Bankacılıkta yeni döneme geri sayım

Basel III`te tıkanan süreç bu hafta çözülebilir.

Global bankacılık düzenleyicisi Basel'in banka sermayelerini güçlendirmek için hazırladığı yeni kural seti Basel III'ün tam anlamıyla uygulanması için anlaşma bu hafta sağlanabilir.
 
Fransa Merkez Bankası Başkanı Francois Villeroy de Galhaua, "Basel III sermaye kuralları anlaşmasını bu hafta yapabiliriz" dedi.
 
Başkan'ın verdiği bilgilere göre uzlaşma neredeyse sağlandı. Galhau, "Perşembe günü yapılacak GHOS (Yöneticiler ve Denetleyiciler Grubu) toplantısında adil ve makul bir anlaşmayı sonuçlandırmak üzere olacağımızdan eminim" dedi.
 
BASEL III NE DEĞİŞTİRECEK?
 
Basel III, 2008 krizi sonrası yapılan çalışmaların kural haline gelmesiyle dünyadaki tüm bankalar için yeni sermaye yeterliliklerine rehber olacak. Basel III, sermaye güçlendirmesinden çok daha geniş bir kapsama amacıyla ortaya çıkmıştı. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK) tanımıyla Basel III, "Basel II gibi sermaye gereksinimihesaplanma usulünü tümden değiştiren bir “devrim” değil ancak Basel II‟nin özellikle sonfinansal  krizdeki  gözlemlenen  eksikliklerini  tamamlayan  bir  “ek  düzenlemeler  seti”niteliğinde."
 
Basel III, özkaynak ve sermayeye ilişkin oranları değiştirirken ilk kez likidite kurallarını da düzenlemeye dahil ediyor. Bu kapsamda Türkiye'de BDDK, yurt dışında da ilgili düzenleyici kurumlar 2013'ten bu yana birçok uyum düzenlemesi yaptı.
 
Çalışmanın ilk adımı, 2010 yılında Fed ve Avrupa Merkez Bankası'nda (ECB) dönemin başkanları Ben Bernanke ve Jean-Claude Trichet'nin de aralarında bulunduğu 27 ülkeden finans dünyasının otorite isimlerinin katılımıyla başlamıştı. 

04.12.2017

Haberler

`Fiyatı 25,000 dolara ulaşabilir`

Fundstrat Global Advisors`ın kurucu ortağı Thomas Lee, Bitcoin`in kullanıcı

`Libra`nın denetiminde global iş birliği önemli`

Japonya Merkez Bankası Başkanı Haruhiko Kuroda, Facebook`un kripto parası L

SEC`den Bitcoin açıklaması

ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu (SEC) Başkanı Jay Clayton’ın kri

Burundi`de tüm sanal paralar yasaklandı!

Burundi`de tüm sanal ve kripto paraların yasaklandığı bildirildi.

G7 kripto işlemlerini izlemeyi planlıyor

Aralarında G7 ülkelerinin de bulunduğu 15 hükümetin kripto para işlemlerini

`Bitcoin`i kontrollerle destekliyoruz `

Japonya Merkez Bankası, piyasa değeri bakımından dünyanın en büyük kripto p