Bitcoin’in piyasa değeri, Facebook’tan bir gecede silindi

Sosyal medya devi Facebook`un piyasa değerinden bir gecede yaklaşık 150 milyar dolar silindi. Bu rakam Bitcoin`in toplam piyasa değerine tekabül ediyor.

Sosyal medya devi Facebook, büyük şok yaşıyor. Şirketin CFO’su David Wehner’in gelecek iki çeyrek dönemde büyüme oranlarının düşük olacağı açıklamasının ardından şirketin hisseleri yüzde 24 oranında geriledi. Böylece Facebook’un piyasa değerinden 150 milyar dolar bir gecede silindi.
 
Bir numaralı kripto para Bitcoin‘in toplam piyasa değerinin 142 milyar dolar olduğu düşünüldüğünde Facebook’tan bir gecede silinen miktarın boyutu çok daha net anlaşılıyor.
 
Şirketin, 2018’in ikinci çeyreğindeki net kârı, geçen yılın aynı dönemine göre yaklaşık olarak yüzde 31 oranında arttı. Facebook tarafından yapılan açıklamada, net kârın ikinci çeyrekte 5,11 milyar dolara ulaştığı bildirildi. Şirket, 2017 yılının Nisan-Haziran ayları arasında 3,89 milyar dolar net kâr elde etmişti.
 
Şirketin hisse başına karının da geçen yılın ikinci çeyreğinde 1,32 dolardan bu senenin aynı döneminde 1,74 dolara yükseldiği bildirildi. Geçen yılın ikinci çeyreğinde 9,32 milyar dolar gelir elde eden Facebook’un bu senenin aynı döneminde gelirinin yüzde 41,9 artarak 13,23 milyar dolara ulaştığı bilgisi verilirken şirketin reklam gelirlerinin de yıldan yıla yüzde 42,4 artarak 13,04 milyar dolara ulaştığı ifade edildi.
 
KULLANICI ARTIŞ HIZI YAVAŞLADI
 
Facebook’un aylık artış hızı son dönemde yavaşladı. 2017’nin üçüncü çeyreğinde başlayan yavaşlama, 2018 yılı bounca da devam etti. Aylık aktif kullanıcı sayısındaki artış, yıllık yüzde 11 ile 2.23 milyar oldu. Günlük aktif kullanıcı sayısı ise 1,47 milyar olarak gerçekleşti.
 
Wall Street analistleri günlük aktif kullanıcı sayısını daha güçlü bir büyüme ile 1,49 milyar, geliri ise 13,3 milyar dolar olarak bekliyordu.
 
Facebook’un CEO’su Mark Zuckerberg, 1 Kasım 2017’de yaptığı açıklamada “Güvenlik konusunda çok fazla yatırım yapıyoruz ve bu kârlılığımızı etkileyecek.” demişti.
 
Bu arada Avrupa’da günlük ve aktif kullanıcılar ilk defa sırasıyla 282 milyondan 279 milyona ve 377 milyondan 376 milyona geriledi. ABD’de ise günlük ve aktif kullanıcı sayıları 185 ve 241 milyon olarak sabit kaldı.
 
Cambridge Analytica veri skandalının etkileri henüz geçmemişken Facebook şimdi de değer kaybıyla sarsıldı.
 
Öte yandan sosyal medya devi, halihazırda Blockchain teknolojisi üzerine çalışıyor. Şirket, üst düzey isimlerinden Blockchain teknolojisinin Facebook hizmetlerine nasıl entegre edilebileceğinin araştırılması için bir ekip kurmuştu. Hatta Facebook’un CEO’su Mark Zuckerberg, 2018’in başlarında Blockchain teknolojisi ve kripto paralar konusunda kafa yorduğunu açıklamıştı.

26.07.2018

Haberler

Bitcoin madenciliği fiyat düşüşüne rağmen artıyor

Bitcoin madencilik faaliyetleri, kripto paranın fiyatındaki düşüşe rağmen a

Avrupa futbolunun patronu da `blockchain` dedi

UEFA’nın resmi internet sitesinden yapılan açıklamaya göre, geliştirilen bl

Venezuela kripto para için Merkez Bankası kuruyor

Venezuela hükümeti kripto para konusunda yeni girişimlerine devam ediyor. Y

McAfee’nin `hacklenemez` cüzdanını hacklediler

Ünlü siber güvenlik uzmanı McAfee, en son girişimi olan kripto para cüzdanı

Jamaika Menkul Kıymetler Borsası kripto paraları da listeleyecek

Jamaika Menkul Kıymetler Borsası (JSE) kripto paraları yakında müşterileri

‘Kripto para piyasasında panik iyice gün yüzüne çıktı’

Kripto para piyasasındaki son durumu değerlendiren Samson Mow |||Geçen yıl