Bundesbank Başkanı`ndan `stabil coin` uyarısı

Almanya Merkez Bankası (Bundesbank) Başkanı Jens Weidmann, stabil coinlerin yaygın olarak kullanımının bankaların faaliyetlerine zarar verebileceği uyarısında bulundu.

Teknolojik gelişmenin hızla yaşamı ve özellikle ödeme sistemlerini  değiştirdiğini belirten Weidmann, kripto paraların değerinin nasıl garanti  edileceğine dair sorunların tüketiciler için bir risk olduğunu dile getirdi.

Weidmann, kripto paralarda küresel düzeyde bir düzenlemeye ihtiyaç  olduğuna işaret ederek, “Eğer stabil coinler yaygın bir şekilde kullanılırsa,  bankaların mevduatlarını ve iş modellerini zayıflatabilir. Bu da bankaların  faaliyetlerini ve finansal piyasalarda aracılık işlemlerini sekteye uğratabilir.”  değerlendirmesinde bulundu.

Weidmann, mayısta yaptığı açıklamada, kriz dönemlerinde finansal  sistemde istikrarsızlık yaratma potansiyeli taşıyacağı için merkez bankalarının  dijital para birimlerini kullanıma alırken dikkatli hareket etmeleri gerektiğini  belirterek, dizayna bağlı olsa da dijital merkez bankası parası kullanımının  yayılmasının, ciddi sonuçlara sebep olabileceği uyarısı yapmıştı.

Weidmann, kolay erişimin dijital para talebinde oynaklığı artıracağına  işaret ederek, “Dijital paraya kolay erişim kriz zamanlarında daha hızlı bir  çöküşe yol açarak banka iflaslarını daha da kötüye götürebilir.” yorumunda  bulunmuştu.

Stabil Coin, (stabil kripto para) değeri göreceli olarak daha stabil olan bir diğer küresel ürüne sabitlenmiş veya endekslenmiş bir kripto para  birimi. Değerin altın veya dolara sabitlenmesi de bunun örneklerinden.

21.06.2019

Haberler

`Bitcoin`i kontrollerle destekliyoruz `

Japonya Merkez Bankası, piyasa değeri bakımından dünyanın en büyük kripto p

G7 kripto işlemlerini izlemeyi planlıyor

Aralarında G7 ülkelerinin de bulunduğu 15 hükümetin kripto para işlemlerini

Bitcoin 11 bin doların üzerinde

Kripto para birimleri piyasalarında salı günü görülen kısa süreli artış eği

Piyasa hacmi o seviyenin altına indi!

Kripto para birimleri piyasalarında perşembe günü görülen hafif toparlanman

Mnuchin: Bitcoin ile 10 yıl sonra ilgilenmeyeceğim

ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, 10 yıl sonra kripto para birimleri piyasa

O ülkede dijital para yatırımlarında vergiler kaldırıldı

Gürcistan dijital para alım-satımı yapan birey ve şirketlerden artık katma