Bitcoin Cash güncellemesi bu sefer daha iddialı

Bitcoin Cash’in gelecek yazılım güncellemesi öncekinden çok daha iddialı ve yenilikçi olacak.

Bitcoin Cash güncellemesi geçtiğimiz yıl kasım ayında duyuruldu ve 15 Mayıs’ta tamamlanması planlandı. Yapılacak güncelleme Bitcoin Cash ağının Bitcoin ağından daha fazla işlem taşımasına yardım edecek. En dikkat çeken değişim ise blok boyutunun 8 MB’dan 32 MB’ta çıkacak olması. Böylece blokların taşıyabileceği işlem sayısı yüksek oranda artacak.
 
Bitcoin kripto para takipçileri tarafından blok boyutu açısından yetersiz bulunuyordu ve bu konuda çalışma yapmayan geliştiriciler eleştiriliyordu. Diğer yandan blok boyutunu arttırmanın ağın çökmesine yol açabileceğini öne sürenlerde bulunuyor. Önemli Bitcoin Cash eklentilerinden BitcoinABC’nin geliştiricilerinden Joshua Yabut blok boyutlarını arttırmanın elzem olduğunu ve bu konuda topluluğun desteğini aldıklarını ifade etti. .
 
Güncellenecek bir diğer özellik ise ‘OP_RETURN’ fonksiyonu. Bu fonksiyonun boyutu 80 byte’tan 220 byte’a çıkacak. OP_RETURN fonksiyonu genellikle zaman damgalama, kripto para oluşturma ve yetki yönetimlerinde kullanılıyor.
 
AKILLI KONTRATLAR GERİ DÖNÜYOR
 
Bitcoin’in yaratıcısı Satoshi Nakatomo henüz başlangıçta akıllı kontratları Bitcoin kodundan çıkarmıştı.  Bitcoin Cash’de yapılacak hard fork’ta yeni nesil akıllı kontratlar tekrar eklenecek. Nakamoto akıllı kontratların yarattığı bir güvenlik açığını farketmişti. Ancak Bitcoin Cash geliştiricileri bu güvenlik açıklarını koddan kaldırdıklarını ve daha sağlam bir kod yazdıklarını ifade ediyor.
 
Daha önce Bitcoin geliştiriricisi Johnson Lau tarafından akıllı kontratların tekrar bitcoin koduna eklenmesi teklif edilmişti. Lau’ya göre artık akıllı kontratlar daha iyi anlaşıldı ve yaşanabilecek sorunların çözümleri kolayca bulunabilir. Bu hard fork’ta Bitcoin Cash’in akıllı kontratları eklemesi Bitcoin ve Bitcoin Cash arasındaki rekabetin giderek kızıştığını gösteriyor.
 
BİTCOİN CASH’İN GELECEĞİ
 
Birçok bitcoin cash destekçisi gelecek güncellemeyi heyecanla beklese de, güncellemelere şüpheyle yakalaşan bir azınlık da bulunuyor. Çoğu endişe yapılacak büyük değişiklikler hakkında topluluğa danışılmamasından kaynaklanıyor. Yine de Bitcoin Cash’in yönetim tarzı toplulukta ciddi ayrılığa yol açacakmış gibi görünmüyor.
 
Bütün büyük Bitcoin Cash eklentileri hard fork’a katılacaklarını ve yeni kodu kullanacaklarını ilan etti. Ayrıca madenciler, node’lar, borsalar ve cüzdan sağlayıcılarından da herhangi itiraz gelmedi.
 
Öte yandan blok boyutlarının yeterince artmadığını düşünen Bitcoin Cash kullanıcıları bulunuyor. Daha büyük blok boyutları sayesinde Memo gibi sansürlenemeyen sosyal medya uygulamaların daha iyi geliştirilmesi hedefleniyor.

28.04.2018

Haberler

Bitcoin hakkındaki o öngörüler gerçekleşmedi

Kripto para birimleri piyasalarının belirleyicisi Bitcoin, yeni yıla 3,800

Japon e-ticaret devi kripto para madenciliğinden çekiliyor

Japon internet devi GMO`nun ardından Japonya`nın en büyük e-ticaret siteler

Milyarder yatırımcı Novogratz kripto para yatırımlarını sürdürüyor

Bloomberg tarafından 2 Ocak Çarşamba günü yayımlanan bir habere göre ünlü y

Teknoloji devi kripto para cüzdanı patenti için başvuru yaptı

Güney Kore’nin dev şirketlerinden Samsung, yeni bir kripto para cüzdanı içi

Rapor: `Bitcoin ile altın arasındaki ilişki yükseldi`

Wall Street Journal`da yayımlanan bir yazı Bitcoin ile altın arasındaki ili

En büyük 10`dan yalnızca o yükseldi

Kripto para birimleri piyasalarına ilişkin çeşitli açıklamaların etkisiyle