Aylık işgücü maliyeti 4 bin TL oldu

Türkiye`de geçen yıl aylık ortalama iş gücü maliyeti 3 bin 991 lira olarak hesaplandı.

Türkiye'de geçen yıl aylık ortalama iş gücü maliyeti 3  bin 991 lira olarak gerçekleşirken, iş gücü maliyetinin en yüksek olduğu sektör  finans ve sigorta faaliyetleri olarak belirlendi. 
 
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2016 yılına ilişkin "İş Gücü  Maliyeti İstatistikleri"ni açıkladı.
 
Ülkede istihdam edilenlerin işverene toplam maliyetini ve bu maliyet  unsurlarının toplam içindeki dağılımını ortaya koymak amacıyla yapılan İş Gücü  Maliyeti Araştırması sonuçlarına göre, 2016 yılında aylık  ortalama  iş gücü   maliyeti 3 bin 991 lira olarak  gerçekleşti. Bu  değer, 2012 yılında 2 bin 680  lira olarak hesaplanmıştı.
 
Finans ve sigorta faaliyetleri sektörü, 8 bin 5 lira ile aylık  ortalama iş gücü maliyetinin en yüksek olduğu sektör olarak belirlendi. Bu  sektörü, 7 bin 538 lira ile bilgi ve iletişim, 6 bin 87 lira ile elektrik, gaz,  buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörleri izledi.
 
Konaklama ve yiyecek hizmeti faaliyetleri sektörü ise  2 bin 963 lira  ile  aylık  ortalama iş gücü  maliyetinin en  düşük olduğu sektör  olarak  kayıtlara geçti. Bu sektörü 2 bin 992 lira ile inşaat, 3 bin 283 lira ile idari  ve destek hizmet faaliyetleri sektörleri takip etti.
 
BRÜT KAZANCIN PAYI YÜZDE 82,9
 
Brüt kazancın iş gücü maliyeti içindeki payı yüzde 82,9 oldu. Brüt  kazancı, yüzde 16,7 ile sosyal güvenlik ödemeleri takip ederken, diğer iş gücü  maliyetlerinin payı yüzde 0,4 olarak gerçekleşti.
 
Çalışılan süreler için yapılan ödemeler, yüzde 83,7'lik oranla kazanç  bileşenleri içinde en büyük paya sahip oldu. Çalışılmayan süreler için yapılan  ödemelerin payı yüzde 10,2 olarak gerçekleşirken, düzensiz ödemeler kazançtan  yüzde 3,9 pay aldı. Ayni ödemelerin kazanç içindeki payı yüzde 2,2 iken, tasarruf  sandıklarına yapılan ödemelerin payı yüzde 0,05 oldu.
 
Sosyal güvenlik ödemeleri içinde en büyük payı yüzde 84,1 ile zorunlu  sosyal güvenlik ödemeleri alırken, gönüllü sosyal güvenlik ödemelerinin oranı  yüzde 1 oldu. Kıdem ve ihbar tazminatı ödemelerinin oranı yüzde 14, diğer sosyal  güvenlik ödemelerinin oranı ise yüzde 0,9 olarak gerçekleşti.
 
ARAŞTIRMA AB ÜLKELERİYLE AYNI ANDA YAPILIYOR
 
İş gücü maliyeti araştırmasıyla, Türkiye'de istihdam edilenlerin  işverene toplam maliyetini ve bu maliyet unsurlarının payını belirlemek, iş gücü  maliyeti ve ayrıntısına duyulan veri ihtiyacını karşılamak, uluslararası  standartlarda ve ülke koşullarına uygun veri derlemek amaçlanıyor.
 
Söz konusu araştırma, 2004 yılından bu yana 4 yıllık periyotlarla  Avrupa Birliği ülkeleri ile eş zamanlı olarak yapılıyor.

25.12.2017

Haberler

`Fiyatı 25,000 dolara ulaşabilir`

Fundstrat Global Advisors`ın kurucu ortağı Thomas Lee, Bitcoin`in kullanıcı

`Libra`nın denetiminde global iş birliği önemli`

Japonya Merkez Bankası Başkanı Haruhiko Kuroda, Facebook`un kripto parası L

SEC`den Bitcoin açıklaması

ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu (SEC) Başkanı Jay Clayton’ın kri

Burundi`de tüm sanal paralar yasaklandı!

Burundi`de tüm sanal ve kripto paraların yasaklandığı bildirildi.

G7 kripto işlemlerini izlemeyi planlıyor

Aralarında G7 ülkelerinin de bulunduğu 15 hükümetin kripto para işlemlerini

`Bitcoin`i kontrollerle destekliyoruz `

Japonya Merkez Bankası, piyasa değeri bakımından dünyanın en büyük kripto p