Binance`ın kurucusu platformun başarı sırrını açıkladı

Önde gelen kripto para borsası Binance’in kurucusu ve CEO’su, şirketin bir kripto parayı desteklemeden ve platforma eklemeden önce göz önünde bulundurdukları kriterleri ve değerlendirme sürecini anlattı.

Changpeng Zhao, CNBC’nin Crypto Trader adlı programına konuştu. CEO, bir kripto parayı desteklemeden önce yoğun bir araştırma yaptıklarını ve üç temel kuralı dikkate aldıklarını şu sözlerle dile getirdi:
 
"Bir proje hakkında bilgi edinmek için o projenin belgelerini okumak ve anlamak zorundasınız. Ürünle ‘oynamalı’, topluluğunu araştırmalısınız. GitHub’daki kaynak kodunu araştırıp, reddit’teki topluluk görüşlerini okumalısınız."

SÜREKLİ ARAŞTIRMA YAPIYORUZ
 
Başarılarını sürekli yaptıkları araştırmalara bağlayan Zhao konuşmasına şöyle devam ediyor:
 
"Yani birçok şeyi gözden geçiriyoruz. Ama temelde üç şeye dikkat ediyoruz. Öncelikle iyi bir takım arıyoruz. İdeal olarak geçmişi olan ve yetenekli takımları bulmaya çalışıyoruz. Hiçbir takımın doğru ya da yanlış yaptığını kesin olarak söyleyemeyiz ama iyi bir geçmişi olan takımın devam etme eğiliminde olduğuna inanıyoruz. İkinci olarak ürünleri araştırıyoruz. Ürün bir konsepte sahipse bu iyi… Ama bence Binance ‘konsept kripto paraları’ listelemeyi yavaş yavaş bırakıyor. Çünkü biz bu piyasada çok büyüğüz. ‘Konsept kripto paralar’ öncelikle küçük borsalarda listelenir. Biz de bu kripto paraların performansını izlemeye alırız.
 
Aradığımız üçüncü özellik ise ürünün kullanıcılarının olması… Araştırmaya başladığımız kripto paraların gerçekten kaç kullanıcısı olduğunu inceliyoruz. Telegram’da 10.000 kullanıcınız olmalı gibi sert standartlardan bahsetmiyoruz. Çünkü böyle bir şey söylersek insanlar başkalarını Telegram gruplarına katılmaya teşvik ederler. Bu yüzden herhangi bir sabit standardımız yok. Ama temelde iyi bir projeniz varsa Binance’te listeleniyorsunuz. Kripto paranızın listelenmesi için irtibat kurabileceğiniz biri yok. Bazen insanlar geliyor ve “Hey Changpeng kripto paramı listelemen için sana 20 milyon dolar vereceğim” diyor. Ben de “Teşekkür ederim o paraya ihtiyacım yok” diye cevap veriyorum."

İYİ BİR ÜRÜNE VE SERVİSE SAHİPSENİZ BİNANCE'DA YER ALABİLİRSİNİZ
 
Ayrıca Zhao, borsanın kripto para listelemek için büyük ücretler talep ettiği iddialarını da yanıtladı. CEO bu durumu, “Pazarlık yapmıyoruz. Proje ekibi bize başvurduğunda ne kadar ödeyebileceğini söylüyor. Hiçbir ücret almadan listelediğimiz kripto paralar da var. İyi bir ürüne ve servise sahip olduktan sonra Binance’da yer alabilirsiniz.” sözleriyle yanıtladı.
 
Zhao şirketinin başarısını, gerçekten bu piyasada iyi olmalarına bağlıyor. Zhao’ya göre Binance mükemmel olmasa da diğer borsalara kıyasla çok iyi durumda. Öte yandan Zhao’nun şirket başarısını bağladığı en büyük etken: Ahlaki değer kavramı. CEO bu kavramı da şöyle açıklıyor:

EN BÜYÜK VE EN ETİK BORSA OLMAYI İSTİYORUZ
 
"Kripto para piyasasında karşılaşabileceğiniz çok fazla tehlike var. Biz en büyük ve deyim yerindeyse en ‘etik’ borsa olmak istiyoruz. Yani bizim felsefemiz bu. Kullanıcılarımızı gerçekten korumak istiyoruz. Aslında bunu çok fazla dile getirmiyoruz ama inşalar bunu anlıyor. Kullanıcılarımız arkadaşlarına, bizim iyi bir borsa olduğumuzu söylüyor."
 
Zhao, güçlerini çok dikkatli kullandıklarını, destekledikleri projeler konusunda çok temkinli davrandıklarını çünkü insanların Binance’in desteklediği projeye güvendiğini söyleyerek sözlerini sonlandırıyor.

21.07.2018

Haberler

`Fiyatı 25,000 dolara ulaşabilir`

Fundstrat Global Advisors`ın kurucu ortağı Thomas Lee, Bitcoin`in kullanıcı

`Libra`nın denetiminde global iş birliği önemli`

Japonya Merkez Bankası Başkanı Haruhiko Kuroda, Facebook`un kripto parası L

SEC`den Bitcoin açıklaması

ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu (SEC) Başkanı Jay Clayton’ın kri

Burundi`de tüm sanal paralar yasaklandı!

Burundi`de tüm sanal ve kripto paraların yasaklandığı bildirildi.

G7 kripto işlemlerini izlemeyi planlıyor

Aralarında G7 ülkelerinin de bulunduğu 15 hükümetin kripto para işlemlerini

`Bitcoin`i kontrollerle destekliyoruz `

Japonya Merkez Bankası, piyasa değeri bakımından dünyanın en büyük kripto p