14 kripto para borsasına düzenleme geliyor

Kore Blockchain Birliği (KBA) kripto para borsalarında daha şeffaf bir şekilde işlem gerçekleştirebilmek için tasarlanan düzenleyici bir sistemin yürürlüğe konulacağını duyurdu. The Korea Times adındaki yerel bir haber kaynağı tarafından bildirilen habere göre sözü geçen düzenleme birliğe üye olan kripto para borsalarını kapsayacak.

Bahsi geçen düzenleyici sistem Güney Kore’nin başkenti Seul’da yer alan Kore Küçük ve Büyük İşletmeler Federasyonu binasında düzenlenen bir basın açıklaması sırasında KBA yöneticilerinden birisi olarak tanınan Jeon Ha-jin tarafından açıklandı. Ha-jin’e göre düzenleyici sistem kripto para borsalarında gerçekleştirilen işlemlerin mümkün olan en iyi şekilde şeffaf hale getirilmesini hedefliyor. Böylece borsa platformlarında gerçekleştirilmesi muhtemel kara para aklama, bilgi ticareti ve diğer yasa dışı faaliyetler engellenerek kullanıcıların güvenliği artırılacak.
 
The Korea Times’a göre yetkililer tarafından belirtilen düzenleme beş genel gerekliliği içeriyor. Müşterilerin sahip oldukları kripto paraları borsanın etkili bir şekilde yönetebilmesi, en az 2 milyar won (1.8 milyon dolar) değerinde kaynak bulundurma ve düzenli olarak denetim yaparak mali raporları yayınlama gibi şartlar düzenlemenin getirdiği zorunluluklar arasında yer alıyor.
 
Güney Kore merkezli blockchain birliği KBA, üyesi olan on dört kripto para borsasını bu kurallara uyup uymadıkları konusunda denetleyecek. KBA’ya üye olan borsa platformları arasında ülkenin ve dünyanın en büyükleri olarak gösterilen Bithumb, Upbit ve OkCoin gibi borsalar da bulunuyor. Haberin kaynağı The Korea Times’a göre sözü geçen düzenleme 1 Mayıs 2018 tarihinden itibaren geçerli olacak.
 
Kendi kendisini düzenleyen böylesi bir sistemin yerel kripto para borsalarında uygulamaya konması fikri KBA tarafından ilk olarak geçtiğimiz şubat ayında gündeme getirilmişti. Uygulanması hedeflenen projenin ilk amacı ise ülkede geçtiğimiz Aralık ayında yaşanan “Bitcoin Çılgınlığı’nı” bir nebze olsun azaltmak olarak ifade ediliyor.
 
Öte yandan Güney Kore’nin finansal düzenleyici organlarından birisi olarak bilinen Finansal Hizmetler Komisyonu ülkedeki kripto para borsalarına bankacılık hizmetleri sunan üç bankayı inceleme altına alacağını açıkladı. Bu incelemelerde sözü geçen üç bankanın imzasızlığı ve isimsizliği engellemeye yönelik komisyon tarafından getirilen son düzenlemelere uyup uymadığı kontrol edilecek.
 

19.04.2018

Haberler

`Fiyatı 25,000 dolara ulaşabilir`

Fundstrat Global Advisors`ın kurucu ortağı Thomas Lee, Bitcoin`in kullanıcı

`Libra`nın denetiminde global iş birliği önemli`

Japonya Merkez Bankası Başkanı Haruhiko Kuroda, Facebook`un kripto parası L

SEC`den Bitcoin açıklaması

ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu (SEC) Başkanı Jay Clayton’ın kri

Burundi`de tüm sanal paralar yasaklandı!

Burundi`de tüm sanal ve kripto paraların yasaklandığı bildirildi.

G7 kripto işlemlerini izlemeyi planlıyor

Aralarında G7 ülkelerinin de bulunduğu 15 hükümetin kripto para işlemlerini

`Bitcoin`i kontrollerle destekliyoruz `

Japonya Merkez Bankası, piyasa değeri bakımından dünyanın en büyük kripto p