Bitcoin’i bekleyen 6 büyük olay

Bitcoin, yeniden 20 bin doları görebilecek mi? Kripto para meraklılarının tamamı bu sorunun yanıtını arıyor. Bitcoin`in yeniden 20 bin dolara ulaşıp ulaşamayacağını bilemesek de Bitcoin`in fiyatını etkileyebilecek bazı gelişmeleri öngörebiliriz.

Bilindiği gibi geçtiğimizin yılın Aralık ayında 20 bin dolara ulaşan Bitcoin, o günden bugüne düşüş halinde seyrediyor. Temmuz ayının ikinci haftasına girerken bir numaralı kripto para 6000 dolar seviyelerinde işlem görüyor. Geçtiğimiz Haziran ayının son gününde 5900’den alınıp satılan Bitcoin’in yaklaşık 8 gündür istikrarlı bir şekilde yükseldiğini belirtmek gerek.
 
Şu sıralarda 6769 dolarda yer alan Bitcoin, yeniden 20 bin doları görebilecek mi? Kripto para meraklılarının tamamı bu sorunun yanıtını arıyor. Elbette geleceği göremediğimizden bu sorunun yanıtını hiçbir zaman önceden bilemeyeceğiz. Yalnızca belirli verilere dayanarak çeşitli tahminler yürütebiliriz.
 
Bitcoin’in yeniden 20 bin dolara ulaşıp ulaşamayacağını bilemesek de Bitcoin’in fiyatını etkileyebilecek bazı gelişmeleri öngörebiliriz.
 
Bitcoin’in fiyatına gelecekte doğrudan ya da dolaylı olarak etki edebilecek birçok faktör olacağı düşünülüyor.
 
Bunları yazmak gerekirse:
 
1- G20 TOPLANTILARI
 
Geçtiğimiz Mart ayında ülkelerin merkez bankaları ile ekonomiden sorumlu bakanları bir araya gelerek ilk defa kripto paraları tartışmıştı. Bu tartışmanın neticesinde Temmuz ayında ülkelerden somut önerilerle gelmeleri istendi. İçinde bulunduğumuz ayın 19-20-21 ve 22. günlerinde merkez bankaları başkanlarıyla ekonomiden sorumlu bakanlar yeniden bir araya gelerek kripto paraları regüle etme konusunda somut önerilerde bulunacaklar. Kripto para piyasasında birçok yatırımcı, gözünü bu toplantılardan çıkacak kararlara dikmiş durumda.
 
2- ICE’NİN KRİPTO PARA BORSASI
 
Dünyanın en büyük borsası olan New York Menkul Kıymetler Borsası’nın (NYSE) ana şirketi Intercontinental Exchange (ICE), kurumsal yatırımcılara dönük bir kripto para borsası geliştiriyor. ICE’nin bu planını başarıyla uygulaması halinde piyasaya milyarlarca dolar değerinde yatırım geleceği tahmin ediliyor.
 
3- SAKLAMA HİZMETLERİ
 
Bitcoin’e 2 milyar dolar değerinde yatırım yapmak isteseydiniz muhtemelen bu denli devasa bir miktarı yaygın olarak kullanılan Bitcoin cüzdanlarında saklamaya çekinirdiniz. Burada devreye saklama çözümleri sunan ve varlığınızı garanti eden profesyonel şirketler giriyor. Ancak kripto para piyasasında bu konuda ciddi bir eksiklik bulunuyor. Saklama hizmetlerinin eksikliği, kurumsal paranın gelişinin önünde önemli bir engel olarak görülüyor. Bununla birlikte bu durum yavaş yavaş çözüme kavuşuyor. Geçtiğimiz günlerde Coinbase, saklama hizmetini faaliyete açtığını ve şimdiden 10 müşteriye ulaştığını açıklamıştı. Ek olarak yönetimi altında 2.45 trilyon dolarlık varlığa sahip dünyanın en büyük yatırım şirketlerinden biri olan Fidelity’nin de halihazırda bir saklama hizmeti üzerinde çalıştığı biliniyor.
 
