Çiftlik Bank’ın 322 milyon TL’lik Bitcoin vurgunu!

Üç ayrı suçtan tutuklanan Çiftlik Bank`ın yazılımcısı, polise verdiği ifadede CEO Mehmet Aydın`ın 322 milyon TL`yi yurt dışına Bitcoin`le götürdüğünü düşündüğünü söyledi.

Çiftlik Bank’ın yazılımını geliştirdiği öne sürülen bilgisayar programcısı Cudi Cumhur Yurdakul, firari CEO Mehmet Aydın’ın tüm kirli işlerini açığa çıkardı.
 
1989 yılında İstanbul’da dünyaya gelen Yurdakul, 2009 yılında Kırşehir’de bulunan Ahi Evran Üniversitesi’nde 2 yıllık İşletme Yönetimi okudu. 7 ayrı yazılım şirketinde çalışıp kendini geliştiren Yurdakul, Açıköğretim Fakültesi ile eğitimini 4 yıla tamamladı ve genç yaşta evlenip bir de çocuk sahibi oldu.
 
29 yaşındaki Yurdakul, Çiftlik Bank’ın CEO’su Mehmet Aydın ile 25 Aralık 2016 tarihinde tanıştı. Bu tanışmayla birlikte Yurdakul, Çiftlik Bank’ta 2017 yılının ilk gününde 2 bin 500 TL’ye yazılım geliştirme uzmanı olarak işe başladı. Maaşı bir süre sonra 15 bin TL’ye çıkan Yurdakul, Çiftlik Bank’tan ayrılarak kendi iş yerini kurdu ancak taşeron olarak Çiftlik Bank’ın yazılım işini yürütmeye devam etti.
 
‘PARALARI BİTCOİN’LE YURT DIŞINA ÇIKARDI’ İDDİASI
 
Gazete Habertürk’ten Nihat Uludağ’ın haberine göre Yurdakul, Aydın’ın paraları ne şekilde yurt dışına çıkardığı konusunda polise şunları söyledi:
 
“Kuzey Kıbrıs’ta bulunan şirketinin üzerinden yapmış olabilir. Paralar Kuzey Kıbrıs ve daha sonra başka ülkelere gönderilmiş olabilir.”
 
Yurdakul, sözlerinin devamında yolsuzluk iddialarıyla ilgili olarak ise, “Müfettişler, Çiftlik Bank’ta 322 milyon TL’lik açık tespit etti. Bunun üzerine Mehmet Aydın ve ekibi bu açığı Bitcoin cihazları ve ‘Bitcoin aldık’ diyerek kapatma gayretine girdi. Bitcoin’deki para trafiğinin izi sürülemediği için bu yöntemi kullandıklarını düşünüyorum.” açıklamasını yaptı.
 
3 SUÇTAN TUTUKLANDI
 
Emniyetteki işlemleri tamamlanan Yurdakul, tutuklanması talebiyle mahkemeye sevk edildi. Çıkarıldığı mahkemece ise “suç işlemek amacıyla örgüt kurmak”, “bilişim sistemleri, banka veya kredi kurumlarının araç olarak kullanılması suretiyle dolandırıcılık” ve” tacir ve şirket yöneticileri ile kooperatif yöneticilerinin dolandırıcılığı” suçlarından tutuklanarak cezaevine gönderildi.

30.04.2018

Haberler

Piyasanın belirleyicisi Bitcoin yükselişe geçti! İşte detaylar...

16 Mart`ta 4 bin dolar düzeyini gören Bitcoin istikrarını korumaya devam et

`Bitcoin, siber korsanların takibini zorlaştırdı`

Yıldız Teknik Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölü

Piyasa hacmi 140 milyar doların altında! İşte Bitcoin`de son durum

Binance Research`ün kripto para birimleri korelasyonuna ilişkin yayınladığı

En yüksek hacimli 10 kripto para birimindeki değişiklikler...

Kripto para birimleri piyasalarındaki dalgalanmaların etkisiyle en yüksek h

Bitcoin hakkındaki o öngörüler gerçekleşmedi

Kripto para birimleri piyasalarının belirleyicisi Bitcoin, yeni yıla 3,800

Japon e-ticaret devi kripto para madenciliğinden çekiliyor

Japon internet devi GMO`nun ardından Japonya`nın en büyük e-ticaret siteler