Brezilya’nın en büyük kripto borsasında sistem açığı bulundu

Brezilya’nın en büyük kripto para borsası Foxbit, sisteminde oluşan bir hata dolayısıyla işlemlerini durdurdu. Foxbit’in toplamda 30 Bitcoin eksiği olduğu fark edilince borsa işlemlerini askıya aldı.

Foxbit CEO’su João Canhada ve COO’su Luís Schiavon youtube üzerinden yaptıkları yayında, bazı kullanıcıların sistem açığından faydalanarak kayıt dışı işlem yaptığını ifade ettiler. Açığı fark eden Foxbit çalışanları zaman kaybetmeden borsayı acil durum bakımına alarak bütün işlemleri durdurdular. Ani gelişen durdurmadan dolayı bazı verilerin kaybolduğu söyleniyor.
 
Şirket yöneticileri veri kurtarma çalışmalarının devam ettiğini belirtti ve Foxbit’in 14 Mart içerisinde tekrar açılacağını duyurdu. Foxbit bloğundan borsanın hacklenmediğinin altını çizen bir yazı yayınlandı ve kripto paraların soğuk cüzdanlarda güvende olduğu belirtildi.
 
Kullanıcıların endişelerini gidermek için Canhada ve Schiavon şöyle konuştu:
 
"Bütün hesaplar koruma altında. Hem fiat hem de Bitcoinleriniz güvende. Bazı kullanıcılarımız şimdiden fazladan aldıkları değerleri iade ettiler. Ayrıca buna benzer olumsuzlukları telafi etmek için oluşturduğumuz bir fon var. İtibari paralar banka hesabımızda. Foxbit hacklenmedi ya da herhangi bir hırsızlık olmadı."
 
Canhada bazı kullanıcıların haksız elde ettikleri paraları iade ettiklerini söylese de miktarı hakkında bilgi vermedi. Foxbit’in cüzdanında şu anda 7,500 Bitcoin var. Borsanın kaybettiği ise bunun yanında küçük miktar sayılabilir; 270 bin dolar. Borsa kapalı bulunduğu sürece bazı emirleri iptal etti, buna karşılık kullanıcılar borsa açıldığında bir süre komisyonsuz işlem yapılması talebinde bulundular.
 
Brezilya’da kripto paralara ve Blockchain’e ilgi her geçen gün artıyor. Geçtiğimiz aylarda Dash’in yaygınlaştırılması için adım atılmıştı. Geçtiğimiz yıl da ayrıca Blockchain tabanlı tapu sicil kaydı testleri yapılmıştı.

14.03.2018

Haberler

Bitcoin hakkındaki o öngörüler gerçekleşmedi

Kripto para birimleri piyasalarının belirleyicisi Bitcoin, yeni yıla 3,800

Japon e-ticaret devi kripto para madenciliğinden çekiliyor

Japon internet devi GMO`nun ardından Japonya`nın en büyük e-ticaret siteler

Milyarder yatırımcı Novogratz kripto para yatırımlarını sürdürüyor

Bloomberg tarafından 2 Ocak Çarşamba günü yayımlanan bir habere göre ünlü y

Teknoloji devi kripto para cüzdanı patenti için başvuru yaptı

Güney Kore’nin dev şirketlerinden Samsung, yeni bir kripto para cüzdanı içi

Rapor: `Bitcoin ile altın arasındaki ilişki yükseldi`

Wall Street Journal`da yayımlanan bir yazı Bitcoin ile altın arasındaki ili

En büyük 10`dan yalnızca o yükseldi

Kripto para birimleri piyasalarına ilişkin çeşitli açıklamaların etkisiyle