G20 toplantılarında Bitcoin’le ilgili öne çıkan 10 düşünce

Geçtiğimiz Mart ayının 21`inde gerçekleştirilen G20 toplantılarında kripto paralar da tartışılmış ve Temmuz ayında ülkelerin somut tekliflerle gelmesi kararlaştırılmıştı. Bu toplantılarda öne çıkan 10 ana düşünce kripto paraların geleceğini doğrudan etkiliyor.

Geçtiğimiz hafta Arjantin’de dünyanın en büyük 20 ekonomisine sahip ülkelerin merkez bankası başkanlarının ve ekonomiden sorumlu bakanlarının yer aldığı bir G20 toplantısı düzenlenmişti. Kripto paraların regüle edilmesi, toplantılarda tartışılan başlıca konulardan biriydi.
 
Arjantin’de tartışılan her şey, kripto para piyasasını dünya çapında etkileyebilir ve bu nedenle önemli.
 
Toplantılardaki ana fikir, ‘Yasaklamayacağız ancak piyasayı düzenleyeceğiz’ şeklindeydi.
 
Kripto paralarla ilgili yapılan ilk tartışmaların neticesi, Temmuz ayına kadar ülkelerin düzenlemeler konusunda somut tekliflerle gelmesi yönündeydi.
 
CryptoCoinsNews’e göre toplantılar sırasında öne çıkan ana fikirler şöyle:
 
1- KRİPTO PARA/BLOCKCHAİN ÜLKELER TARAFINDAN BENİMSENMELİ
 
G20 katılımcıları, kripto paraların ekonomik sistemin dışında kalan insanları sistemin içine alma gücüne sahip olduğunu ve refah politikalarını genişletmede hükümetlere yardımcı olabileceğini fark ettiler.
 
2- ÜLKELER, GELENEKSEL EKONOMİNİN ÇÖKÜŞÜNÜ KABUL EDİYORLAR
 
Bakanlar, geleneksel ekonominin bir geçiş sürecinde olduğuna ve dijital çağın artık ekonomiden ayrılmasının mümkün olmadığı görüşünde birleştiler.
 
3- REGÜLASYON KAÇINILMAZ
 
Regülasyon kaçınılmaz bir süreç ve ekonomi dijital olsa da vatandaşlar gerçek ve yerleşiktir, bu nedenle diğer iş türlerinde olduğu gibi burada da kurallar uygulanmalı.
 
4- REGÜLASYON VAR, YASAK YOK
 
G20 üyeleri, kripto paraların önemli olduğunu ve ekonomik-sosyal örgütlenmede önemli bir devrimi temsil ettiği konusunda hemfikir oldular. Bu yüzden yasaklanayacağı ancak düzenleyici bir süreçten geçmek zorunda olduğu fikrinde birleştiler.
 
5- REGÜLASYON, TEKNOLOJİNİN ATILIMINI ÖNLEMEYECEK AMA VERGİLENDİRME NEREDEYSE KESİN
 
Düzenleyici sürecin çok dikkatli bir şekilde ele alınacağı ve teknolojinin gelişmesini engelleyecek sert kuralların uygulanmayacağı da açık bir fikirdi. Ancak vergilendirme kesin görünüyor.
 
6- İLK DÜZENLEME ÖNERİLERİ TEMMUZ AYINDA SUNULACAK
 
Merkez bankası başkanlarının yanı sıra Mali Eylem Görev Gücü (FAFT) ile Ekonomik İş Birliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) de G20 düzenleme tekliflerinden sorumlu olacak. Regülasyonlar için ilk pratik öneriler, bu yılın Temmuz ayında maliye bakanları ile merkez bankası başkanlarının 3. toplantısı sırasında sunulacak.
 
7- SUÇLARI ÖNLEME
 
Düzenleyici öneriler, büyük ölçüde terörizmin finansmanı, kara para aklama ve tüketicinin korunması gibi yasa dışı faaliyetlerin önüne geçilmesine odaklanacak.
 
8- İZLEME VE MÜŞTERİNİ TANI (KYC)
 
Kripto para aktivitelerinin nasıl izlenmesi veya etiketlenmesi gerektiği konusunda fikir birliği yok. Bununla birlikte tartışmalarda KYC ile Dijital Kimlik standartları anahtar noktalar olmalı.
 
9- AVRUPA, SÜRECİ G20’NİN DIŞINA ÇIKARMAK İSTİYOR
 
Avrupa, kripto paraları düzenleme sürecine öncülük etmeyi planlıyor ama G20’nin Temmuz’a kadar olan pozisyonunu beklemeyecek. Kıtada yer alan bir grup ülke, konuyu tartışmak ve Avrupa için pratik normları uygulamak amacıyla bir çalışma grubu oluşturdu.
 
10- ÖZ DENETİM
 
Konu resmi toplantılarda konuşulmamış olsa da sahne arkasında bu da tartışıldı ve ana gündemde yer alabilir.

02.04.2018

Haberler

`Fiyatı 25,000 dolara ulaşabilir`

Fundstrat Global Advisors`ın kurucu ortağı Thomas Lee, Bitcoin`in kullanıcı

`Libra`nın denetiminde global iş birliği önemli`

Japonya Merkez Bankası Başkanı Haruhiko Kuroda, Facebook`un kripto parası L

SEC`den Bitcoin açıklaması

ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu (SEC) Başkanı Jay Clayton’ın kri

Burundi`de tüm sanal paralar yasaklandı!

Burundi`de tüm sanal ve kripto paraların yasaklandığı bildirildi.

G7 kripto işlemlerini izlemeyi planlıyor

Aralarında G7 ülkelerinin de bulunduğu 15 hükümetin kripto para işlemlerini

`Bitcoin`i kontrollerle destekliyoruz `

Japonya Merkez Bankası, piyasa değeri bakımından dünyanın en büyük kripto p