Bitcoin’de SegWit işlemleri neden aniden düştü?

Bitcoin`de SegWit işlemleri, geçtiğimiz ekim ayının sonuna doğru ani bir şekilde geriledi. Peki bu ani gerilemenin sebebi neydi?

Blockchain dedektifleri ve Lightning yanlıları, geçen ayın sonuna yakın SegWit bloklarındaki ciddi düşüşü fark etmiş olabilirler. SegWit teknolojisiyle gerçekleştirilen Bitcoin işlemleri, geçen ay yüzde 50’yi aşarak rekor bir düzeye ulaşmıştı ama 20 Ekim civarında oran düşmeye başladı, yaklaşık yüzde 40’a geriledi.

SegWit işlemleri, boyut olarak normal işlemlere göre daha küçük olduklarından daha az maliyetli ve hızlı.

Bu son durumu fark eden kullanıcılar, “Daha önce bu kadar çok kişinin kullandığı SegWit işlemleri, neden birdenbire geriledi?” sorusunu sormuş olabilirler.

Bitcoin’in derin teknolojik yönüne aşina olan bir Bitcoin haber bülteninin konu hakkında muhtemelen doğru bir teorisi var: En az bir büyük madencilik havuzu, SegWit işlemlerini yanlışlıkla durdurdu. Teori, SegWit işlemlerindeki düşüşün basit bir hatayla gerçekleşen yanlış yapılandırmanın sonucu olabileceğini öne sürüyor.

Ayrılmış Tanık (Segregated Witness) ya da kısaca SegWit, Peter Wuille, Eric Lombrozo ve Johnson Lau’nun öncülük ettiği bir ölçeklendirme çözümü. Bitcoin ağının tıkanıklık problemine bir çözüm olarak ortaya çıkan teknoloji, 2015’ten 2017’ye kadar büyük Bitcoin ölçekleme tartışmalarında önemli bir rol oynadı. Bununla birlikte SegWit’i istemeyen bir grup protokolde ilk ve en önemli değişimin blokların büyüklüğünde bir artış olması gerektiğine inanıyordu ve bu felsefe sonunda Bitcoin Cash’in yaratılmasına yol açtı.

Aradan geçen 13-14 aylık süre zarfında SegWit işlemleri sürekli olarak arttı. Öyle ki şu anda iki işlemden biri SegWit ile yapılıyor. Zaman geçtikçe SegWit’in bir norm haline geleceği Lightning Network gibi daha yeni teknolojilere zemin hazırlayacağı düşünülüyor.
 
 
 
 
 
 
 
 
(ccn)

09.11.2018

Haberler

O Bitcoin borsası, açılışından 5 ay sonra kapandı

Güney Kore merkezli kripto para borsası Zeniex, açılışından sadece beş ay s

Bitcoin fiyatı son 13 ayın en düşük seviyesinde!

Bitcoin fiyatı son 13 ayın en düşük seviyesine geriledi. Ethereum`daki düşü

Ripple`ın Bitcoin’i geride bırakması ihtimali konuşuluyor

Bitcoin karşısında değer kazanan Ripple piyasa liderliğine doğru mu gidiyor

Köklü finansal kuruluştan kripto para raporu

Kripto para piyasası son yaşanan düşüşün ardından yeniden çeşitli kişi ve k

Ripple’ın eski üst düzey yöneticisinin şirketten ayrılma nedeni

Yaklaşık 6 yıl çalıştığı Ripple`dan geçtiğimiz mayıs ayında ayrılan eski Ri

5,500 doları bilen analist Woo, Bitcoin’de düşüş bekliyor

Mayıs ayında yaptığı bir tahminde lider kripto paranın 5,500 doları göreceğ