Borsada gong bugün `tarım` için çaldı

Borsa İstanbul’da gong tarımsal emtiaya dayalı ilk kira sertifikası için çaldı.

Halk Yatırım ve Toprak Mahsulleri Ofisi iş birliği ile 27 Kasım 2017 tarihinde başarıyla gerçekleştirilen ve ülkemizde ilk olma özelliğini taşıyan, dayanak varlık olarak tarımsal emtianın kullanıldığı 100 milyon TL tutarındaki TMO Kira Sertifikası (Sukuk) ihracı kapsamında Borsa İstanbul’da 27 Aralık 2017 tarihinde bir gong töreni düzenlendi. 
 
Tören kapsamında açılış konuşması yapan Toprak Mahsulleri Ofisi Genel Müdürü İsmail KEMALOĞLU, söz konusu ihracın Türkiye’de Hazine Müsteşarlığı dışında bir kamu kuruluşu tarafından gerçekleştirilen ilk ihraç olmasının yanı sıra dayanak varlık olarak tarımsal emtianın (Anadolu tipi kırmızı sert ekmeklik buğday) kullanıldığı ilk işlem olduğunu vurguladı. KEMALOĞLU “Ülkemizde bugüne kadar gayrimenkul dışında teknik nedenlerle pek kullanılamayan Sukuk ihraçlarında tarım ürünlerinin de kullanılmasını sağlayarak finansman kaynaklarına erişimi kolaylaştırmak, borçlanma araçlarında çeşitliliği artırarak maliyetlerimizi düşürmek amacıyla gerçekleştirilen 100 milyon TL tutarındaki Sukuk ihracı Halk Yatırım aracılığıyla başarıldı’’ dedi. 
   
Halk Yatırım Genel Müdürü Serdar SÜRER ise törende yaptığı konuşmada “Toprak Mahsulleri Ofisi iş birliği ile gerçekleştirdiğimiz bu ihraç, ürün özelinde bir çok yeniliği barındırdığından, konvansiyonel borçlanma araçlarına kıyasla çok daha meşakkatli bir hazırlık aşaması gerektirmiştir. TMO’nun katkılarıyla süreci başarıyla tamamlamış olmaktan gurur duyuyoruz. Halk Yatırım olarak özellikle yenilikçi ve nitelikli ürünleri sermaye piyasamıza kazandırma hedefiyle, öncü misyonumuzun gerektirdiği çalışmalarımızı sürdürüyor olacağız” açıklamasında bulundu.

27.12.2017

Haberler

`Fiyatı 25,000 dolara ulaşabilir`

Fundstrat Global Advisors`ın kurucu ortağı Thomas Lee, Bitcoin`in kullanıcı

`Libra`nın denetiminde global iş birliği önemli`

Japonya Merkez Bankası Başkanı Haruhiko Kuroda, Facebook`un kripto parası L

SEC`den Bitcoin açıklaması

ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu (SEC) Başkanı Jay Clayton’ın kri

Burundi`de tüm sanal paralar yasaklandı!

Burundi`de tüm sanal ve kripto paraların yasaklandığı bildirildi.

G7 kripto işlemlerini izlemeyi planlıyor

Aralarında G7 ülkelerinin de bulunduğu 15 hükümetin kripto para işlemlerini

`Bitcoin`i kontrollerle destekliyoruz `

Japonya Merkez Bankası, piyasa değeri bakımından dünyanın en büyük kripto p