Dev banka kripto para ticaretine başlıyor

ABD kökenli çok uluslu yatırım bankası Goldman Sachs her ne kadar bu iddiaları red etsede bankanın kripto para stratejilerine ön ayak olması için bir uzman işe aldı.

İş dünyasında çıkan haberlere göre Goldman Sachs geçtiğimiz hafta Justin Schmidt‘i sessiz sedasız işe aldı. Şu anda firmanın Menkul Kıymetler ve Dijital Varlıklar departmanında müdür yardımcısı görevine getirilen Schmidt daha önce Seven Eight Capital‘de başkan yardımcılığı görevini yürütüyordu. Schmidt’in göreve gelmesiyle Goldman Sachs‘ın gerçekten tezgahüstü ( over the counter)  kripto para ticaretine başlayıp başlamadığına dair yeni bir tartışma ortaya atıldı. Fakat şirket  bu iddiaları yalanladı.
 
Goldman Sachs sözcüsü Tifany Galvin Cuma günü gerçekleştirdiği basın toplantısında;
 
“Yatırımcılarımıza en iyi hizmeti verebilmek için çeşitli dijital ürünlerde müşteri odaklı araştırmalar yapıyoruz. Fakat henüz bu alanda bir sonuca ulaşamadık” ifadelerine yer verdi.
 
Bloomberg‘in geçtiğimiz yılki haberinden sonra Sachs’ın 2018 Haziran ayı sonuna kadar kripto para birimleri departmanı açacağı söylentilerini oldukça fazla duymaya başlamıştık. Goldman Sachs CEO’su bu iddiaları defalarca reddetmesine rağmen gelecekte bankalarında dijital varlık sektöründe yer alabileceğini söyleyerek açık kapı bırakmıştı.
 
Doğrudan olmasada Goldman Sachs zaten dijital varlık ticareti yapıyor. Goldman Sachs destekli Circle geçtiğimiz aylarda Poloniex borsasını 400 milyon dolara satın almış ve piyasaların hareketlenmesine neden olmuştu. Ayda 2 milyar dolarlık işlem gerçekleştiren Circle finansal teknoloji girişimi CEO’su Jeremy Allaire 100 milyon dolarlık bireysel işlem gerçekleştirdiklerini ve minimum yatırım miktarını da 250.000 dolardan 500.000 dolara çıkardıklarını duyurdu.
 
Geçtiğimiz hafta ise İngiltere’nin bankacılık devi Barclays kripto para ticaretine başlamak için piyasalarının nabzını ölçmüştü.

24.04.2018

Haberler

`Fiyatı 25,000 dolara ulaşabilir`

Fundstrat Global Advisors`ın kurucu ortağı Thomas Lee, Bitcoin`in kullanıcı

`Libra`nın denetiminde global iş birliği önemli`

Japonya Merkez Bankası Başkanı Haruhiko Kuroda, Facebook`un kripto parası L

SEC`den Bitcoin açıklaması

ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu (SEC) Başkanı Jay Clayton’ın kri

Burundi`de tüm sanal paralar yasaklandı!

Burundi`de tüm sanal ve kripto paraların yasaklandığı bildirildi.

G7 kripto işlemlerini izlemeyi planlıyor

Aralarında G7 ülkelerinin de bulunduğu 15 hükümetin kripto para işlemlerini

`Bitcoin`i kontrollerle destekliyoruz `

Japonya Merkez Bankası, piyasa değeri bakımından dünyanın en büyük kripto p