Çin’in kripto yasağı hafifliyor mu?

Çinli yetkililer tarafından kripto para işlemlerine yönelik getirilen yasağın hafifletileceğine işaret eden birtakım gelişmelerin olduğunu söyleyebiliriz. Bu tartışmalara yol açan şey ise bir makale.

Online bir haber platformu Globaltimes.cn tarafından geçtiğimiz ayın sonunda yayınlanan bir makale devletin kripto paralar karşısındaki tutumunu değiştireceği anlamına gelebilir. Globaltimes adlı sitenin dünya çapında neredeyse 3 milyon’a yakın tirajı bulunan Çin komünist partisi gazetesi People’s Daily’ye ait olduğu biliniyor.
 
Çin merkez bankası bu yılın başlarında yerel ve yabancı kripto para borsalarıyla ICO sitelerine erişimi engelleyen bir yasağı yürürlüğe koymuştu. Ancak kripto paraların Çin’deki geleceğine yönelik muhalif düşüncelerin su yüzüne çıktığına şahit oluyoruz. Ayrıca Çin merkez bankası müdürü tarafından geçtiğimiz mart ayında yapılan açıklamalar kripto paraların lehine yorumlanabilir. Müdür Zhou açıklamalarında devletin dijital varlıkları paranın evrimi sürecindeki kaçınılmaz bir adım olarak gördüğünü belirtmiş
 
MUHALİF DÜŞÜNCELER
 
Merkez bankası müdürü Zhou dijital varlıkların fiziksel paraları yerinden etmesinin kaçınılmaz bir son olduğuna işaret etti. Zhou ayrıca Çin merkez bankasının kendi dijital parasını çıkarmak amacıyla Bitcoin’i ve diğer kripto paraları incelediğini ifade etti. Kripto paralar için olumlu olarak değerlendirebileceğimiz bu açıklamaları dile getiren Zhou aynı ay içerisinde konuyla ilgili birtakım olumsuz açıklamalar da yapmıştı. Müdür Zhou yasağın kripto para işlem platformlarıyla ilişkisi bulunan sosyal medya hesaplarını da kapsayacak şekilde genişletileceğini duyurmuştu.
 
Şimdiye kadar durum bu şekilde seyrederken Globaltimes tarafından yayınlanan makale kripto yasağıyla ilgili bir şeylerin değişebileceği düşüncesini yeniden akıllara getirdi. Hatta bu makale yasağın hafifletileceği düşüncesine işaret eden en güçlü belirti oldu diyebiliriz. Kripto para yasağının devlet tarafından piyasaya yönelik getirilecek bir düzenlemeyle hafifletileceği tartışılan iddialar arasında yer alıyor.
 
Söz konusu makalenin bu kadar iddialı sonuçlara varacak şekilde yorumlanmasının sebebi ise oldukça net. People’s Daily gazetesinde yayınlanan makalelerin gazetecilerin tam olarak kendi düşüncelerini yansıtmadığı bilinen bir gerçek. Bu makalelerin devlet yetkilileri tarafından ya bilgilendirilme amacıyla ya da bir konu hakkında halkın nabzını ölçmek amacıyla yayınlandığı düşünülüyor. Kripto para topluluğunda Çin yasağına yönelik tartışmaların çıkmasını asıl nedeninin bu düşünce olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.
 
EKONOMİK REKABET
 
Globaltimes’ta yayınlanan ve tartışmalara neden olan makalede belirtilen düşüncelerin bir hayli ilgi çekici noktalara okuyucunun dikkatini çektiğini söyleyebiliriz. Örneğin makale Çin’in yeniliklerle yönlendirilen ekonomisinin yükselişte olduğuna ve böylesi bir ekonomide yenilikçi bir teknolojiye yönelik getirilen yasağın etkili olamayacağına işaret ediyor. Ayrıca makalede söz konusu yasağın teknolojik alandaki liderliği başka ülkelere kaptırmakla sonuçlanabileceğinin altı ısrarla çiziliyor.
 
Makalede yer verilen şu ifadeler belki de yazıda verilmek istenilen bütün mesajı özetler nitelikte:
 
"Bitcoin borsalarını durdurmak Bitcoin işlemlerini etkili bir şekilde sonlandıramaz. Ayrıca Bitcoin’in bir balon olduğu düşüncesinden korkarak teknolojiyle araya mesafe koymak Çin’i dijital para devriminin dışına itecektir."
 
Öte yandan Globaltimes’ın makalesi Çin’in kripto para yasağının ivedi bir şekilde ve tamamen hafifletilmesi gerektiğine işaret etmiyor. Makalede Çin devletinin kripto para işlemlerini kısıtlama hakkına sahip olduğu belirtiliyor. Buna gerekçe olarak ise dalgalı yapıya sahip piyasadaki riskler gösteriliyor. Bu risklerin Çin’deki mevcut finansal sistemin istikrarını tehdit ettiği iddia ediliyor.
 
Ayrıca yazıdaki iddiaları desteklemek adına Amerika merkezli devlet kurumlarının Bitcoin piyasasına yönelik artan ilgileri öne sürülüyor. Yazar daha sonra ABD’nin kripto paraları yasaklamak yerine aktif bir şekilde kullandığını ve bu durumun uzun vadede faydalı olabileceğini belirtiyor.
 
Makalede bu konuya yönelik şu ifadelere yer verilmiş:
 
"ABD’nin kripto para piyasasını düzenlemeye yönelik takındığı aktif tavır gelecekte ekonomisi için faydalı olabilir. Çin dijital paraların geleceğini belirlemek için düzenleyici faaliyetlerine başlamalıdır."

11.06.2018

Haberler

`Fiyatı 25,000 dolara ulaşabilir`

Fundstrat Global Advisors`ın kurucu ortağı Thomas Lee, Bitcoin`in kullanıcı

`Libra`nın denetiminde global iş birliği önemli`

Japonya Merkez Bankası Başkanı Haruhiko Kuroda, Facebook`un kripto parası L

SEC`den Bitcoin açıklaması

ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu (SEC) Başkanı Jay Clayton’ın kri

Burundi`de tüm sanal paralar yasaklandı!

Burundi`de tüm sanal ve kripto paraların yasaklandığı bildirildi.

G7 kripto işlemlerini izlemeyi planlıyor

Aralarında G7 ülkelerinin de bulunduğu 15 hükümetin kripto para işlemlerini

`Bitcoin`i kontrollerle destekliyoruz `

Japonya Merkez Bankası, piyasa değeri bakımından dünyanın en büyük kripto p