Lightning Network, Bitcoin’deki çöküşe rağmen büyüyor

Bitcoin’in ikinci katman çözümü olan Lightning Network diğer adıyla Yıldırım Ağı teknolojisi, Bitcoin’in itibari para birimleri karşısında değer kaybetmesine rağmen büyümeye devam ediyor.

Ağı izleyen 1ML’ye göre, Lightning Network son 30 günde bütün ölçütlere göre büyüme gösterdi. Bu ölçütler ise düğüm sayısı, kanal sayısı, ağ kapasitesi olarak sıralanabilir.

Ağın Bitcoin kapasitesi bir ay içinde tam %300 arttı. Şu anda yaklaşık 1.6 milyon değerinde Bitcoin, Lightning kanallarında saklanıyor. Kanal sayısı 13,000’e çıkarak geçtiğimiz aya göre %40 oranında artarken düğüm sayısı ise %9.5’lik bir artışla 4,400’e çıktı.

Blockchain platformu Longhash, Lightning kanallarının sayısının 2018’in başından bu yana 18 katına çıktığını bildiriyor. Kullanıcılar zincir dışındaki P2P işlemlerini hazır hale getirmek için Lightning Network ödeme kanallarında Bitcoin depoluyor. Kanal kapatıldıktan sonra ise işlemler blok zinciri üzerinde devam ediyor.

Bu haberler, kripto para endüstrisini ve oradaki gelişmeleri takip edenler için güneşli iyi haberlerin bir ışını olarak geliyor olabilir. Tabi, Bitcoin’in ölçeklendirme probleminin çözümü için zincir dışı çözümlerin karşısında olanlar hariç.

Bitcoin ağının zincir üzerinde ya da zincir dışında nasıl ölçeklendirileceği sorusu, aynı zamanda geçtiğimiz yıl Bitcoin’den Bitcoin Cash çatallanmasını da tetikleyen uzun süreli bir ihtilaf konusu. Bu konu, Bitcoin’in en eski geliştiricilerinden biri olan Mike Hearn’ın birkaç yıl önce geliştirmedeki rolünü bırakmasına ve kripto para dünyasını terk etmesine de yol açmıştı. Lightning çözümünün karşıtları, bütün işlemlerin blok zincir üzerinde saklanmasının gerekliliğini savunuyor. Tabi bu da blokların boyutunu artırıyor.

Lightning Network ile sadece Bitcoin gönderilmiyor. Eğer ağın protokolünü destekliyorlarsa başka blok zincirleri de ağ üzerinde işlem yapabilirler. Lightning Network ayrıca, alfa evresinde çalışan Neutrino adında bir mobil çözüme sahip.
 
 
 
CryptoGlobe

10.12.2018

Haberler

`Fiyatı 25,000 dolara ulaşabilir`

Fundstrat Global Advisors`ın kurucu ortağı Thomas Lee, Bitcoin`in kullanıcı

`Libra`nın denetiminde global iş birliği önemli`

Japonya Merkez Bankası Başkanı Haruhiko Kuroda, Facebook`un kripto parası L

SEC`den Bitcoin açıklaması

ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu (SEC) Başkanı Jay Clayton’ın kri

Burundi`de tüm sanal paralar yasaklandı!

Burundi`de tüm sanal ve kripto paraların yasaklandığı bildirildi.

G7 kripto işlemlerini izlemeyi planlıyor

Aralarında G7 ülkelerinin de bulunduğu 15 hükümetin kripto para işlemlerini

`Bitcoin`i kontrollerle destekliyoruz `

Japonya Merkez Bankası, piyasa değeri bakımından dünyanın en büyük kripto p