Bitcoin, kripto para ve Blockchain’le ilgili 9 yaygın yanlış inanış

Birçok konuda olduğu gibi Bitcoin, kripto paralar ve Blockchain söz konusu olduğunda da insanlar arasında birtakım yaygın yanlış inanışlar bulunuyor. Bunlardan bazılarına burada açıklık getirelim.

Birçok konuda olduğu gibi Bitcoin, kripto paralar ve Blockchain söz konusu olduğunda da insanlar arasında birtakım yaygın yanlış inanışlar bulunuyor. Bunlardan bazılarına burada açıklık getirelim:
 
1- BLOCKCHAİN = BİTCOİN
 
Bitcoin, temelinde yatan teknolojiden daha çok popüler olduğu için Blockchain ile karıştırılıyor. Blockchain, eşler arası işlemlerin ağ boyunca dağıtık bir biçimde deftere kaydedilmesini sağlayan bir teknolojidir. Bitcoin ise bir banka gibi üçüncü bir aracıdan geçmeden doğrudan iki kişi arasında transfer edilebilir bir kripto paradır.
 
2- BLOCKCHAİN’İN TEK UYGULAMASI KRİPTO PARADIR
 
Blockchain ve kripto para fındık ile çikolata gibidir. Birlikte göze çarparlar fakat aynı zamanda kendi başlarına da harika iş çıkarırlar. Blockchain için kripto para gibi yalnızca bir kullanım alanı yok. Bunun aksine tüm sektörlerde farklı şekillerde kullanılabilir.
 
3- BLOCKCHAİN’DEKİ AKTİVİTELER HALKA AÇIK DEĞİLDİR
 
Blockchain teknolojisindeki yaygın yanlış bilgilerden biri de kamuya açık olmadığıdır. Blockchain’deki aktivitelerin çoğu yaygın inanışın aksine oldukça izlenebilir. Ek olarak, Blockchain için gizli bir sır ve faaliyetleriyle ilgili karanlık bir kriminoloji yok.
 
4- KRİPTO İŞLEMLERİ ANONİMDİR
 
Birçok kişi tüm Bitcoin ve kripto işlemlerinin anonim olduğuna dair yanlış bir varsayım altında. Bitcoin, bir adresten diğerine ne kadar gönderim yapıldığını izleyen bir kamuya açık defterdir. Birçok hükümet, adresin sahibini açığa çıkarmak için büyük borsalarla ilişki halindedir. Bunun yanı sıra Amerikan Ulusal Güvenlik Ajansı’nın (NSA), dünya çapındaki Bitcoin kullanıcılarının kimliğine ulaşabildiği biliniyor.
 
5- BLOCKCHAİN, TİCARİ İŞLEMLERLE İLGİLİ HER ŞEYİ DEĞİŞTİRECEK
 
Blockchain genellikle işletmelerin işlemleri kaydediş ve yönetim biçimini değiştirecek bir teknoloji olarak konumlanır. Güvenlik açısından, işlem kayıtlarının güvenli bir şekilde doğrulanmasına ve değiştirilmemesine ihtiyaç varsa, çoğunlukla yararlı olur. Aksi takdirde kullanım durumları sınırlıdır.
 
6- KRİPTO PARALAR VOLATİLDİR, BU YÜZDEN BLOCKCHAİN GÜVENİLİR OLMAMALI
 
Kripto paraların volatilitesini Blockchain teknolojisinin güvenilirliği ile ilişkilendiren yaygın bir inanış daha var. Blockchain’in kripto paraların ötesinde birçok uygulaması var ve muhtemelen uzun vadede bir oyun değiştiriciden fazlası olacak.
 
7- KRİPTO PARALAR SUÇLULAR İÇİN EN İYİ SEÇENEK
 
Ademi merkeziyetçiliğin ve anonimitenin özellikle suçlular için güzel özellikler olduğu doğru fakat aynı zamanda ekonomik ve politik açıdan istikrarsız bir çevrede bulunan yasalara saygılı vatandaşlar için de güzel özelliklerdir. Yolsuzluk nedeniyle yerel bankalarda paranızı tutmaktan imtina ediyorsanız veya ülkenizin istikrarın bozulma ihtimali varsa paranızı saklamak için muhtemelen en iyi yer. Bununla birlikte yapılan araştırmalara bakıldığında kripto paraların suçlular tarafından kullanımı itibari paralar gibi diğer her şeye kıyasla yüzde 1’in bile altında.
 
8- KRİPTO PARA VE BLOCKCHAİN YALNIZCA TEKNOLOJİ VE FİNANS İNSANLARI İÇİN
 
Sıradan tüketici Blockchain ve kripto para hakkında çok az bilgiye sahip olduğundan bunlardan uzak duruyor ve genellikle yalnızca finans insanları için olduğunu düşünüyor. Ancak kripto para da Blockchain de sıradan insanların geleceğini temelden etkileyebilecek potansiyele sahip teknolojiler. Bu nedenle doğrudan sıradan insanları da ilgilendiriyor.
 
9- BİTCOİN BİR SAADET ZİNCİRİDİR
 
Bitcoin, kripto para ve Blockchain kavramlarına aşina olmayanların dile getirdiği gibi bir saadet zinciri değildir.
 
Çünkü;
 
Bitcoin, merkezi bir otoriteye bağlı değil.
Bitcoin, yatırımcılarına geri ödeme yapmaz.
Bitcoin, sistemi sürdürmek için giderek artan bir para akışı gerektirmez.
 
Bitcoin, bilgisayar birimlerinde gerçek bir yeniliktir ve Bizans generalleri olarak bilinen bir problemi çözer.  Kaynak: Uzmancoin

29.03.2018

Haberler

Bitcoin hakkındaki o öngörüler gerçekleşmedi

Kripto para birimleri piyasalarının belirleyicisi Bitcoin, yeni yıla 3,800

Japon e-ticaret devi kripto para madenciliğinden çekiliyor

Japon internet devi GMO`nun ardından Japonya`nın en büyük e-ticaret siteler

Milyarder yatırımcı Novogratz kripto para yatırımlarını sürdürüyor

Bloomberg tarafından 2 Ocak Çarşamba günü yayımlanan bir habere göre ünlü y

Teknoloji devi kripto para cüzdanı patenti için başvuru yaptı

Güney Kore’nin dev şirketlerinden Samsung, yeni bir kripto para cüzdanı içi

Rapor: `Bitcoin ile altın arasındaki ilişki yükseldi`

Wall Street Journal`da yayımlanan bir yazı Bitcoin ile altın arasındaki ili

En büyük 10`dan yalnızca o yükseldi

Kripto para birimleri piyasalarına ilişkin çeşitli açıklamaların etkisiyle