Bir Bitcoin maximalisti: “Kriptopara ticareti poker oynamak gibi.”

23 Eylül’de Letonya’da düzenlenen Baltık Honeybadger 2018 Bitcoin konferansında geceye damga vuran sözler şu oldu: “Kriptopara ticareti poker oynamak gibi.”

CryptoVoices Podcast‘in sunucusu Matthew Mezinskis, bazı yüksek profilli konuşmacıların davet edildiği bir panel düzenledi. Crypto_Scam podcast ve Whale Panda’nın ev sahipliğinde gerçekleşen panele eski bir Wall Street bayisi ve Bitcoin Maximalisti olan Tone Vays, Bitcoin yatırımcısı Whale Panda ve yazılım mühendisi olan Florian Maier da konuşmacı olarak katıldılar.
 
Matthew, ticaret yaparken altcoinleri önem sırasına göre sınıflandırmak için özel bir stratejisi olduğunu belirtti. Panda ise, piyasa hacmini genellikle önemli bir parametre olarak kullandığını ve geçmiş deneyimlerinden de yararlanarak kendince likidi olmayan işe yaramaz altcoinlerden kaçındığını ifade etti. Kripto para ticaretinden önemli paralar kazanan Panda, kullandığı stratejisini şu şekilde açıkladı:

“İstediğim şekilde sistemine girip çıkmamı zorlaştıran ve işlerime köstek olan şeylerden olabildiğince uzak duruyorum. Florian da dâhil olmak üzere birçok insanın bahsettiğim altcoinlerle ticaret yaparak para kazandığını biliyorum ama bunu yapmıyorum. Ben stratejim gereği daha çok gelişmekte olan ve umut vaat eden coinlerin bir kısmı ile veya genellikle piyasadaki en iyi 20 tokenle ticaret yapıyorum çünkü onları hemen para çevirmek mümkün.”

Florian,  shitcoinlerle (altcoin hacim sıralamasında en aşağıda kalmış olanlar) ticaret yapmanın riskinin yüksek olduğunu hatta zamanında portföyünün bir kısmını 160 farklı coine ayırdığını belirtti. Bunun çok yorucu olduğunu ama sonunda semeresini büyük bir meblağ kazanarak aldığını ifade etti. Ayrıca, sabrın her şeyde olduğu gibi altcoin ticaretinde de çok önemli olduğunu ve yatırımcıların portföylerinin bir kısmını en az bir yıllığına bu kripto paralara ayırması gerektiğini sözlerine ekledi.
 
Ton Vays da piyasada işlem yaparken belirlenen stratejilerin önemi hakkındaki görüşlerini ifade etti. Ona göre, ticaret için diğer kaynaklara güvenenler genellikle tüm yatırımlarını kaybetmeye yakın olanladır. Bunun yanında uzun soluklu kendini kanıtlamış tüccarlar en başta takip edecekleri stratejileri oluşturur.
 
Tabi ki bu stratejilerini kafalarına göre değil de birçok tüccar tarafından yaygın olarak kullanılan teknik analizlere dayandırırlar.  Ayrıca Ton, diğer insanları körü körüne takip etmeyi bırakmanın çok önemli olduğunu çünkü bunun sürdürülebilir bir strateji olmadığını tezini savundu.
 
Matthew, panelistlere ticaret için kullandıkları genel stratejilerin neler olduğunu ve ticaret yaparken öncelikli tercihlerini sordu. Florian, çok fazla işlem yapmadığını çünkü Alman vergi yasaları nedeniyle kriptoları elde tutmanın kendisine daha fazla yarar sağladığını belirtti.

Ton Vays: “Kriptopara ticareti poker oynamak gibi.”


Ünlü Bitcoin maksimalistine göre ise, kendi stratejisini oluşturmak ve geliştirmek çok önemli. Genel anlamda bir yatırımcı yılda en fazla sekiz işlem yapmalıdır. Ticaret çok risk barındırdığı için az ticaret yaparak bu riski en aza indirmek çok önemlilidir. Ton, son olarak kripto müptelalarının kulaklarına küpe olacak şu altın tavsiyeyi yaptı:

“Kripto dünyasında alış veriş yapmak tıpkı Poker oynamak gibidir. Sadece 4 veya 5 el oynayacak kadar sabrınız varsa oynayın. Çünkü biliyorsunuz ki o eller mutlaka kazanacak, başka bir ihtimal yok. ”

 

25.09.2018

Haberler

Dijital para yatırımcısından Bitcoin ile ilgili açıklama

Dijital para yatırımcısı Michael Novogratz, Bitcoin`in yıl sonuna kadar 10

Bitfinex itibari para yatırma işlemlerine yeniden başladı

Bitfinex itibari para yatırma işlemlerinin normale döndüğünü duyurdu.

Dev şirket Bitcoin yatırımlarına olanak verecek!

Müşterilerine ait trilyonlarca dolarlık fonu yöneten dev şirket Bitcoin yat

Novogratz, Bitcoin’de büyük ralli için 2019’un ilk yarısını işaret etti

Milyarder yatırımcı Michael Novogratz, kurumsal yatırımcılar vagona atlayan

ABD, Çin`i `döviz manipülatörü` ilan edebilir

ABD yönetiminin, Çin’i para birimi yuanın değerindeki kayıptan ötürü döviz

FBI’ın kapattığı 1Broker kullanıcıların paralarını iade edecek

sTürk kullanıcılarının yoğun ilgisinin olduğu vadeli Bitcoin işlemleri üzer