Bankacılar çift haneli büyümeyi değerlendirdi

Yapı Kredi Üst Yöneticisi Faik Açıkalın, Türkiye ekonomisinin üçüncü çeyrekte yüzde 11,1 büyüdüğünü belirterek, "Güçlü büyümenin yıl sonuna kadar devam etmesi bekleniyor. Bu büyüme, hem hükümet tarafından gelen Kredi Garanti Fonu gibi destekleyici adımlar hem de kamu ve özel sektörün el ele vererek gerçekleştirdiği özverili çalışmalar neticesinde oldu." dedi.

Yapı Kredi Üst Yöneticisi (CEO) Faik Açıkalın, AA muhabirine yaptığı açıklamada, her yılın kendi  dinamiklerini beraberinde getirdiğini ve her zaman pozitif tarafta durmaktan yana  olduklarını söyledi.
 
Ülkeyi ve bankacılık sektörünü zorlayan gelişmelerin her zaman  olduğunu belirten Açıkalın, "Daha önce nasıl el birliği ile zorlukları aştıysak,  hep daha güçlenmiş olarak ilerlediysek bugün ve gelecekte de beklenmedik  gelişmelerin üstesinden geleceğimize olan inancım tam. Ülke olarak zorlu geçen  2016 yılının ardından 2017'yi beklenenin üzerinde bir performansla tamamlıyoruz."  diye konuştu.
 
Açıkalın, Türkiye ekonomisinin 2017'nin üçüncü çeyreğinde yüzde 11,1  büyüdüğünü ve güçlü büyümenin yıl sonuna kadar devam etmesinin beklendiğini,  bunun hem hükümet tarafından gelen KGF gibi destekleyici adımlar hem de kamu ve  özel sektörün el ele vererek gerçekleştirdiği özverili çalışmalar neticesinde  olduğunu kaydetti.
 
Açıkalın, "Bu çerçevede 2017 yılının yüzde 7 civarında bir büyüme ile  tamamlanacağını öngörüyoruz. Ekonomik büyümenin, 2017'yi yakalaması zor da olsa  2018 yılında da güçlü bir şekilde devam etmesini bekliyoruz." dedi.
 
"BÜYÜME YÜZDE 6'NIN ÜSTÜNDE GERÇEKLEŞECEK"
 
QNB Finansbank Genel Müdürü Temel Güzeloğlu da olumlu küresel  koşulların ve uygulanan mali teşviklerin desteğiyle ivmelenen GSYH büyümesinin  2017 yılında yüzde 6'nın üstünde gerçekleşeceğini kaydetti.
 
Büyümenin kompozisyonunda iç talebin öne çıktığını, ihracat ve  turizmdeki toparlanmanın da büyümeye belirgin katkı yaptığını vurgulayan  Güzeloğlu, şöyle dedi:
 
"Önümüzdeki yıl ise KGF uygulamasında limitlere erişilmesi, maliye  politikasında teşviklerin azaltılması ve para politikasındaki sıkılaşma  gerekliliği yüzünden iç talepte bir miktar yavaşlama olacağını öngörüyoruz. Dış  talep ise güçlü olmayı sürdürecektir. 2018 yılı için GSYH büyümesi tahminimiz  yüzde 5."
 
"REFORMLARA AĞIRLIK VERMESİ GEREKİR"
 
DenizBank Genel Müdürü Hakan Ateş ise global siyasi ve jeopolitik  riskler, Fed'in temkinli de olsa para politikasını sıkılaştırması ile 2016'da  ekonomide gözlemlenen yavaşlamayı takiben, bu yıl alınan ekonomiyi canlandırıcı  önlemler sonucunda 2017'nin ilk yarısında Türkiye ekonomisinin G-20 ülkeleri  arasında Hindistan ve Çin'den sonra en hızlı büyüyen ekonomi olduğunu söyledi.
 
2018 yılında, devlet teşviklerinin hız kesmesi ile 2017'de hızla  yükselen büyüme oranında bir miktar ivme kaybı gözlemlenebileceğini ifade eden  Ateş, şunları kaydetti:
 
"Avrupa ekonomisindeki toparlanmanın dış talebe olumlu etkisi, turizm  sektöründeki toparlanmanın devam etmesi 2018'de ekonomik aktivitedeki olumlu  seyrin devam etmesini ve risk olarak görülen cari açığın sürdürülebilir  seviyelerde kalmasını sağlamaya yardımcı olacaktır. 2017'yi yüzde 5'in üzerinde  bir büyüme oranı ile kapatmasını beklediğimiz Türkiye ekonomisinde, 2018'de yüzde  4 oranında bir büyüme gerçekleşebilir."
 
Ateş, 2017 içerisinde tekrar çift haneli seviyelere yükselen  enflasyonda TL'deki değer kaybı ve kurdaki yüksek volatilite sebebiyle 2018'de de  hızlı bir iyileşme beklemediklerini belirtti.
 
Orta ve uzun vadede ise Türkiye'nin 1980'lerden beri içinde bulunduğu  orta gelir grubundan çıkması için reformlara ağırlık verilmesi gerektiğini  vurgulayan Ateş, "Önümüzdeki dönemde hızla eğitim, hukuk, vergi sistemi ve  istihdam piyasasında yapısal reform programlarının uygulamaya konulması kritik  öneme sahip." dedi.

11.12.2017

Haberler

`Fiyatı 25,000 dolara ulaşabilir`

Fundstrat Global Advisors`ın kurucu ortağı Thomas Lee, Bitcoin`in kullanıcı

`Libra`nın denetiminde global iş birliği önemli`

Japonya Merkez Bankası Başkanı Haruhiko Kuroda, Facebook`un kripto parası L

SEC`den Bitcoin açıklaması

ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu (SEC) Başkanı Jay Clayton’ın kri

Burundi`de tüm sanal paralar yasaklandı!

Burundi`de tüm sanal ve kripto paraların yasaklandığı bildirildi.

G7 kripto işlemlerini izlemeyi planlıyor

Aralarında G7 ülkelerinin de bulunduğu 15 hükümetin kripto para işlemlerini

`Bitcoin`i kontrollerle destekliyoruz `

Japonya Merkez Bankası, piyasa değeri bakımından dünyanın en büyük kripto p