Bundesbank`tan `risk` uyarısı

Almanya Merkez Bankası, faiz oranlarının bankaların uzun vadeli kârlılıklarını tehdit ettiğini, bunun bankaları daha fazla getiri elde edebilmek için daha fazla risk almaya teşvik ettiğini söyledi.

Almanya Merkez Bankası (Bundesbank), ekonominin yüksek konut fiyatlarından zayıf bankalara kadar bir dizi risklerle karşı karşıya olduğunu ancak yatırımcıların ülke ekonomisinde sekiz yıldır süren başarılı gidiş nedeniyle bu kırılganlıklara dikkat etmediklerini söyledi.

Bundesbank`ın bugün açıklanan raporunda, "Almanya`daki düşük faiz oranları ve olumlu ekonomik koşulların, piyasa oyuncularının riskleri gereğinden daha önemsiz görmelerine yol açması ihtimali mevcuttur" denildi.

Bundesbank, konut fiyatlarının yüzde 15 ila yüzde 30 arasında aşırı değerlenmiş olabileceğini ve konut kredilerinden kaynaklanan riskler şimdilik sınırlı görünse de, konut fiyatlarında bir tersine dönüşün bankalar üzerinde "çok ağır" etki yapacağını söyledi.

Bundesbank, bankacılık sektörünün halen güçlü ve risklerle baş edebilecek yetenekte olduğunu, ancak faiz oranlarının uzun vadeli kârlılıklarını tehdit ettiğini belirterek, bunun bankaları daha fazla getiri elde edebilmek için daha fazla risk almaya teşvik ettiğini söyledi.

Raporda, faiz oranlarının uzun süre düşük devam etmesinin özellikle küçük ve orta büyüklükteki bankalar ve sigorta şirketleri üzerinde baskı yaratabileceği belirtiliyor.

Alman bankaları, Avrupa`nın etkinliği en düşük bankaları arasında sayılıyor. Varlıklarından sağladıkları getiri, Euro Bölgesi içinde en düşükler arasında ve maliyetin gelire oranı Euro Bölgesi içinde en yüksek oran olan yüzde 74.9 düzeyinde.

29.11.2017

Haberler

`Fiyatı 25,000 dolara ulaşabilir`

Fundstrat Global Advisors`ın kurucu ortağı Thomas Lee, Bitcoin`in kullanıcı

`Libra`nın denetiminde global iş birliği önemli`

Japonya Merkez Bankası Başkanı Haruhiko Kuroda, Facebook`un kripto parası L

SEC`den Bitcoin açıklaması

ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu (SEC) Başkanı Jay Clayton’ın kri

Burundi`de tüm sanal paralar yasaklandı!

Burundi`de tüm sanal ve kripto paraların yasaklandığı bildirildi.

G7 kripto işlemlerini izlemeyi planlıyor

Aralarında G7 ülkelerinin de bulunduğu 15 hükümetin kripto para işlemlerini

`Bitcoin`i kontrollerle destekliyoruz `

Japonya Merkez Bankası, piyasa değeri bakımından dünyanın en büyük kripto p