Bitcoin’de SegWit işlemleri neden aniden düştü?

Bitcoin`de SegWit işlemleri, geçtiğimiz ekim ayının sonuna doğru ani bir şekilde geriledi. Peki bu ani gerilemenin sebebi neydi?

Blockchain dedektifleri ve Lightning yanlıları, geçen ayın sonuna yakın SegWit bloklarındaki ciddi düşüşü fark etmiş olabilirler. SegWit teknolojisiyle gerçekleştirilen Bitcoin işlemleri, geçen ay yüzde 50’yi aşarak rekor bir düzeye ulaşmıştı ama 20 Ekim civarında oran düşmeye başladı, yaklaşık yüzde 40’a geriledi.

SegWit işlemleri, boyut olarak normal işlemlere göre daha küçük olduklarından daha az maliyetli ve hızlı.

Bu son durumu fark eden kullanıcılar, “Daha önce bu kadar çok kişinin kullandığı SegWit işlemleri, neden birdenbire geriledi?” sorusunu sormuş olabilirler.

Bitcoin’in derin teknolojik yönüne aşina olan bir Bitcoin haber bülteninin konu hakkında muhtemelen doğru bir teorisi var: En az bir büyük madencilik havuzu, SegWit işlemlerini yanlışlıkla durdurdu. Teori, SegWit işlemlerindeki düşüşün basit bir hatayla gerçekleşen yanlış yapılandırmanın sonucu olabileceğini öne sürüyor.

Ayrılmış Tanık (Segregated Witness) ya da kısaca SegWit, Peter Wuille, Eric Lombrozo ve Johnson Lau’nun öncülük ettiği bir ölçeklendirme çözümü. Bitcoin ağının tıkanıklık problemine bir çözüm olarak ortaya çıkan teknoloji, 2015’ten 2017’ye kadar büyük Bitcoin ölçekleme tartışmalarında önemli bir rol oynadı. Bununla birlikte SegWit’i istemeyen bir grup protokolde ilk ve en önemli değişimin blokların büyüklüğünde bir artış olması gerektiğine inanıyordu ve bu felsefe sonunda Bitcoin Cash’in yaratılmasına yol açtı.

Aradan geçen 13-14 aylık süre zarfında SegWit işlemleri sürekli olarak arttı. Öyle ki şu anda iki işlemden biri SegWit ile yapılıyor. Zaman geçtikçe SegWit’in bir norm haline geleceği Lightning Network gibi daha yeni teknolojilere zemin hazırlayacağı düşünülüyor.
 
 
 
 
 
 
 
 
(ccn)

09.11.2018

Haberler

`Fiyatı 25,000 dolara ulaşabilir`

Fundstrat Global Advisors`ın kurucu ortağı Thomas Lee, Bitcoin`in kullanıcı

`Libra`nın denetiminde global iş birliği önemli`

Japonya Merkez Bankası Başkanı Haruhiko Kuroda, Facebook`un kripto parası L

SEC`den Bitcoin açıklaması

ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu (SEC) Başkanı Jay Clayton’ın kri

Burundi`de tüm sanal paralar yasaklandı!

Burundi`de tüm sanal ve kripto paraların yasaklandığı bildirildi.

G7 kripto işlemlerini izlemeyi planlıyor

Aralarında G7 ülkelerinin de bulunduğu 15 hükümetin kripto para işlemlerini

`Bitcoin`i kontrollerle destekliyoruz `

Japonya Merkez Bankası, piyasa değeri bakımından dünyanın en büyük kripto p