Bitcoin’i yeni zirvelere taşıyacak 3 şey

Bitcoin, bir önceki zirvesine ulaşıp kendine yeni zirveler belirleyebilecek mi? Bazı uzmanlar, bunun 3 şeyin yolunda gitmesi şartıyla olabileceği görüşünde.

Sert bir düzeltmeden sonra Bitcoin geri döndü. ‘Halkın para birimi’, son zamanlarda 9 bin doların üzerinde istikrarlı bir şekilde kalmaya başladı ve bugün hızlı bir yükselişle 9400 doların üzerine tırmandı. Bu durum Bitcoin‘in yaralarını sarmaya başladığını gösteriyor ve bu boğalar için cesaret verici bir işaret.
 
Peki Bitcoin, bir önceki zirvesine ulaşıp kendine yeni zirveler belirleyebilecek mi? Bazı uzmanlar, bunun 3 şeyin yolunda gitmesi şartıyla olabileceği görüşünde.
 
İlk şey, geleneksel para birimleri arasında ortak iki işlev olan Bitcoin benimseme oranlarının bir değer deposu ve değişim aracı olarak daha yüksek olması. Bunu sağlayacak olan da daha iyi bir güvenlik altyapısı.
 
Forbes’a konuşan BlockStar’ın CEO’su Christian Ferri, “Bitcoin’in gelecekte değer deposu olarak kullanılacağı varsayıldığında, insanların yeni finans ortamına güven duymaları ve kullanmaya başlaması için tüm kripto ekosistemini kapsayan daha iyi bir güvenlik altyapısına ihtiyaç duyulacaktır. Bu gerçekleşirse daha fazla insan bu alana atlayacak, bu yüzden ölçeklenebilir bir altyapı çok önemli olacaktır.” diyor.
 
Daha iyi bir güvenlik altyapısı, Bitcoin’in işlevini, bir değer deposu olarak geliştirmesine yardımcı olurken bir değişim aracı olarak geliştirmez. Ne lazım? Bitcoin’in günlük değerini dengeleyecek protokol geliştirmeleri. Ferri, bu konu hakkında ise “Bitcoin’in günlük işlemler için bir değişim aracı haline gelmesini sağlamak amacıyla protokolde yeni geliştirmeler olacaksa yukarıda belirtilen güvenlik ve ölçeklenebilirliğin üzerinde bir istikrar mekanizmasına ihtiyacımız olacak. Böylece Latte size bugün 5 dolar, yarın 50 dolara mal olmayacak.” şeklinde konuştu.
 
Uzmanlara göre Bitcoin’in yeni zirvelere ulaşmasına yardımcı olabilecek ikinci şey, kurumsal paranın kripto endeks fonlarına girmesi. CrowdfundX’in CEO’su Darren Marble, “Bu aşamada kurumsal yatırımcılar Bitcoin’in büyümesinin anahtarını tutuyor. Likidite, güvenlik, karşı taraf riski ve varlıkların korunmasıyla ilgili endişeler, kurumsal yatırımcıların merkezi olmayan borsalarda Bitcoin satın almasını engelledi. tZERO, Coinlist ya da NASDAQ gibi yalnızca düzenlenmiş borsalar ikincil kripto işlem platformlarıyla birlikte faaliyete başlayınca akıllı para doğrudan Bitcoin’e yatırım yapmaya başlar. Bu gerçekleştikten sonra barajların kapakları açılacak ve yeni bir paradigmanın ortaya çıkışını göreceğiz; kripto para piyasası 1 milyar doları aşacak ve Bitcoin tüm zamanların en yüksek zirvelerine yolculuk edecektir.” diyor.
 
Bitcoin’in yeni zirvelere ulaşmasını sağlayacak olan üçüncü şey ise kripto ile ilgili borsa yatırım fonlarının (ETF) çoğalması.
 
BitcoinIRA.com’un COO’su ve kurucu ortağı Chris Kline, “Kripto ile ilgili borsada işlem gören fonlar, aracı hesaplar aracılığıyla daha basit işlem yapmaya olanak tanıyabilir ve bu da Bitcoin ile diğer kripto paraların büyümesine katkı sağlayacaktır. Bence Bitcoin ve diğer kripto paraların çevresinde çok fazla momentum var ve fiyatların yeniden toparlanması sadece bir zaman meselesi.” ifadelerini kullandı.

04.05.2018

Haberler

‘Bitcoin’de tekrarlanan bir döngü var, o yüzden 20 binin ötesine geçecek’

Kripto para uzmanı Cassius Kiani, blockchain teknolojisinin küresel olarak

Haziran ayındaki en önemli ana ağ açılışları ve tarihleri

Yakın zamanda Tron, Oyster ve Eos gibi platformlar kendi blok zincirlerini

TRON’un kurucusunun BitTorrent için ne kadar ödediği netlik kazandı

BitTorrent`in TRON`un (TRX) kurucusu Justin Sun tarafından satın aldığını g

İnternet kafelerdeki on binlerce bilgisayarı hackleyerek madencilik yaptılar

Çin`de bulunan bir grup bilgisayar korsanının internet kafelerindeki bilgis

Türkiye’nin ilk dijital parasında milyarlık vurgun

Türkiye’nin ilk dijital parası ‘Turcoin’ ve Hipper A.Ş.’de milyarlık vurgun

Bitcoin`de ilk tahmini tuttu, ikinci tahmini ise heyecanlandırdı!

Kripto para uzmanı Phillip Nunn, geçtiğimiz Ocak ayında Bitcoin`in 2018`de