Bitmain’in yıllık karı dudak uçaklatıyor

Bitcoin madencilik şirketi Bitmain’in yıllık karı 3 ila 4 milyar dolar.

Bitcoin madencilik donanımları üretmesinin yanında madencilik operasyonları da yürüten Çinli Bitmain şirketinin Bernstein Research tarafından hazırlanan rapora göre, 2017 yılında 3 ila 4 milyar dolar kar elde ettiği belirtiliyor.
 
Bitcoin madenciliğinde kullanılan ASIC çiplerin üretimini üstlenen şirket, CNBC’ye göre çiplerin satış fiyatlarını yukarıya çekerek Bitcoin'in de fiyatını arttırmayı başarıyor. Bu durum ASIC çip piyasasının yüzde 70-80’ini elinde bulunduran Bitmain şirketinin karlılığını da inanılmaz rakamlara taşıyor.
 
Geçtiğimiz Aralık ayında 20 bin dolar sınırına dayanan Bitcoin fiyatları şirketin karlılığına da ayrıca destek oldu. Blockchain.info sitesindeki verilere göre, Bitmain şirketinin sahip olduğu Antpool.com ve BTC.com madencilik havuzları toplam Bitcoin networkünün yüzde 40’lık gücünü temsil ediyor. Kripto para madenciliğinde madenciler transfer ücretlerinin yanında esas olarak kripto para ile de ödüllendirilirler. Bitcoin madenciliğinde bu ödül şu an her on dakikalık blokta 6.5 Bitcoin. Bitmain bu ödüllerin tamamını almıyor olsa bile işlettiği havuzlarda madencilerden Bitcoin üzerinden ücret alıyor.
 
Bitcoin o tarihlerden beri değerinin neredeyse yarısını kaybetti. Bu kadar oynak fiyatlar elbette Bitmain’in karlılığını da riske atıyor. Ancak karşılarında ki en büyük risk fiyat oynaklığı değil. Çin hükümeti de son dönemlerde kripto para aktivitelerini kısıtlamak için kesin adımlar attı. Bu sebeplerden dolayı geçtiğimiz yıl şirket, ASIC çiplerin yanı sıra yapay zeka üzerine çipler geliştirmeye ve üretmeye başlayacağını da açıklamıştı.

26.02.2018

Haberler

Bitcoin 10 bin 500 dolara yaklaştı

Kripto para birimleri piyasalarında çeşitli üst düzey açıklamaların ardında

ABD Hazine Bakanı Bitcoin konusunda uyardı: Tehdit oluşturabilir!

ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, Bitcoin`in gelecekte finansal sisteme teh

İran altına dayalı kripto para birimini piyasaya sürmeye hazırlanıyor

İran Merkez Bankası altına dayalı bir kripto para birimini piyasaya sürmeye

`Libra mücadele etmesi zorlu riskler oluşturuyor`

ABD Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell, Facebook`un kripto para birimi Li

`Çin dijital para birimi çalışmalarını hızlandırmalı`

Çin Merkez Bankası Araştırma Departmanı Direktörü Wang Xin, Facebook`un kri

`Dijital Merkez Bankası Parası` uygulamaya konulacak

Türkiye`de kurumsal yapısı güçlü bir finansal sektörün oluşması için enstrü