Bankalara 11 ayda 19 milyon çek ibraz edildi

Bankalara 11 ayda toplam tutarı 722 milyar lira olan 19 milyon adet çek ibraz edildi.

Türkiye Bankalar Birliği (TBB), bu yılın ocak-kasım döneminde bankalara toplam tutarı 722 milyar lira olan 19 milyon adet çekin ibraz edildiğini duyurdu.
 
TBB Risk Merkezi tarafından yayımlanan Kasım Ayı Çek Raporu'na göre, bu yılın 11 aylık döneminde bankalara ibraz edilen 538 bin keşideciye ait 19 milyon adet çekin toplam tutarı 722 milyar lira oldu. Geçen yılın aynı dönemine göre çek tutarı yüzde 11 artarken, keşideci sayısı yüzde 3 ve çek adedi yüzde 5 azaldı.
 
Ocak-kasım döneminde bankalara ibrazında 46 bin keşideciye ait 16 milyar liralık 413 bin çeke karşılıksız işlemi yapıldı. Karşılıksız işlemi yapılan 28 bin keşideciye ait toplam 3,2 milyar liralık 96 bin adet çek daha sonra ödendi.
 
Bu yılın 11 ayında, 2016'nın aynı dönemine göre karşılıksız işlemi yapılan çeklerin tutarı yüzde 38, keşideci sayısı yüzde 29, çek adedi ise yüzde 43 azaldı.
 
Bu dönemde karşılıksız işlemi yapılan çeklerin bankalara ibraz edilen çeklere oranı, tutar bazında 1,6 puan azalarak yüzde 2,2, adet bazında ise 1,7 puan gerileyerek yüzde 1,9 oldu.
 
Karşılıksız işlemi yapılan çek tutarı ve adedinin en yüksek olduğu 5 il sırasıyla İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ve Antalya oldu. Aynı dönemde keşideci sayısının en yüksek olduğu 5 il ise İstanbul, Ankara, Antalya, İzmir ve Bursa şeklinde sıralandı.
 
Tutar bazında karşılıksız işlemi yapılan çeklerin ibraz edilen çeklere oranının en yüksek olduğu il yüzde 7,4 ile Iğdır olurken, Iğdır'ı yüzde 6,6 ile Ağrı, yüzde 5,5 ile Mardin, yüzde 5,4 ile Muş ve yüzde 5,1 ile Batman takip etti.
 

15.12.2017

Haberler

`Fiyatı 25,000 dolara ulaşabilir`

Fundstrat Global Advisors`ın kurucu ortağı Thomas Lee, Bitcoin`in kullanıcı

`Libra`nın denetiminde global iş birliği önemli`

Japonya Merkez Bankası Başkanı Haruhiko Kuroda, Facebook`un kripto parası L

SEC`den Bitcoin açıklaması

ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu (SEC) Başkanı Jay Clayton’ın kri

Burundi`de tüm sanal paralar yasaklandı!

Burundi`de tüm sanal ve kripto paraların yasaklandığı bildirildi.

G7 kripto işlemlerini izlemeyi planlıyor

Aralarında G7 ülkelerinin de bulunduğu 15 hükümetin kripto para işlemlerini

`Bitcoin`i kontrollerle destekliyoruz `

Japonya Merkez Bankası, piyasa değeri bakımından dünyanın en büyük kripto p