Adını değiştirince fiyatı uçtu!

Long Island Iced Tea isimli içecek firması Bitcoin ve diğer kriptoparaların değerlenmesi nedeniyle blokzincir teknolojisine yatırım yapacağını duyurdu. Adını Long Blockhain olarak değiştiren şirketin hisseleri 4 kat arttı.

Long Island Iced Tea ismindeki, adından da anlaşılacağı üzere, buzlu çay üreten firma Bitcoin fiyatlarının roket hızında artmasından esinlenip adını Long Blockchain olarak değiştirerek kriptopara işiyle ilgilenen firmalara yatırım yapmak istediğini açıkladı.
 
Long Island Iced Tea hisseleri, isim değişikliğinden sonra 2.44 dolardan 9.49 dolara fırlayarak neredeyse 4 kat değer kazandı. Nasdaq kapanışında hisseler yüzde 183 değer kazanarak 6.91 dolardan işlem gördü.
 
Şirketten yapılan açıklamada kendi markalarıyla buzlu çay yapmaya devam edecekleri ancak öncelikli hedefin bundan böyle blokzincir teknolojisinin getirilerine yönelik iş fırsatları olduğu kaydedildi.
 
Bitcoin başta olmak üzere ethereum, litecoin, ripple ve benzeri pek çok kriptoparanın kalıcı olduğu düşünülse de uzmanlar ekosistem üzerindeki abartılı değerlenmeye dikkat çekiyor.
 
Örneğin, Bioptyx ismindeki biyoteknoloji firması da şirket ismini Riot Blockhain olarak değiştirmesinin ve iş modelini bitcoin üzerine inşa edeceğini açıklamasınından rekor düzeyde değer kazanmıştı. Keza, küçük bir finans teknolojisi firması olan LongFin kuruluşu da blokzincir yatırımcılarına fon sağlayacağını açıkladıktan sonra 1 hafta içerisinde yüzde 2600 değer kazanmıştı.
 
Kimi uzmanlar bu durumu 2000'li yılların başındaki dot.com balonuna ve bazı şirketlerin isimlerinin önüne elektronik ticareti simgeleyen 'e' takısını eklemesine de benzetiyor.

Habertürk
 

22.12.2017

Haberler

`Fiyatı 25,000 dolara ulaşabilir`

Fundstrat Global Advisors`ın kurucu ortağı Thomas Lee, Bitcoin`in kullanıcı

`Libra`nın denetiminde global iş birliği önemli`

Japonya Merkez Bankası Başkanı Haruhiko Kuroda, Facebook`un kripto parası L

SEC`den Bitcoin açıklaması

ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu (SEC) Başkanı Jay Clayton’ın kri

Burundi`de tüm sanal paralar yasaklandı!

Burundi`de tüm sanal ve kripto paraların yasaklandığı bildirildi.

G7 kripto işlemlerini izlemeyi planlıyor

Aralarında G7 ülkelerinin de bulunduğu 15 hükümetin kripto para işlemlerini

`Bitcoin`i kontrollerle destekliyoruz `

Japonya Merkez Bankası, piyasa değeri bakımından dünyanın en büyük kripto p