4- BORSA YATIRIM FONLARI (ETF’LER)
 
Dünya çapında ETF varlıklarının toplam büyüklüğünün yaklaşık 5 trilyon dolar olduğu ifade ediliyor. Bitcoin’le ilişkili ETF’lerin de çok da uzak olmayan bir gelecekte çıkması bekleniyor. Uzmanlar, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından onaylanmış bir ETF’nin herkesin Bitcoin piyasasına kolayca yatırım yapmasının önünü açacağını, bunun da Bitcoin’de bir sonraki ralliyi körükleyebileceğini öngörüyorlar.
 
Şu anda ABD’de en büyük kripto para borsalarından biri olan Gemini, kendi borsa yatırım fonları (ETF) üzerinde çalışıyorlar. Geçtiğimiz yıl ETF’sinin SEC tarafından reddedildiği SolidX, onaylanma şansını artırmak için VanEck ile ortaklık kurdu.
 
5- LİGHTNİNG NETWORK
 
Bitcoin’in kullanışlığı önündeki en büyük engellerden biri kuşkusuz ölçeklendirme problemleri. Geçtiğimiz Aralık ayında Bitcoin’in 20 bin dolarla zirveye ulaştığı dönemlerde Bitcoin ağı tıkanmış, onaylanamayan işlemler 400-500 bini aşmış, işlem ücretleri 30 doların üzerine tırmanmıştı. Bu durum Bitcoin’le ilgili çeşitli spekülasyonlara neden olmuştu. Bir numaralı kripto paranın ölçeklendirme problemini ortadan kaldırmak için hummalı bir çalışma yürütülüyor. Lightning Network teknolojisi her geçen gün daha fazla geliştiriliyor. Teknolojinin başarılı bir şekilde Bitcoin’e uygulanması halinde işlem ücretlerinin 0’a yaklaşacağı, işlem hızlarının da saniyelerle ölçüleceği söyleniyor.
 
6- HALVENİNG
 
Bilindiği gibi Bitcoin ağının güvenliğini ve işlemlerin doğrulanmasını sağlayan Bitcoin madencileri, bu uğraşları için ödüllendiriliyor. Her bir yeni blok bulunduğunda 12.5 Bitcoin ödül olarak veriliyor. Bu ödül, Bitcoin ilk ortaya çıktığında 50 BTC’ydi. Bitcoin’in yapısı gereği, madencilik ödülü her dört yılda bir yarıya indiriliyor. Buna ‘halvening’ deniyor. Bitcoin’de blok ödülü en son 9 Temmuz 2016’da yarıya indirildi. Bu, Bitcoin’in yaratıldığı 2009 yılından bu yana iki kez oldu. Tarihsel gerçeğe bakıldığında blok ödülünün yarıya indirilmesi, Bitcoin fiyatının artmasını sağlıyor.
 
Bir sonraki halvening olayının 2020’nin Mayıs ayında gerçekleşeceği tahmin ediliyor. O tarihte madencilik ödülü, 12.5’ten 6.25’e düşürülecek. Kripto para uzmanı Alp Işık, madencilik ödülü yarıya indirilmeden önce 2019’un sonlarına doğru ya da 2019’un ikinci yarısından sonra piyasada ciddi bir beklenti oluşacağını öngörüyor.

09.07.2018

Haberler

`Fiyatı 25,000 dolara ulaşabilir`

Fundstrat Global Advisors`ın kurucu ortağı Thomas Lee, Bitcoin`in kullanıcı

`Libra`nın denetiminde global iş birliği önemli`

Japonya Merkez Bankası Başkanı Haruhiko Kuroda, Facebook`un kripto parası L

SEC`den Bitcoin açıklaması

ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu (SEC) Başkanı Jay Clayton’ın kri

Burundi`de tüm sanal paralar yasaklandı!

Burundi`de tüm sanal ve kripto paraların yasaklandığı bildirildi.

G7 kripto işlemlerini izlemeyi planlıyor

Aralarında G7 ülkelerinin de bulunduğu 15 hükümetin kripto para işlemlerini

`Bitcoin`i kontrollerle destekliyoruz `

Japonya Merkez Bankası, piyasa değeri bakımından dünyanın en büyük kripto p