Bundesbank Başkanı`ndan `stabil coin` uyarısı

Almanya Merkez Bankası (Bundesbank) Başkanı Jens Weidmann, stabil coinlerin yaygın olarak kullanımının bankaların faaliyetlerine zarar verebileceği uyarısında bulundu.

Teknolojik gelişmenin hızla yaşamı ve özellikle ödeme sistemlerini  değiştirdiğini belirten Weidmann, kripto paraların değerinin nasıl garanti  edileceğine dair sorunların tüketiciler için bir risk olduğunu dile getirdi.

Weidmann, kripto paralarda küresel düzeyde bir düzenlemeye ihtiyaç  olduğuna işaret ederek, “Eğer stabil coinler yaygın bir şekilde kullanılırsa,  bankaların mevduatlarını ve iş modellerini zayıflatabilir. Bu da bankaların  faaliyetlerini ve finansal piyasalarda aracılık işlemlerini sekteye uğratabilir.”  değerlendirmesinde bulundu.

Weidmann, mayısta yaptığı açıklamada, kriz dönemlerinde finansal  sistemde istikrarsızlık yaratma potansiyeli taşıyacağı için merkez bankalarının  dijital para birimlerini kullanıma alırken dikkatli hareket etmeleri gerektiğini  belirterek, dizayna bağlı olsa da dijital merkez bankası parası kullanımının  yayılmasının, ciddi sonuçlara sebep olabileceği uyarısı yapmıştı.

Weidmann, kolay erişimin dijital para talebinde oynaklığı artıracağına  işaret ederek, “Dijital paraya kolay erişim kriz zamanlarında daha hızlı bir  çöküşe yol açarak banka iflaslarını daha da kötüye götürebilir.” yorumunda  bulunmuştu.

Stabil Coin, (stabil kripto para) değeri göreceli olarak daha stabil olan bir diğer küresel ürüne sabitlenmiş veya endekslenmiş bir kripto para  birimi. Değerin altın veya dolara sabitlenmesi de bunun örneklerinden.

21.06.2019

Haberler

`Fiyatı 25,000 dolara ulaşabilir`

Fundstrat Global Advisors`ın kurucu ortağı Thomas Lee, Bitcoin`in kullanıcı

`Libra`nın denetiminde global iş birliği önemli`

Japonya Merkez Bankası Başkanı Haruhiko Kuroda, Facebook`un kripto parası L

SEC`den Bitcoin açıklaması

ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu (SEC) Başkanı Jay Clayton’ın kri

Burundi`de tüm sanal paralar yasaklandı!

Burundi`de tüm sanal ve kripto paraların yasaklandığı bildirildi.

G7 kripto işlemlerini izlemeyi planlıyor

Aralarında G7 ülkelerinin de bulunduğu 15 hükümetin kripto para işlemlerini

`Bitcoin`i kontrollerle destekliyoruz `

Japonya Merkez Bankası, piyasa değeri bakımından dünyanın en büyük kripto p