Bitcoin madenciliğinin en ucuz olduğu ülke neresi?

The Elite Fixtures verilerine göre Venezuela Bitcoin madenciliği için en ucuz ülke. Peki diğer ülkelerde durum ne?

Aydınlatma ve mobilya firmasıt the Elite Fixtures’ın yayınladığı verilere göre Güney Kore’de tek bir Bitcoin çıkarmak 26,170 dolara mâl oluyor. 
 
Elite Fixtures verileri ayrıca Bitcoin madenciliğinin en ucuz olduğu ülkenin Venezuela olduğunu gösteriyor. 
 
Güney Kore’de Bitcoin madenciliği çok para gerektiriyor. 
 
The Elite Fixtures’ın yayınladığı rapora göre dijital para dünyasının en önemlilerinden biri olan Bitcoin’den bir tane elde edebilmek için 26,170 dolar gerekiyor. 
 
Sözde “Bitcoin Madencileri” blockchain’in ya da dağıtık hesap defterlerinin korunmasında hayati önem taşıyorlar. Blockchain ağı, para akışları ve diğer verilerle sürekli büyüyen, merkezsiz bir veri tabanı. Madenciler karmaşık matematik problemleri çözerek işlemleri geçerli kılıyor ve bunları blockchain’e ekliyor. 
 
The Elite Fixtures verileri ayrıca Venezuela’nın Bitcoin madenciliği için en ucuz ülke olduğunu da gösterdi. Dünyanın en çok bilinen dijital parasını madenlemek 531 dolar tutuyor. Ekonomik sıkıntı yaşayan Güney Amerika ülkesinde birçok kişi hayatta kalmak için Bitcoin madenciliğine yöneldi. 

MADENCİLİĞİN EN UCUZ OLDUĞU ÜLKELERVe Venezuela Cumhurbaşkanı Nicolas Maduro “petro” ismindeki, ülkenin petrol, gaz, altın ve elmas rezervleriyle desteklenen parasını bankaya bağlayarak Amerika’nın yaptırımları karşısında bir çare bulmaya çalışıyor. 
 
Madenciler çok fazla bilgisayar donanımını bir araya getirerek çalıştıkları için dijital para madenlemek çok fazla elektrik gerektiriyor. Fakat emeklerinin karşılığı olarak gönüllü madenciler kripto para işlemleri yapan kişilerin ödedikleri işlem ücretlerinin yanı sıra bir miktar Bitcoin'le ödüllendiriliyorlar. 
 
Bitcoin’in şimdiye kadarki en yüksek değerini 19,783,21 dolar ile 17 aralıkta gördü ve Blockchain.info’nun verilerine göre aynı gün Bitcoin madencilerinin toplam geliri tüm zamanların en yüksek miktarına ulaşarak 53 milyon dolar oldu. 

MADENCİLİĞİN EN PAHALI OLDUĞU ÜLKELERThe Elite Fixtures belediyelerden, kamu dairelerinden ve Uluslararası Enerji Ajansı’ndan aldığı verileri kullanarak 115 farklı ülkenin elektrik fiyatlarını inceledi. En popüler üç kripto para madenciliği donanımı ortalamalarına dayanarak elektrik tüketim fiyatlarını hesapladı. 
Kaynak:  CNBC

 
 
 

21.02.2018

Haberler

`Fiyatı 25,000 dolara ulaşabilir`

Fundstrat Global Advisors`ın kurucu ortağı Thomas Lee, Bitcoin`in kullanıcı

`Libra`nın denetiminde global iş birliği önemli`

Japonya Merkez Bankası Başkanı Haruhiko Kuroda, Facebook`un kripto parası L

SEC`den Bitcoin açıklaması

ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu (SEC) Başkanı Jay Clayton’ın kri

Burundi`de tüm sanal paralar yasaklandı!

Burundi`de tüm sanal ve kripto paraların yasaklandığı bildirildi.

G7 kripto işlemlerini izlemeyi planlıyor

Aralarında G7 ülkelerinin de bulunduğu 15 hükümetin kripto para işlemlerini

`Bitcoin`i kontrollerle destekliyoruz `

Japonya Merkez Bankası, piyasa değeri bakımından dünyanın en büyük kripto p