Bundesbank Başkanı`ndan `stabil coin` uyarısı

Almanya Merkez Bankası (Bundesbank) Başkanı Jens Weidmann, stabil coinlerin yaygın olarak kullanımının bankaların faaliyetlerine zarar verebileceği uyarısında bulundu.

Teknolojik gelişmenin hızla yaşamı ve özellikle ödeme sistemlerini  değiştirdiğini belirten Weidmann, kripto paraların değerinin nasıl garanti  edileceğine dair sorunların tüketiciler için bir risk olduğunu dile getirdi.

Weidmann, kripto paralarda küresel düzeyde bir düzenlemeye ihtiyaç  olduğuna işaret ederek, “Eğer stabil coinler yaygın bir şekilde kullanılırsa,  bankaların mevduatlarını ve iş modellerini zayıflatabilir. Bu da bankaların  faaliyetlerini ve finansal piyasalarda aracılık işlemlerini sekteye uğratabilir.”  değerlendirmesinde bulundu.

Weidmann, mayısta yaptığı açıklamada, kriz dönemlerinde finansal  sistemde istikrarsızlık yaratma potansiyeli taşıyacağı için merkez bankalarının  dijital para birimlerini kullanıma alırken dikkatli hareket etmeleri gerektiğini  belirterek, dizayna bağlı olsa da dijital merkez bankası parası kullanımının  yayılmasının, ciddi sonuçlara sebep olabileceği uyarısı yapmıştı.

Weidmann, kolay erişimin dijital para talebinde oynaklığı artıracağına  işaret ederek, “Dijital paraya kolay erişim kriz zamanlarında daha hızlı bir  çöküşe yol açarak banka iflaslarını daha da kötüye götürebilir.” yorumunda  bulunmuştu.

Stabil Coin, (stabil kripto para) değeri göreceli olarak daha stabil olan bir diğer küresel ürüne sabitlenmiş veya endekslenmiş bir kripto para  birimi. Değerin altın veya dolara sabitlenmesi de bunun örneklerinden.

21.06.2019

Haberler

Bitcoin 10 bin 500 dolara yaklaştı

Kripto para birimleri piyasalarında çeşitli üst düzey açıklamaların ardında

ABD Hazine Bakanı Bitcoin konusunda uyardı: Tehdit oluşturabilir!

ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, Bitcoin`in gelecekte finansal sisteme teh

İran altına dayalı kripto para birimini piyasaya sürmeye hazırlanıyor

İran Merkez Bankası altına dayalı bir kripto para birimini piyasaya sürmeye

`Libra mücadele etmesi zorlu riskler oluşturuyor`

ABD Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell, Facebook`un kripto para birimi Li

`Çin dijital para birimi çalışmalarını hızlandırmalı`

Çin Merkez Bankası Araştırma Departmanı Direktörü Wang Xin, Facebook`un kri

`Dijital Merkez Bankası Parası` uygulamaya konulacak

Türkiye`de kurumsal yapısı güçlü bir finansal sektörün oluşması için enstrü