Cari açık beklenenden düşük çıktı

Ekim`de cari açık bir önceki yılın aynı ayına kıyasla 2 milyar 191 milyon dolar artarak 3 milyar 827 milyon dolar düzeyinde gerçekleşti. Böylece 12 aylık cari işlemler açığı 41 milyar 904 milyon dolar oldu.

Cari işlemler açığı, bir önceki yılın Ekim ayına göre 2 milyar 191 milyon ABD doları artarak 3 milyar 827 milyon ABD doları olarak gerçekleşti. Foreks anketinde cari açık beklentisi 4,1 milyar dolar seviyesinde oluşmuştu.

Bunun sonucunda, on iki aylık cari işlemler açığı 41 milyar 904 milyon ABD doları oldu.

Merkez Bankasından yapılan açıklamaya göre, söz konusu gelişmede, ödemeler dengesi tablosundaki dış ticaret açığının bir önceki yılın aynı ayına göre 2.796 milyon ABD doları artarak 5.599 milyon ABD dolarına ve birincil gelir dengesi açığının 293 milyon ABD doları artarak 1.073 milyon ABD dolarına yükselmesi etkili olmuştur.

Hizmetler dengesi altında seyahat kaleminden kaynaklanan netgelirler, bir önceki yılın aynı ayına göre 503 milyon ABD doları tutarında artarak 2.189 milyon ABD dolarına yükselmiştir. Birincil gelir dengesi kalemi altında yatırım geliri kaleminden kaynaklanan net çıkışlar, bir önceki yılın aynı ayına göre 271 milyon ABD doları artarak 987 milyon ABD doları olmuştur.

İkincil Gelir Dengesi kalemi kaynaklı girişler, bir önceki yılın aynı ayına göre 102 milyon ABD doları artarak 224 milyon ABD dolarına yükselmiştir. Doğrudan yatırımlardan kaynaklanan net girişler bir önceki yılın aynı ayına göre 54 milyon ABD doları azalarak 614 milyon ABD doları olarak gerçekleşmiştir.

Portföy yatırımları 1.621 milyon ABD doları tutarında net giriş kaydetmiştir. Alt kalemler itibarıyla incelendiğinde, yurtdışı yerleşiklerin hisse senedi piyasasında 111 milyon ABD doları ve devletiç borçlanma senetleri piyasasında 73 milyon ABD doları net alım yaptığı görülmektedir.

Yurtdışında ihraç edilen tahvil ve bonolarla ilgili olarak bankalar ve diğer sektörler sırasıyla 914 ve 720 milyon ABD doları net borçlanma gerçekleştirmiştir. Diğer yatırımlarda 2.780 milyon ABD doları tutarında net giriş gerçekleşmiştir.

Diğer yatırımlar altında, yurtiçi bankaların yurtdışı muhabirlerindeki efektif ve mevduat varlıkları 937 milyon ABD doları net artış, yurtdışı bankaların yurtiçindeki mevduatları ise 395 milyon
ABD doları net azalış kaydetmiştir.

Yurtdışından sağlanan kredilerle ilgili olarak, bankalar ve diğer sektörler sırasıyla 2.380 ve 1.597 milyon ABD doları net kullanım, Genel Hükümet ise 136 milyon ABD doları net geri ödeme
gerçekleştirmiştir.

Resmi rezervlerde bu ayda 4.983 milyon ABD doları net giriş gözlenmiştir.

11.12.2017

Haberler

`Fiyatı 25,000 dolara ulaşabilir`

Fundstrat Global Advisors`ın kurucu ortağı Thomas Lee, Bitcoin`in kullanıcı

`Libra`nın denetiminde global iş birliği önemli`

Japonya Merkez Bankası Başkanı Haruhiko Kuroda, Facebook`un kripto parası L

SEC`den Bitcoin açıklaması

ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu (SEC) Başkanı Jay Clayton’ın kri

Burundi`de tüm sanal paralar yasaklandı!

Burundi`de tüm sanal ve kripto paraların yasaklandığı bildirildi.

G7 kripto işlemlerini izlemeyi planlıyor

Aralarında G7 ülkelerinin de bulunduğu 15 hükümetin kripto para işlemlerini

`Bitcoin`i kontrollerle destekliyoruz `

Japonya Merkez Bankası, piyasa değeri bakımından dünyanın en büyük kripto p