ABD petrol fiyatları tahminini yükseltti

ABD Enerji Enformasyon İdaresi, bu yıl ve gelecek seneye yönelik petrol fiyatları tahminlerini yükselttiğini duyurdu.

ABD Enerji Enformasyon İdaresi (EIA), bu yıl ve gelecek seneye yönelik petrol fiyatları tahminlerini yükselttiğini duyurdu.

EIA'nın Aralık 2017 Kısa Dönem Enerji Görünümü Raporu yayımlandı.

Raporda, uluslararası en fazla geçerliliği olan Brent tipi ham petrolün ortalama varil fiyatının bu yıl 54 dolar, gelecek sene 57 dolar seviyesinde olmasının beklendiği belirtildi.

EIA'nın kasım ayı Kısa Dönem Enerji Görünümü Raporu'nda, Brent tipi petrol türünün fiyatının bu sene 53 dolar, 2018'de ise 56 dolar olmasının tahmin edildiği bildirilmişti.

Ayrıca, aralık ayı raporunda, ABD'nin Batı Teksas (WTI) türü ham petrolünün de ortalama fiyatı bir önceki ayın raporuna göre yukarı çekildi.

Buna göre, WTI türü ham petrolün ortalama varil fiyatının bu yıl 50,5 dolar, gelecek sene de 53 dolar seviyesinde bulunması tahmin ediliyor.

Kasım ayı raporunda, WTI tipi ham petrolün ortalama varil fiyatının bu sene 50 dolar, 2018'de ise 51 dolar seviyesinde olması öngörülmüştü.

Fiyat revizyonlarıyla ilgili aralık ayı raporundaki değerlendirmede, geçen ay ve bu ayın başında ham petrol fiyatlarının son iki yılın en yüksek seviyelerine ulaştığına dikkat çekildi.

Raporda ayrıca, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) üyelerinin 30 Kasım'da petrol üretim kesintisi anlaşmasını 2018'in sonuna kadar uzatma kararına vurgu yapılarak, bu sene anlaşmaya katılan OPEC dışındaki ülkelerin gelecek yıl da bunu sürdürmeyi kabul ettiği bilgisi paylaşıldı.

ABD'NİN PETROL ÜRETİM TAHMİNLERİ

Ayrıca EIA, ABD'nin bu yıla dair ham petrol üretim öngörüsünü sabit tuttuğunu, gelecek seneye dair petrol üretim tahminini ise yukarı çektiğini duyurdu.

Buna göre, ülkenin bu yılki ham petrol üretiminin günlük ortalama 9,2 milyon varil olmasının beklendiği kaydedildi.

Aralık ayı raporunda, ABD'nin gelecek seneye dair petrol üretiminin günlük ortalama 10 milyon varile çıkmasının tahmin edildiği vurgulanarak, "Bu seviyeye ulaşılması durumunda 1970'te yakalanan günlük ortalama 9,6 milyon varillik rekor seviye aşılmış olunacak." ifadesine yer verildi.

 

14.12.2017

Haberler

`Fiyatı 25,000 dolara ulaşabilir`

Fundstrat Global Advisors`ın kurucu ortağı Thomas Lee, Bitcoin`in kullanıcı

`Libra`nın denetiminde global iş birliği önemli`

Japonya Merkez Bankası Başkanı Haruhiko Kuroda, Facebook`un kripto parası L

SEC`den Bitcoin açıklaması

ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu (SEC) Başkanı Jay Clayton’ın kri

Burundi`de tüm sanal paralar yasaklandı!

Burundi`de tüm sanal ve kripto paraların yasaklandığı bildirildi.

G7 kripto işlemlerini izlemeyi planlıyor

Aralarında G7 ülkelerinin de bulunduğu 15 hükümetin kripto para işlemlerini

`Bitcoin`i kontrollerle destekliyoruz `

Japonya Merkez Bankası, piyasa değeri bakımından dünyanın en büyük kripto p