ABD Merkez Bankası`ndan kripto para açıklaması

ABD Merkez Bankası yönetim kurulu üyelerinden Lael Brainard Bitcoin ve diğer kripto paraların aşırı dalgalandığının altını çizdi. Konuşmasının devamında kripto paraların Birleşik Devletler’in ekonomik dengesine tehdit olmadığını belirtti.

Brainard aynı zamanda ABD merkez bankasının faiz belirleme komitesinde görev alıyor. Brainard New York’da yapılan bir toplantıda şunları ifade etti:
 
‘’ABD Merkez Bankası (Fed) olarak kripto paraları yakından takip ediyoruz. Kripto paraların volatil olduğu biliniyor. Örneğin Bitcoin 2017 içerisinde %1000 değer kazandı ve son haftalarda oldukça sert düşüş yaşadı. Kripto paralara dair görüşlerimiz bu piyasanın ne kadar saydam olduğuna bağlı. Kripto paraları incelemeye devam edeceğiz.’’
 
Brainard’a göre kripto para piyasası yatırımcılar için güvenli değil ve kripto paraların kara para aklama işlemlerinde kullanılması oldukça kolay. Brainard bireysel yatırımcılara büyük kayıplara uğrayabileceklerini hatırlatarak uyarıda bulundu. Kripto paraların ödemelerde sıklıkla kullanılmadığını ve yatırımcıların borç parayla kripto para aldıklarını sözlerine ekledi.
 
Ancak yapılan bir ankete göre katılımcıların sadece %19’u kripto para almak için borç aldıklarını belirtti. Ayrıca borç alan yatırımcıların yarısından fazlasının bu borçları geri ödediği ortaya çıktı.
 
Bir başka toplantıda Brainard hisse ve bono gibi geleneksel değerlerin ‘beklenmedik durumlara karşı hassas’ olduğunu ifade etti ve artan enflasyonu örnek gösterdi. 2008 yılındaki değişiklerden sonra meydana gelen krize rağmen geleneksel değerlerin ‘orta’ riskli olduğunu belirtti.
 

05.04.2018

Haberler

`Fiyatı 25,000 dolara ulaşabilir`

Fundstrat Global Advisors`ın kurucu ortağı Thomas Lee, Bitcoin`in kullanıcı

`Libra`nın denetiminde global iş birliği önemli`

Japonya Merkez Bankası Başkanı Haruhiko Kuroda, Facebook`un kripto parası L

SEC`den Bitcoin açıklaması

ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu (SEC) Başkanı Jay Clayton’ın kri

Burundi`de tüm sanal paralar yasaklandı!

Burundi`de tüm sanal ve kripto paraların yasaklandığı bildirildi.

G7 kripto işlemlerini izlemeyi planlıyor

Aralarında G7 ülkelerinin de bulunduğu 15 hükümetin kripto para işlemlerini

`Bitcoin`i kontrollerle destekliyoruz `

Japonya Merkez Bankası, piyasa değeri bakımından dünyanın en büyük kripto p