Çiftlik Bank’ın 322 milyon TL’lik Bitcoin vurgunu!

Üç ayrı suçtan tutuklanan Çiftlik Bank`ın yazılımcısı, polise verdiği ifadede CEO Mehmet Aydın`ın 322 milyon TL`yi yurt dışına Bitcoin`le götürdüğünü düşündüğünü söyledi.

Çiftlik Bank’ın yazılımını geliştirdiği öne sürülen bilgisayar programcısı Cudi Cumhur Yurdakul, firari CEO Mehmet Aydın’ın tüm kirli işlerini açığa çıkardı.
 
1989 yılında İstanbul’da dünyaya gelen Yurdakul, 2009 yılında Kırşehir’de bulunan Ahi Evran Üniversitesi’nde 2 yıllık İşletme Yönetimi okudu. 7 ayrı yazılım şirketinde çalışıp kendini geliştiren Yurdakul, Açıköğretim Fakültesi ile eğitimini 4 yıla tamamladı ve genç yaşta evlenip bir de çocuk sahibi oldu.
 
29 yaşındaki Yurdakul, Çiftlik Bank’ın CEO’su Mehmet Aydın ile 25 Aralık 2016 tarihinde tanıştı. Bu tanışmayla birlikte Yurdakul, Çiftlik Bank’ta 2017 yılının ilk gününde 2 bin 500 TL’ye yazılım geliştirme uzmanı olarak işe başladı. Maaşı bir süre sonra 15 bin TL’ye çıkan Yurdakul, Çiftlik Bank’tan ayrılarak kendi iş yerini kurdu ancak taşeron olarak Çiftlik Bank’ın yazılım işini yürütmeye devam etti.
 
‘PARALARI BİTCOİN’LE YURT DIŞINA ÇIKARDI’ İDDİASI
 
Gazete Habertürk’ten Nihat Uludağ’ın haberine göre Yurdakul, Aydın’ın paraları ne şekilde yurt dışına çıkardığı konusunda polise şunları söyledi:
 
“Kuzey Kıbrıs’ta bulunan şirketinin üzerinden yapmış olabilir. Paralar Kuzey Kıbrıs ve daha sonra başka ülkelere gönderilmiş olabilir.”
 
Yurdakul, sözlerinin devamında yolsuzluk iddialarıyla ilgili olarak ise, “Müfettişler, Çiftlik Bank’ta 322 milyon TL’lik açık tespit etti. Bunun üzerine Mehmet Aydın ve ekibi bu açığı Bitcoin cihazları ve ‘Bitcoin aldık’ diyerek kapatma gayretine girdi. Bitcoin’deki para trafiğinin izi sürülemediği için bu yöntemi kullandıklarını düşünüyorum.” açıklamasını yaptı.
 
3 SUÇTAN TUTUKLANDI
 
Emniyetteki işlemleri tamamlanan Yurdakul, tutuklanması talebiyle mahkemeye sevk edildi. Çıkarıldığı mahkemece ise “suç işlemek amacıyla örgüt kurmak”, “bilişim sistemleri, banka veya kredi kurumlarının araç olarak kullanılması suretiyle dolandırıcılık” ve” tacir ve şirket yöneticileri ile kooperatif yöneticilerinin dolandırıcılığı” suçlarından tutuklanarak cezaevine gönderildi.

30.04.2018

Haberler

Coinbase, menkul kıymet tokenları için onay aldı! Bu onay ne anlama geliyor?

Dünyanın en büyük kripto para ticaret platformlarından biri olan Coinbase,

Binance, coin yakımı hazırlıklarına başladı

Binance`in CEO`su Changpeng Zhao, dördüncü coin yakımının ertesi gün ya da

İki önemli isimden EOS’un şirketine yatırım kararı

Blockchain platformu Block.one yeni bir fon toplama turunu duyurmak üzere.

Bitcoin borsası kendi tokenlarından 24 milyon dolarlık alım yapacak

Son dönemde yükselen işlem hacimleriyle dikkat çeken kripto para borsası FC

Eski Goldman Sachs yetkilisinin Bitcoin tahmini iştah kabarttı

Goldman Sachs`ın eski yöneticilerinden biri olan Christopher Matta, Bitcoin

EOS, Ethereum’a saldırmakla suçlanıyor

EOS`un saniyede gerçekleştirdiği işlem sayısının 1,275 ile tarihi zirvesini