Bitcoin teknik analizi

CoinTürk`ten Barış B. isimli kullanıcının Bitcoin teknik analizi.

Değerli arkadaşlarım burada yer alan bilgi, yorum ve değerlendirmeler Yatırım Danışmanlığı Kapsamında DEĞİLDİR. Yapmış olduğum analiz ve değerlendirmeler teknik verilere dayalı eğitim çalışmasıdır. (Analiz tarihi: 15.04.2018)
 
Hazırlamış olduğum bu grafik GÜNLÜK bazlı olup ölçeği LOGARİTMİKTİR. (Her kırmızı veya yeşil bar bir günü temsil etmektedir.)Dört aydır devam eden ayı piyasasında yüzümüzü güldüren nadir haftalardan bir tanesini geride bıraktık. BTC bu hafta yapmış olduğu atak ile piyasaya canlılık getirdi. 830 milyar dolardan 240 milyar dolara kadar gerileyen market hacmi piyasanın bu hareketliliği ile artışa geçti ve 330 milyar dolar seviyelerine kadar yükseldi. BTC ise 7000$ seviyesinde başladığı haftayı 8273$ seviyesinden kapatarak  %18 değer kazanmış oldu. Peki, bu artış devam edecek mi teknik bu konuda neler diyor yazının devamında inceleyelim.
 
Son iki haftaya dikkat ettiğimizde B trendinin güçlü destek olarak çalışmaya devam ettiğini görmekteyiz. BTC bu haftaya düşüş ile başlamış ve güçlü destek olan B trendine yakın bölgeden yönü tekrar yukarı çevirmiş. Genel olarak düşüş trendlerinde gösterdiği ters bayrak formasyonuna benzer bir hareket ile B trendinden uzaklaşmış. Bu noktada ters bayrak formasyonunun çalışması beklenirken Hafta ortasında gelen hacim ve alımlar ile güçlü bir bar oluşmuş durumda (Paranın tekniği değiştirdiğine ve şekil verdiğine güzel bir örnek teşkil etmiş.). Bu dönüşün müteakibinde ise bayrak formasyonu gözlemliyoruz. Hatta hafta kapanışına yakın bu formasyonun yukarı kırıldığını veyahut yükselen kama formasyonuna dönüşmeye başladığını söylemek doğru olacaktır. Bu gelişmeler doğrultusunda değerlendirmemize geçelim.
 
BTC’ e nihayet can suyu niteliğinde alım ve hatırı sayılır bir hacim geldi. Kripto para piyasası da bu hareketlenme ile birlikte hacmini artırdı. Bu gelişmelerin piyasaya yeniden güven gelmesi açısından önemli olduğunu düşünmekteyim. Teknik grafiğimiz de bu gelişmeler doğrultusuna çalışmaya devam ediyor. B trendi iki haftadır destek olarak hakikaten güzel iş yaptı. Ancak kripto para yatırımcıları bu trendin üzerindeki hareketlerde oldukça stresli zamanlar da geçirdi(Umarım ki bir daha bu destek tekrar test edilmez diye temennimi de belirteyim.). BTC, gelen alımlar ile geçtiğimiz hafta A trendi üzerinde belirttiğim bölgeye doğru hareketini sürdürüyor. Bu trendin yukarı kırılamadığı durumlarda meydana gelen hareket tarzına dikkat çekmek için kırmızı okları kullandım. A treninin yukarı kırılmasının ve kırıldıktan sonra kalıcı olunmasının oldukça önemli olduğunu düşünmekteyim. A trendi yukarı kırılır ise FIBO 0.236(9396$) seviyesi direnç olarak gündeme gelecektir. Fiyat bu noktaya kadar yükselecek olur ise olası bir düzeltme ve kırılan A trendinden onay alma durumu düşünülmelidir. Piyasada hacim hızlı olarak artar ve FOMO(Fear of missing out: Kaçırma korkusu) oluşur ise fiyat FIBO 0.236(9396$) seviyesinin üzerine çıkması beklenebilir. Bu seviye üzerinde ise FIBO 0.382(11517$) seviyesi takibimize olmalıdır. A trendi yukarı kırılamaz ise maalesef görüntü yeniden olumsuz olacaktır. İlk etapta C trendi üzerinde 7650$ seviyesi destek olarak takibimizde olmalıdır. Bu seviyenin altında ise D trendi üzerinde 7200$ seviyesi gündeme gelecektir. BTC bu destekler üzerinde kalamayacak olur ise B trendimiz yeniden gündeme gelecektir. RSI indikatörümüz ise aşırı satım bölgesinden oldukça uzaklaşmış ve aşırı alım bölgesine yaklaşmış durumda. Yönünün yukarı olması ise yükselişi destekler nitelikte.Geçtiğimiz hafta kısa vade için WMA 21’in yukarı kırılmasının rahatlama sağlayacağını belirtmiştim. Bu hafta gerçekleşen alımlar ile WMA 21 yukarı kırılmış durumda. Orta ve uzun vade için ise fiyatın WMA 200’ün üzerine geçmesi ardında da sırasıyla WMA 21 ve WMA 89’un da WMA 200’ün üzerine geçmesi gerekmektedir.

16.04.2018

Haberler

`Fiyatı 25,000 dolara ulaşabilir`

Fundstrat Global Advisors`ın kurucu ortağı Thomas Lee, Bitcoin`in kullanıcı

`Libra`nın denetiminde global iş birliği önemli`

Japonya Merkez Bankası Başkanı Haruhiko Kuroda, Facebook`un kripto parası L

SEC`den Bitcoin açıklaması

ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu (SEC) Başkanı Jay Clayton’ın kri

Burundi`de tüm sanal paralar yasaklandı!

Burundi`de tüm sanal ve kripto paraların yasaklandığı bildirildi.

G7 kripto işlemlerini izlemeyi planlıyor

Aralarında G7 ülkelerinin de bulunduğu 15 hükümetin kripto para işlemlerini

`Bitcoin`i kontrollerle destekliyoruz `

Japonya Merkez Bankası, piyasa değeri bakımından dünyanın en büyük kripto p