Kuzey Kore siber hack yoluyla 11 bin Bitcoin elde etti

Eski bir ABD Ulusal Güvenlik Ajansı yetkilisi olan Priscilla Moriuchi`ye göre; Kuzey Kore, siber hack yoluyla 11 bin Bitcoin`i potansiyel olarak elde etti ve geniş çaplı kınanmış füze programına para yatırmak için para kullanıyor.

Eski bir ABD Ulusal Güvenlik Ajansı yetkilisi olan Priscilla Moriuchi, radyo programı Radio Free Asia üzerinde yaptığı açıklamada, Kuzey Kore’nin kriptokrasiyi toplamak için fidye yazılımı kullandığını söyledi.
 
Moriuchi, "Bu paraların, Kuzey Kore'nin nükleer ve balistik füze programını destekleyen para birimi veya fiziksel mallar haline getirildiğine eminim" dedi.

Moriuchi, Kuzey Kore'nin gerçekleştirdiği siber saldırılar ile elde ettiği Bitcoinlerin sayısının 11.000'e kadar ulaştığını belirtti. Tek bir Bitcoin fiyatının Aralık ayında 20.000 dolara kadar çıktığı dönemde Kuzey Kore'nin bu siber saldırılar ile elde ettiği miktar 220 milyon dolar. Kuzey Kore hala bu Bitcoinleri elinde tutuyorsa eğer 120 milyona denk gelen bir Bitcoin vurgunu yapmış durumda.
 
4 MİLYAR DOLAR ZARAR BEKLENİYOR
 
Bir hafta önce, siber güvenlik şirketi CrowdStrike, Kuzey Kore'nin Batılı bilgisayarlara bir virüs bulaştıran ve daha sonra bir "serbest bırakmak" için Bitcoin toplamını talep eden devlet destekli bir hack ringinin çalıştırılmasından şüphelenilen yıllık global tehdit raporunu yayınladı. 
 
Mayıs 2017'de "Wannacry" etiketli küresel bir siber saldırı, Windows çalıştıran bilgisayarları hedef alıp kapatıp Bitcoin'de makinenin kilidi kaldırılmak üzere fidye ödemesini talep etti.
 
Wannacry, halkın zorlu ABD ekonomik yaptırımları altında bunalmakta olan ülkeler için para toplama amaçlı sofistike hack teknikleri kullandığına inanan Kuzey Kore ile bağlantılıydı.
 
Hastane bilgisayarları ve manyetik rezonans görüntü tarayıcıları da dahil olmak üzere bir milyondan fazla cihazın fidye yazılımının devre dışı bırakıldığı ve muhtemelen 4 milyar dolar zarara uğraması bekleniyor.
 
ZARAR VERME AMACI ARTIYOR
 
Dün ABD Dışişleri Komitesi Başkanı Ed Royce, siyasal saldırıların uluslar tarafından ekonomik rakiplere zarar vermeye gittikçe artan bir şekilde kullanıldığını söyledi.
 
Royce, "Sanal tehditlerin gerçek dünyada etkisi var 2015'te Çinli bilgisayar korsanları, 20 milyon mevcut ve eski Federal çalışanın personel dosyalarını büyük bir veri ihlalinde çaldı" dedi.
 
Royce konuşmasına şöyle devam etti:
 
"Geçen yıl, Kuzey Koreli hackerlar İngiltere'deki hastanelerini sakat bıraktı ve Hindistan'daki uluslararası taşımayı durdurdu.
Rusya, sörf bölgesini Estonya ve Ukrayna da dahil olmak üzere komşularına saldırmak ve Batı demokrasilerini (Birleşik Devletler de dahil olmak üzere) zayıflatma girişiminde bulunmak için kullanmaktadır."
 

06.03.2018

Haberler

`Fiyatı 25,000 dolara ulaşabilir`

Fundstrat Global Advisors`ın kurucu ortağı Thomas Lee, Bitcoin`in kullanıcı

`Libra`nın denetiminde global iş birliği önemli`

Japonya Merkez Bankası Başkanı Haruhiko Kuroda, Facebook`un kripto parası L

SEC`den Bitcoin açıklaması

ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu (SEC) Başkanı Jay Clayton’ın kri

Burundi`de tüm sanal paralar yasaklandı!

Burundi`de tüm sanal ve kripto paraların yasaklandığı bildirildi.

G7 kripto işlemlerini izlemeyi planlıyor

Aralarında G7 ülkelerinin de bulunduğu 15 hükümetin kripto para işlemlerini

`Bitcoin`i kontrollerle destekliyoruz `

Japonya Merkez Bankası, piyasa değeri bakımından dünyanın en büyük kripto p