Bitcoin teknik analizi

CoinTürk`ten Redart isimli kullanıcının Bitcoin teknik analizi.

Değerli arkadaşlarım burada yer alan bilgi, yorum ve değerlendirmeler Yatırım Danışmanlığı Kapsamında DEĞİLDİR. Yapmış olduğum analiz ve değerlendirmeler teknik verilere dayalı eğitim çalışmasıdır. (Analiz tarihi: 08.04.2018)
 
Hazırlamış olduğum bu grafik GÜNLÜK bazlı olup ölçeği LOGARİTMİKTİR. (Her kırmızı veya yeşil bar bir günü temsil etmektedir.)BTC’ in önderliğindeki kripto para piyasası bu hafta nispeten daha sakin geçti. Geçtiğimiz haftaki düşüşün ardından bu hafta bir nebze toparlanma mücadelesi gözümüze çarpıyor. Haftaya 6800$ seviyesinden başlangıç yapan BTC haftayı 6980$ seviyesinden kapatarak haftalık bazda %2,6 değer kazanmış oldu. Hafta içerisindeki teknik gelişmelere göz atalım ve değerlendirmemize geçelim.
 
BTC bir önceki hafta gerçekleşen düşüşün ardından bu haftaya yükseliş ile başladı. Haftanın ilk iki gününde 700$’lık bir artış göstererek 7500$ seviyesini test ettiğini görüyoruz. Ancak bu seviyeden gelen satış baskısı ile 1000$’lık bir değer kaybı oluşmuş durumda. Bu satış baskısının sonucunda B trendinin destek olarak çalıştığını söylemek doğru olacaktır. Hafta sonuna geldiğimizde ise B trendinden gelen tepkiyle beraber 500$’lık bir yükseliş meydana gelmiş durumda. Bu hareket ile birlikte RSI indikatörü yönü yukarı çevirmiş ve aşırı satım bölgesinden uzaklaşmış. Değerlendirmeme geçmeden önce belirtmek isterim ki bundan önceki analizlerimde grafiklerimi lineer ölçekli olarak hazırlamaktaydım. Bu hafta grafiğimi logaritmik ölçek kullanarak yeniden düzenledim.
 
Bir önceki hafta gerçekleşen sert düşüşün ardından bu hafta en azından biraz nefes almış olduk. Ancak grafiğe de yansıdığı üzere BTC hala kritik bölgelerde fiyat hareketini sürdürüyor. Bu durum da yatırımcılar için halen baskı ve güvensizlik ortamının kalkmadığını gösteriyor. Yeni grafiğe göre B trendinin destek olarak çalışmaya devam ettiğini görmekteyiz. BTC B trendinin üzerinde kalmasının olumlu olduğunu söylemek doğru olacaktır. Zira B trendinin altında satış baskısının artacağını değerlendirmekteyim. B trendinin altına sarkma durumunda bir önceki dip olan FIBO 0 (5968$) seviyesi destek olarak takibimizde olmalıdır. Bu seviyeye sarkma olup hacimli bir tepki hareketi gelmesi durumunda ikili dip formasyonu ile boğa dönüş hareketi takip edilebilir. Ancak FIBO 0 (5968$) seviyenin altında kapanışlar yapılmaya devam edilmesi durumunda satış baskısının artacağını değerlendirmekteyim. Fiyat B trendi üzerinde hareketine devam edecek olursa A trendine doğru yol alması muhtemel olacaktır. Bu noktada piyasaya gelecek olumlu haberler yükselişi destekleyecektir. A düşen trendinin yukarı kırılımı gerçekleşir ise piyasanın hareketleneceğini düşünmekteyim. A trendinin kırılımı gerçekleşir ise onay için tekrar trende geri gelmesi mümkün olacaktır. A trendi üzerinde FIBO 0.236(9396$) seviyesi direnç olarak takibimizde olmalıdır. FIBO 0.236(9396$) seviyesinin üzerinde ise FIBO 0.382(11517$) seviyesi önemli direnç olarak takibimiz olmalıdır. RSI indikatörünün yönü yukarı çevirmesi yükselişi destekler nitelikte. Değer olarak 45 seviyenin üzerine geçilmesinin fiyat hareketine daha olumlu yansıyacağını değerlendirmekteyim.WMA indikatörlerinde geçtiğimiz haftaya nazaran önemli bir fark görünmemektedir. Fiyat hareketi WMA 21’in baskısı altına devam ediyor. Ayrıca WMA 89 da WMA 200’ü aşağı kırmış durumda. İlk etapta WMA 21’in yukarı kırılmasının baskıyı bir nebze azaltacağını değerlendirmekteyim.

09.04.2018

Haberler

`Fiyatı 25,000 dolara ulaşabilir`

Fundstrat Global Advisors`ın kurucu ortağı Thomas Lee, Bitcoin`in kullanıcı

`Libra`nın denetiminde global iş birliği önemli`

Japonya Merkez Bankası Başkanı Haruhiko Kuroda, Facebook`un kripto parası L

SEC`den Bitcoin açıklaması

ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu (SEC) Başkanı Jay Clayton’ın kri

Burundi`de tüm sanal paralar yasaklandı!

Burundi`de tüm sanal ve kripto paraların yasaklandığı bildirildi.

G7 kripto işlemlerini izlemeyi planlıyor

Aralarında G7 ülkelerinin de bulunduğu 15 hükümetin kripto para işlemlerini

`Bitcoin`i kontrollerle destekliyoruz `

Japonya Merkez Bankası, piyasa değeri bakımından dünyanın en büyük kripto p