`Bazı işverenler BES primi kesiyor ama yatırmıyor`

Tüm İşçi Sendikaları Konfederasyonu Genel Başkanı Mahmut Şahin, bazı işverenlerin, Bireysel Emeklilik Sistemi için çalışanlarından kestikleri primleri sisteme aktarmadıklarını belirterek, "Çalışanlar `SGK`ya zararı olur mu?` diye soruştururken primlerin yatırılmadığını fark ediyor. İşverene durumu sorunca, `Zaten vazgeçecektiniz, bu parayı size geri ödeyeceğiz.` diyor ve aylık taksitler halinde ödemeye başlıyor. Bu paraları kesip, kullanıp, 6 ay, 8 ay sonra ay ay yatırmak işçinin hakkını yemektir." dedi.

Tüm İşçi Sendikaları  Konfederasyonu (TÜM-İŞ) Genel Başkanı Mahmut Şahin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yeni yıldan itibaren Bireysel  Emeklilik Sistemi'nden (BES) daha çok işçinin faydalanacağını, sistemin 2019 itibarıyla da bütün  işçileri kapsayacağını söyledi.
 
Mahmut Şahin, BES'in parası olan ve yararlanmak isteyen herkes için  faydalı olduğunu, ancak uygulamada bazı sorunlar yaşandığını dile getirdi.
 
Taşeron işçilerden yoğun şekilde şikayetler aldıklarını anlatan Şahin,  "Bazı işverenler çalışanlarından BES primi kesiyor ama yatırmıyor. Çalışanlar  'SGK'ya zararı olur mu?' diye soruştururken primlerin yatırılmadığını fark  ediyor." dedi.
 
Bu durum işverene sorulduğunda, 'Zaten vazgeçecektiniz, bu parayı size  geri ödeyeceğiz.' cevabının alındığını dile getiren Şahin, şunları kaydetti:
 
"Aylık taksitler halinde ödemeye başlıyor. Bu paraları kesip,  kullanıp, 6 ay, 8 ay sonra ay ay yatırmak işçinin hakkını yemektir. Biz buradan  yetkilileri ve sistemi ihlal eden işverenleri uyarıyoruz. Bu konu mutlaka  denetlenmeli. Bu tür haksız kesintilerin cezasıyla birlikte işçiye iade edilmesi  sağlanmalıdır. Özellikle taşeron işçilerden bu şikayetler geliyor. İşçiler zaten  kadrolu olmadıkları için seslerini de çıkaramıyorlar ama inşallah kadroya  geçtikten sonra bunların önü kesilmiş olacak ancak diğer işletmeler için denetim  mekanizmasının acilen harekete geçirilmesi gerekiyor."

28.12.2017

Haberler

`Fiyatı 25,000 dolara ulaşabilir`

Fundstrat Global Advisors`ın kurucu ortağı Thomas Lee, Bitcoin`in kullanıcı

`Libra`nın denetiminde global iş birliği önemli`

Japonya Merkez Bankası Başkanı Haruhiko Kuroda, Facebook`un kripto parası L

SEC`den Bitcoin açıklaması

ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu (SEC) Başkanı Jay Clayton’ın kri

Burundi`de tüm sanal paralar yasaklandı!

Burundi`de tüm sanal ve kripto paraların yasaklandığı bildirildi.

G7 kripto işlemlerini izlemeyi planlıyor

Aralarında G7 ülkelerinin de bulunduğu 15 hükümetin kripto para işlemlerini

`Bitcoin`i kontrollerle destekliyoruz `

Japonya Merkez Bankası, piyasa değeri bakımından dünyanın en büyük kripto p