Bugünün Bitcoin için ayrı bir önemi var!

Bugün, Bitcoin tutkunlarının bileceği gibi 5 Nisan 2018 ve Satoshi Nakamoto’nun doğum günü. Nakamoto gizemli bir adam ve onun hakkında bildiğimiz tek şey, P2P Vakfı sayfasında onun 43 yaşında olduğunu da gösteren ayrıntılar.

P2P Vakfı üzerinde bir profil oluşturabilmek için doğum tarihi bilgisi de bir zorunluluk. Nakamoto’nun doğum günü halka açık değil ancak dünyanın her yerinden insanlar, yaşının ne zaman değiştiğini öğrenmek için her gün sayfasını ziyaret ettiler ve böylece onun 5 Nisan 1975’te doğduğunu belirlediler.
 
5 Nisan 1975 tarihi, ABD tarihinde iki önemli olayı yansıtıyor. Satoshi Nakamoto‘nun doğum günü olarak 5 Nisan’ı ve 1975’i seçmiş olması kesinlikle bilinçli bir tercih.
 
5 Nisan 1933’te ABD Başkanı Franklin D. Roosevelt, bir kararname imzaladı. Executive Order 6102 adlı kararname, ABD vatandaşlarının altın para, külçe ve sertifika bulundurmasını yasaklayan kanun hükmünde bir kararname. Bu kararnameye göre ABD vatandaşları 25 gün içinde ellerinde bulunan bütün altınları ABD Merkez Bankası'na (Fed) onsu 20.67 dolardan teslim etmek zorundaydı. Bu süre dışında elinde altın bulundurmanın cezası günümüz parasıyla 160 bin dolar ve 10 yıl hapis cezasıydı. Bütün altın toplandıktan kısa bir süre sonra Fed altının satış fiyatını 35 dolar seviyesine çekerek bir nevi halkın elindeki doların değerini %41 devalüe etmiş oldu.
 
Satoshi Nakamoto’nun doğum gününe tekabül eden bir başka önemli gelişme daha vardı. O da Nakamoto’nun doğduğu yıl olan -özellikle doğum günü olarak seçtiği tarih, gerçek doğum günü değil- 1975’te bu uygulamanın Nixon tarafından kaldırılmasıydı.
 
Nakamoto, 5 Nisan’ı ve 1975’i doğum tarihi olarak seçerek kripto paraya ilişkin niyetini açıkça ortaya koymaya çalışıyordu. Bu da Bitcoin ile insanların merkezi bir kontrol altında olmayan ve devlet müdahalesine korunaklı bir paraya sahip olmalarını sağlama niyetiydi. Dünyanın Nakamoto’nun bu vizyonuna ulaşıp ulaşamayacağını izlemek ilginç olacak.

06.04.2018

Haberler

`Fiyatı 25,000 dolara ulaşabilir`

Fundstrat Global Advisors`ın kurucu ortağı Thomas Lee, Bitcoin`in kullanıcı

`Libra`nın denetiminde global iş birliği önemli`

Japonya Merkez Bankası Başkanı Haruhiko Kuroda, Facebook`un kripto parası L

SEC`den Bitcoin açıklaması

ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu (SEC) Başkanı Jay Clayton’ın kri

Burundi`de tüm sanal paralar yasaklandı!

Burundi`de tüm sanal ve kripto paraların yasaklandığı bildirildi.

G7 kripto işlemlerini izlemeyi planlıyor

Aralarında G7 ülkelerinin de bulunduğu 15 hükümetin kripto para işlemlerini

`Bitcoin`i kontrollerle destekliyoruz `

Japonya Merkez Bankası, piyasa değeri bakımından dünyanın en büyük kripto p