Brezilya’nın en büyük kripto borsasında sistem açığı bulundu

Brezilya’nın en büyük kripto para borsası Foxbit, sisteminde oluşan bir hata dolayısıyla işlemlerini durdurdu. Foxbit’in toplamda 30 Bitcoin eksiği olduğu fark edilince borsa işlemlerini askıya aldı.

Foxbit CEO’su João Canhada ve COO’su Luís Schiavon youtube üzerinden yaptıkları yayında, bazı kullanıcıların sistem açığından faydalanarak kayıt dışı işlem yaptığını ifade ettiler. Açığı fark eden Foxbit çalışanları zaman kaybetmeden borsayı acil durum bakımına alarak bütün işlemleri durdurdular. Ani gelişen durdurmadan dolayı bazı verilerin kaybolduğu söyleniyor.
 
Şirket yöneticileri veri kurtarma çalışmalarının devam ettiğini belirtti ve Foxbit’in 14 Mart içerisinde tekrar açılacağını duyurdu. Foxbit bloğundan borsanın hacklenmediğinin altını çizen bir yazı yayınlandı ve kripto paraların soğuk cüzdanlarda güvende olduğu belirtildi.
 
Kullanıcıların endişelerini gidermek için Canhada ve Schiavon şöyle konuştu:
 
"Bütün hesaplar koruma altında. Hem fiat hem de Bitcoinleriniz güvende. Bazı kullanıcılarımız şimdiden fazladan aldıkları değerleri iade ettiler. Ayrıca buna benzer olumsuzlukları telafi etmek için oluşturduğumuz bir fon var. İtibari paralar banka hesabımızda. Foxbit hacklenmedi ya da herhangi bir hırsızlık olmadı."
 
Canhada bazı kullanıcıların haksız elde ettikleri paraları iade ettiklerini söylese de miktarı hakkında bilgi vermedi. Foxbit’in cüzdanında şu anda 7,500 Bitcoin var. Borsanın kaybettiği ise bunun yanında küçük miktar sayılabilir; 270 bin dolar. Borsa kapalı bulunduğu sürece bazı emirleri iptal etti, buna karşılık kullanıcılar borsa açıldığında bir süre komisyonsuz işlem yapılması talebinde bulundular.
 
Brezilya’da kripto paralara ve Blockchain’e ilgi her geçen gün artıyor. Geçtiğimiz aylarda Dash’in yaygınlaştırılması için adım atılmıştı. Geçtiğimiz yıl da ayrıca Blockchain tabanlı tapu sicil kaydı testleri yapılmıştı.

14.03.2018

Haberler

`Fiyatı 25,000 dolara ulaşabilir`

Fundstrat Global Advisors`ın kurucu ortağı Thomas Lee, Bitcoin`in kullanıcı

`Libra`nın denetiminde global iş birliği önemli`

Japonya Merkez Bankası Başkanı Haruhiko Kuroda, Facebook`un kripto parası L

SEC`den Bitcoin açıklaması

ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu (SEC) Başkanı Jay Clayton’ın kri

Burundi`de tüm sanal paralar yasaklandı!

Burundi`de tüm sanal ve kripto paraların yasaklandığı bildirildi.

G7 kripto işlemlerini izlemeyi planlıyor

Aralarında G7 ülkelerinin de bulunduğu 15 hükümetin kripto para işlemlerini

`Bitcoin`i kontrollerle destekliyoruz `

Japonya Merkez Bankası, piyasa değeri bakımından dünyanın en büyük kripto p