100 dolarlık ihracatta 27 dolar destek

Türk Eximbank, 2018`de ihracatçılara sağlayacağı 46 milyar dolarlık destekle, her 100 dolarlık ihracatın 27 dolarına finansman sağlayacak.

AA muhabirinin, Ekonomi Bakanlığının, faaliyetlerine ilişkin  hazırladığı rapordan derlediği bilgilere göre, Türk Eximbank, bankacılık sektörü  tarafından verilen ihracat kredilerinin yüzde 46`sını tek başına sağlıyor.

Türk Eximbank, Türkiye`de her 100 dolarlık ihracatın 25,3 dolarını  finanse ediyor. Banka tarafından yılın 10 ayında ihracatçılara 20,4 milyar doları  kredi, 12.1 milyar doları sigorta olmak üzere toplam 32,5 milyar dolarlık destek  sağlandı. Böylece banka, yılın 10 aylık döneminde sağladığı destek tutarını,  geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 16 artırdı.

Bankanın kredi programlarından yararlanan ihracatçı sayısı da ekim  sonu itibarıyla yıllık bazda yüzde 16 artarak 7 bin 333 oldu. Sigorta desteğinden  yararlanan ihracatçı sayısı ise yüzde 14 artışla 2 bin 891`e yükseldi. Banka  müşterilerinin yüzde 59`u da KOBİ`lerden oluştu.

Daha fazla ihracatçıya ulaşılması amacıyla bankanın şube sayısında da  artışa gidilirken ihracatta ilk 20`de yer alan iller ile büyük organize sanayi  bölgelerinde irtibat büroları açılması için çalışmalar sürüyor. Bu yıl içinde  Adana, Bursa ve Denizli şubeleri açıldı, yıl bitmeden Antalya, Kayseri, Konya,  Gebze ve İstanbul Avrupa yakası şubeleri eklenecek. Eximbank, Ekonomi Bakanlığı  tarafından yurt dışında açılan Türk Ticaret Merkezleri`ne de temsilci gönderme  kararı aldı; ilk temsilci Tahran`da göreve başladı.

Türk Eximbank`ın 2017 sonunda ihracatçılara sağladığı finansman  desteği 40 milyar doları aşacak. Böylece yıl sonunda her 100 dolarlık ihracatın  26 doları finanse edilmiş olacak.

Banka, 2018`de ise yüzde 15 artışla 46 milyar dolarlık nakdi ve  ihracat kredi sigortası desteği sunmayı hedefliyor. Bunun 29 milyar doları nakdi  kredi, 17 milyar doları da sigorta desteğinden oluşacak. Bu finansmanın, her 100  dolarlık ihracattaki payı da yüzde 27 olacak.

Banka, 2017`de müteahhitler tarafından yurt dışında üstlenilen 4  projeye 850 milyon dolar tutarında kredi açarken, bu kredilere ilişkin  kullandırımlar sürüyor.

Türk Eximbank, 2018`de de gündemdeki 21 proje için toplam 3,2 milyar  dolar tutarında kredi tahsis etmeyi planlıyor. Ayrıca 2018`de müteahhitlere  sunulması planlanan 1 milyar dolarlık sıfır faizli kredi imkanının daha etkin bir  şekilde kullanılması için de çalışma yapılacak. Müteahhitlik firmaları için  teminat tedariki ve proje finansmanı alanında özel finansman paketlerinin  oluşturulması da öncelikler arasında yer alacak.

26.11.2017

Haberler

`Fiyatı 25,000 dolara ulaşabilir`

Fundstrat Global Advisors`ın kurucu ortağı Thomas Lee, Bitcoin`in kullanıcı

`Libra`nın denetiminde global iş birliği önemli`

Japonya Merkez Bankası Başkanı Haruhiko Kuroda, Facebook`un kripto parası L

SEC`den Bitcoin açıklaması

ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu (SEC) Başkanı Jay Clayton’ın kri

Burundi`de tüm sanal paralar yasaklandı!

Burundi`de tüm sanal ve kripto paraların yasaklandığı bildirildi.

G7 kripto işlemlerini izlemeyi planlıyor

Aralarında G7 ülkelerinin de bulunduğu 15 hükümetin kripto para işlemlerini

`Bitcoin`i kontrollerle destekliyoruz `

Japonya Merkez Bankası, piyasa değeri bakımından dünyanın en büyük kripto p