Ekonomist: Ruslar 8.6 milyar dolarlık Bitcoin aldı

Rus ekonomist Vladislav Ginko, Rus şirketler ve varlıklı bireylerin 8.6 milyar dolarlık Bitcoin satın aldığını iddia etti.

Rus ekonomist Vladislav Ginko Rusya’daki bazı şirketlerin ve varlıklı bireylerin yaklaşık 8.6 milyar dolar değerinde 1.8 milyon Bitcoin aldığını söylüyor.

Bitcoinist’e konuşan Ginko, “Rusyalı şirketler ve varlıklı Rusyalılar tarafından 1.8 milyon BTC satın alındı. Rusya devleti doğrudan işin içinde değil fakat Bitcoin alanlar, artan ABD yaptırımlarının her zamanki gibi uluslararası işlemleri yapmayı imkansız hale getirmesini bekliyorlar ve bu nedenle ABD yaptırımlarını aşmanın bir yolu olarak Bitcoin satın alıyorlar.” dedi.

Ginko’ya göre Rusya’nın Bitcoin’e yönelmesi, ABD Hazine Bakanlığı Yabancı Varlıkları Kontrol Ofisi’nin (OFAC) yaptırımlarından kaynaklanıyor. Kremlin ekonomisti, Rus oligarkların OFAC’ın Rus petrol şirketlerine ABD Doları kullanımını yasakladığında petrol ve doğal gaz ticareti için BTC stokladıklarını söyledi.

Ginko, sözlerinin devamında “Rusya’nın satın alımlarının Bitcoin’in fiyatına doğrudan bir etkisi yok fakat orta vadede fiyatın daha da yukarılara tırmanmasında rol oynamaya başlayacaktır. Rusya’da şirketler ve insanlar, özellikle OFAC listesine girme riski altında bulunanlar dolaylı olarak Bitcoin satın almak zorundalar.” şeklinde konuştu.


03.04.2019

Haberler

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşundan Libra açıklaması

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Facebook`un kript

Bitcoin o seviyenin üzerine çıktı

Kripto para birimleri piyasasının en yüksek hacimli birimi Bitcoin, Faceboo

`Libra projesi konusunda rahatız`

İsviçre Merkez Bankası Yönetim Kurulu üyesi Thomas Moser, Facebook`un Libra

Bundesbank Başkanı`ndan `stabil coin` uyarısı

Almanya Merkez Bankası (Bundesbank) Başkanı Jens Weidmann, stabil coinleri

Bitcoin 13 ayın zirvesinde!

Kripto para birimleri piyasasının belirleyicisi Bitcoin, ABD Merkez Bankası

Facebook duyurdu! Kendi kripto parasını piyasaya sürecek...

Sosyal paylaşım platformu Facebook, gelecek yıl yeni bir kripto para birimi