ABD ve Hindistan BCC kurucularının peşinde

Illinois ve Arizona eyaletlerinden yetkililer, bir çift BitConnect girişimcisinin ...

Illinois ve Arizona eyaletlerinden yetkililer, bir çift BitConnect girişimcisinin mülkiyetine el koyulması talebiyle resmi olarak Hindistan Cezai Soruşturma Dairesi ile temasa geçti. Times of India Report’a göre şüpheli bir kişi yakalanmış olmakla beraber suç ortağı yüksek ihtimalle büyük bir kısmı dolandırılmış yatırımcılara ait olan çok miktarda Bitcoin ile hala kaçıyor.
 
 
BitConnect (BCC), birçoğu tarafından bir Ponzi oyunu olarak tanımlanan açık kaynaklı bir dijital para birimiydi. Carlos Matos’un saçma motivasyonel çıkışıyla bir internet gündemi haline gelen aldatmaca, bir yıl içinde fiyatı düşene kadar en büyük 20 dijital para biriminden biri oldu. Aldatmacanın ardındaki fikir babası Divyesh Darji, geçen ay Delhi’nin havaalanında tutuklandı.
 

Yüzde 98’lik Düşüş

Aralık 2017’de BCC tüm zamanlarının en yüksek değeri olan 463 dolara ulaştı ancak bir ay içinde değeri 6 dolara kadar indi. 10 Eylül’de BCC koin alım satımı, birimi barındıran son borsa olan Trade Satoshi’nin de BCC’yi borsadan çıkarmasıyla sona erdi. O zaman ise yaklaşık 0.68 dolar değerinde idi.
 
Darji su ortağı Satish Kumbhani ile birlikte Aralık 2016’da BitConnect girişimini başlamıştı ve ardından Hindistan’da tedavülden kaldırılmıştı. Fakat dolandırıcılar yıllık %800’lük yatırım geri dönüşü vaadinde bulunarak BTC‘lerini BCC’ye dönüştürmek için çok sayıda yatırımcıyı kandırmayı başardılar.
 
Adı açıklanmayan bir Ceza Soruşturma Dairesi dedektifi “Zamanında bir BitConnect koin 360 dolar değerinde idi ve insanlar söz konusu cazip kazanç vaatleri nedeniyle Bitcoin’lerini BCC’ye yatırdılar. Darji Dubai havaalanından dönüş yolunda Delhi havaalanında tutuklanırken Kumbhani hala kaçmakta. […] Kumbhani bir süre önce Güney Kore’ye kadar takip edildi ancak ona ulaşabileceğimiz zamana kadar Dubai’ye uçtu. Kumbhani’nin şirketin dünya çapındaki operasyonlarını ele aldığı ve yatırımcılara ait olan büyük miktarda BTChalinde paraya sahip olabileceği düşünülüyor.” şeklinde açıklama yaptı.
 
Haber bültenine göre Darji’nin onun adına şirkete yatırım yapan tüm yatırımcılardan yüzde 10 komisyon yaptığı iddia ediliyor. Akıcı İngilizce konuşabilen Darji pek çok sosyal yardım projesi yürütmüştü ve bu da zaten durumdan şüphelenmeyen yatırımcıları aldatmaya yardımcı olmuştu. Raporlarda yapılan açıklamalarda “Darji şirkete Rs 4,100 crore (566 milyon dolar) civarında yatırım getirdi. Bitconnect’e yapılan toplam yatırım miktarı ise Rs 41.000 crore (5.6 milyar dolar) civarında olabilir.” cümleleri yer alıyor.
 
Illinois ve Arizona yetkilileri “Bu eyaletlerin vatandaşları söz konusu şirkete yatırım yaptı ve para kaybetti.” açıklamalarıyla BitConnect yatırımcılarına ait varlığın ele geçirilmesi adına Hindistan Ceza Soruşturma Dairesi ile temasa geçti.

27.09.2018

Haberler

`Fiyatı 25,000 dolara ulaşabilir`

Fundstrat Global Advisors`ın kurucu ortağı Thomas Lee, Bitcoin`in kullanıcı

`Libra`nın denetiminde global iş birliği önemli`

Japonya Merkez Bankası Başkanı Haruhiko Kuroda, Facebook`un kripto parası L

SEC`den Bitcoin açıklaması

ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu (SEC) Başkanı Jay Clayton’ın kri

Burundi`de tüm sanal paralar yasaklandı!

Burundi`de tüm sanal ve kripto paraların yasaklandığı bildirildi.

G7 kripto işlemlerini izlemeyi planlıyor

Aralarında G7 ülkelerinin de bulunduğu 15 hükümetin kripto para işlemlerini

`Bitcoin`i kontrollerle destekliyoruz `

Japonya Merkez Bankası, piyasa değeri bakımından dünyanın en büyük kripto p