ABD`den petrol piyasasını alt üst edecek açıklama

Trump yönetimi, Arktik, Atlantik ve Pasifik dahil neredeyse tüm ABD karasularını gaz ve petrol sondajlarına açma teklifi sundu. Söz konusu bölgelerde arama yapılması yıllardır yasak.

ABD İçişleri Bakanlığı, beş yıllık açık deniz kiralama planı kapsamında, Arktik bölgesi ile Atlantik ve Pasifik okyanuslarında yer alan neredeyse tüm ABD karasularında gaz ve petrol sondajı yapılmasına izin verecek planı açıkladı.

İçişleri Bakanı Ryan Zinke, hazırladıkları teklifin 2019-2014 yılları arasını kapsadığını duyurdu. ABD’de kara sularının yaklaşık yüzde 90’ını sondaja açacak teklif, Alaska’daki Kuzey Aleutians Basin’i kapsamıyor.

Teklif kabul edilirse şirketlerin petrol ve doğalgaz aramasının merkez üssü Meksika Körfezi’nin orta ve batı kısımlarından yıllardır arama yapılmayan birçok alana dağılacak.

Petrol fiyatlarının yükseldiği bir dönemde gelen teklif, 44’ncü Başkan Barack Obama döneminde karara bağlanan Arktik Okyanusu ile Atlantik’in bazı kısımlarında sondaj yapılmasını yasaklayan yasayı da tersine çevirebilir.

Ülkenin enerji üretimini genişletmek amacıyla yapılan bu teklife çevreciler sert tepki gösterirken, bazı devlet yetkilileri ile iş adamları tarafından da kıyı turizmini kötü etkileyeceği gerekçesiyle tepkiyle karşılandı.

Florida Valisi ve Cumhuriyetçi Parti Üyesi Rick Scott, Twitter’dan yaptığı açıklamada “Acilen Bakan Zinke ile görüşmek, endişelerimi belirtmek ve Florida’nın bu plandan çıkarılmasını tartışmak için randevu istedim” dedi.

PETROL ENDÜSTRİSİNİ HEYECANLANDIRMAYABİLİR

Planla ilgili belirsizliğini koruyan diğer bir konu da enerji gaz ve petrol endüstrisinin bu zamana kadar hiç keşfedilmemiş bölgelere iştahlarının olup olmaması. Zira, petrol fiyatlarının çok uzun süredir düşük seyretmesinin ardından, enerji devleri yeni altyapı kurmak yerine, mevcut altyapıyla daha çok kuyu kazmak istiyor.

İngiltere merkezli enerji araştırma ve danışmanlık şirketi Wood Mackenzie’nin başındaki isim Imran Khan, Meksika Körfezi’nin batısındaki altyapının bile sınırlı olduğunu söylüyor. CNBC’ye konuşan Khan, piyasanın petrol miktarı artarsa fiyatların yeniden düşeceği endişesi taşıdığını ifade ediyor.

OBAMA’NIN “TEMİZ ENERJİSİ” vs. TRUMP’IN “ÖNCE AMERİKASI”

Mart ayında eyaletlerin enerji santrallerini denetlemesini zorunlu kılan, Obama döneminin Temiz Enerji Planı'nı iptal eden Trump, nisanda da “Önce Amerika Enerji Planı”na imza atmıştı. Trump’ın deyimiyle enerji maliyetlerini düşürmeyi, ABD’nin ithal petrole bağımlılığını azaltmayı ve kendi kaynaklarını azami seviyede kullanmasını amaçlayan bu plan, kaya gazı devrimini destekleyip, kömüre özel önem veriyor.

Planın ne kadar sürede tamamlanacağı henüz net değil. Zinke, bakanlığın süreci aylar içerisinde bitireceğini söylese de Obama’nın ilk dönemindeki beş yıllık planların revizyonu bile iki yıl sürmüştü.

O dönem Obama yönetimi, 2017-2022 dönemi için Meksika Körfezi’nde  ve Alaska’da arama için kiralanacak yerlerin muhafazakâr şekilde seçilmesi gerektiğini belirtmiş Atlantik, Pasifik ve Meksika Körfezi’nin doğusu tamamen masadan kalkmıştı.BusinessHT

05.01.2018

Haberler

Bitcoin hakkındaki o öngörüler gerçekleşmedi

Kripto para birimleri piyasalarının belirleyicisi Bitcoin, yeni yıla 3,800

Japon e-ticaret devi kripto para madenciliğinden çekiliyor

Japon internet devi GMO`nun ardından Japonya`nın en büyük e-ticaret siteler

Milyarder yatırımcı Novogratz kripto para yatırımlarını sürdürüyor

Bloomberg tarafından 2 Ocak Çarşamba günü yayımlanan bir habere göre ünlü y

Teknoloji devi kripto para cüzdanı patenti için başvuru yaptı

Güney Kore’nin dev şirketlerinden Samsung, yeni bir kripto para cüzdanı içi

Rapor: `Bitcoin ile altın arasındaki ilişki yükseldi`

Wall Street Journal`da yayımlanan bir yazı Bitcoin ile altın arasındaki ili

En büyük 10`dan yalnızca o yükseldi

Kripto para birimleri piyasalarına ilişkin çeşitli açıklamaların etkisiyle