Brezilya’nın en büyük kripto borsasında sistem açığı bulundu

Brezilya’nın en büyük kripto para borsası Foxbit, sisteminde oluşan bir hata dolayısıyla işlemlerini durdurdu. Foxbit’in toplamda 30 Bitcoin eksiği olduğu fark edilince borsa işlemlerini askıya aldı.

Foxbit CEO’su João Canhada ve COO’su Luís Schiavon youtube üzerinden yaptıkları yayında, bazı kullanıcıların sistem açığından faydalanarak kayıt dışı işlem yaptığını ifade ettiler. Açığı fark eden Foxbit çalışanları zaman kaybetmeden borsayı acil durum bakımına alarak bütün işlemleri durdurdular. Ani gelişen durdurmadan dolayı bazı verilerin kaybolduğu söyleniyor.
 
Şirket yöneticileri veri kurtarma çalışmalarının devam ettiğini belirtti ve Foxbit’in 14 Mart içerisinde tekrar açılacağını duyurdu. Foxbit bloğundan borsanın hacklenmediğinin altını çizen bir yazı yayınlandı ve kripto paraların soğuk cüzdanlarda güvende olduğu belirtildi.
 
Kullanıcıların endişelerini gidermek için Canhada ve Schiavon şöyle konuştu:
 
"Bütün hesaplar koruma altında. Hem fiat hem de Bitcoinleriniz güvende. Bazı kullanıcılarımız şimdiden fazladan aldıkları değerleri iade ettiler. Ayrıca buna benzer olumsuzlukları telafi etmek için oluşturduğumuz bir fon var. İtibari paralar banka hesabımızda. Foxbit hacklenmedi ya da herhangi bir hırsızlık olmadı."
 
Canhada bazı kullanıcıların haksız elde ettikleri paraları iade ettiklerini söylese de miktarı hakkında bilgi vermedi. Foxbit’in cüzdanında şu anda 7,500 Bitcoin var. Borsanın kaybettiği ise bunun yanında küçük miktar sayılabilir; 270 bin dolar. Borsa kapalı bulunduğu sürece bazı emirleri iptal etti, buna karşılık kullanıcılar borsa açıldığında bir süre komisyonsuz işlem yapılması talebinde bulundular.
 
Brezilya’da kripto paralara ve Blockchain’e ilgi her geçen gün artıyor. Geçtiğimiz aylarda Dash’in yaygınlaştırılması için adım atılmıştı. Geçtiğimiz yıl da ayrıca Blockchain tabanlı tapu sicil kaydı testleri yapılmıştı.

14.03.2018

Haberler

Rusya Merkez Bankası kripto para kullanımına karşı

Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina, kripto paraların Rus mali s

En yüksek hacimli 100 birimden hangileri düşüşte?

Kripto para birimleri piyasalarına ilişkin çeşitli gelişmelerin ardından pi

Google aramalarında zirveye çıktı!

Bitcoin kelimesi Google aramalarında son 13 ayın en yüksek düzeyine tırmand

Son 24 saatte Bitcoin fiyatında neler oldu?

Kripto para birimleri piyasalarında hafta sonu görülen artış eğilimiyle Bit

Mobius, Bitcoin hakkındaki o görüşünden vazgeçti

Ünlü yatırımcı Mark Mobius, Bitcoin`e olan ilgiyi anladığını ve bu yeni yat

Almanya`nın ikinci büyük borsası kripto para ürünleri listeledi

Almanya`nın ikinci büyük ve Avrupa`nın dokuzuncu büyük borsası Boerse Stutt