Almanya`da Ifo İş Dünyası Endeksi geriledi

Almanya`da sanayi ve ticarete ilişkin aralık ayı İş Dünyası Endeksi`nin kasımdaki 117,6 puandan 117,2 puana indiği belirtildi.

Almanya'da Ifo İş Dünyası Endeksi, bu ay 117,2 puana  geriledi. 
 
Merkezi Münih'te bulunan Ekonomi Araştırma Enstitüsü (Ifo), yaklaşık 7  bin firmanın katılımıyla gerçekleştirdiği aralık ayı Almanya İş Anketi  sonuçlarını yayımladı.
 
Sonuçlara ilişkin yapılan açıklamada, Almanya’da sanayi ve ticarete  ilişkin aralık ayı İş Dünyası Endeksi'nin kasımdaki 117,6 puandan 117,2 puana  indiği belirtildi.
 
Almanya'da Ifo Beklentiler Endeksi’nin de bu dönemde 111 puandan  109,5’e indiği bildirilen açıklamada, Ifo Cari Durum Endeksi'nin ise bu dönemde  124,5 puandan 125,4 puana yükseldiği aktarıldı.
 
Açıklamada, endeksteki azalışın daha az iyimser beklentilerden  kaynaklandığı, bunun aksine mevcut iş durumunun değerlendirmelerinin  bu ay daha  olumlu gerçekleştiği ifade edildi.
 
Endeksin imalat sektöründe rekor seviyelerden gerilediği  aktarılan  açıklamada, "Üreticiler artık gelecek aylar konusunda önceki kadar iyimser  değiller. Bununla birlikte, öncelikli olarak siparişlerdeki yükseliş nedeniyle  mevcut iş durumlarından daha olumlular. Her iki endeks, yılı uzun vadeli  ortalamanın üzerinde kapattı. Üreticiler, fiyatların artmaya devam etmesini  bekliyor." denildi.
 
Açıklamada, toptan satışta iş iklimi endeksinin hafif bozulmasına  karşın elverişli olmaya devam ettiği belirtilirken, perakendecilerin ise mükemmel  Noel işi bildirmelerine karşın daha az sayıda firmanın bu işlerin gelecek aylarda  daha da iyileşmesini bekledikleri kaydedildi.
 
Aralık ayında inşaat sektöründe ise iş iklimi endeksinin yükseldiği ve  müteahhitlerin hem mevcut iş durumunu  hem de beklentilerini yukarı yönlü revize  ettikleri ifade edildi.

19.12.2017

Haberler

`Fiyatı 25,000 dolara ulaşabilir`

Fundstrat Global Advisors`ın kurucu ortağı Thomas Lee, Bitcoin`in kullanıcı

`Libra`nın denetiminde global iş birliği önemli`

Japonya Merkez Bankası Başkanı Haruhiko Kuroda, Facebook`un kripto parası L

SEC`den Bitcoin açıklaması

ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu (SEC) Başkanı Jay Clayton’ın kri

Burundi`de tüm sanal paralar yasaklandı!

Burundi`de tüm sanal ve kripto paraların yasaklandığı bildirildi.

G7 kripto işlemlerini izlemeyi planlıyor

Aralarında G7 ülkelerinin de bulunduğu 15 hükümetin kripto para işlemlerini

`Bitcoin`i kontrollerle destekliyoruz `

Japonya Merkez Bankası, piyasa değeri bakımından dünyanın en büyük kripto p