisi büyük tehlikeye atan bu bilim insanları olay fark edilir edilmez hemen tutuklandı.
 
Bildiğiniz gibi Bitcoin madenciliği yapılabilmesi için bilgisayarın internete bağlı olması gerekiyor. Güvenlik departmanının ifade ettiğine göre ise nükleer teknolojilerle ilgili çalışma yürütülen hiçbir cihazın internete bağlanmaması gerekiyor. Çünkü çevrimiçi bir nükleer teknolojinin kontrolünün kötü niyetli bir hackerın eline geçmesini hiç kimse istemez ve bu tehlike göze alınabilmesi dahi düşünülemez. Göze alındığı taktirde sonuç büyük bir felaketle sonuçlanabilir.
 
Hal böyle iken tesiste çalışan bilim insanlarını bu tehlikeyi göze almaları ise herkesi şaşkına uğrattı. Neyse ki yetkililerin durumu erken fark etmesi olası bir tehlikenin oluşmasının önüne geçti.
 
 
 
 
 
Kaynak:Yeni Şafak

12.02.2018

Haberler

Bitcoin 10 bin 500 dolara yaklaştı

Kripto para birimleri piyasalarında çeşitli üst düzey açıklamaların ardında

ABD Hazine Bakanı Bitcoin konusunda uyardı: Tehdit oluşturabilir!

ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, Bitcoin`in gelecekte finansal sisteme teh

İran altına dayalı kripto para birimini piyasaya sürmeye hazırlanıyor

İran Merkez Bankası altına dayalı bir kripto para birimini piyasaya sürmeye

`Libra mücadele etmesi zorlu riskler oluşturuyor`

ABD Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell, Facebook`un kripto para birimi Li

`Çin dijital para birimi çalışmalarını hızlandırmalı`

Çin Merkez Bankası Araştırma Departmanı Direktörü Wang Xin, Facebook`un kri

`Dijital Merkez Bankası Parası` uygulamaya konulacak

Türkiye`de kurumsal yapısı güçlü bir finansal sektörün oluşması için enstrü