Detay Maxinet operasyonunun ardından: Şimdi ne olacak?

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan raporla başlayan, binlerce kişinin mağdur olduğu iddiasıyla devam eden süreçte Başsavcılık gözaltı kararı aldı. 28 kişinin gözaltına alındığı operasyon, nitelikli dolandırıcılık kapsamında gerçekleşti. Ayrıca Başsavcılık soruşturmaya gizlilik kararı getirdi.

İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen Detay Maxinet soruşturmasında geçtiğimiz günlerde şok bir gelişme yaşandı. Emniyet müdürlüğü tarafından düzenlenen operasyonla şirketin sahibi Alper Tetiker başta olmak üzere 28 kişi gözaltına alındı. Şirketin çaycısının da dahil olduğu gözaltı işlemlerinde çaycının daha sonra serbest bırakıldığı öğrenildi.
 
Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nın hazırladığı rapor sonrasında MASAK tarafından firmanın banka hesaplarına el konulmuştu. Bu nedenle bloke işleminden bu yana üyelere ödeme yapılamamış, yurtdışından ithal edilen bilgisayarlar, HomeTech firmasına ödeme yapılamadığından dolayı kargo şirketinin depolarına alınmıştı. Ancak bloke öncesinde de Detay Maxinet için belli şikayetlerin mevcut olduğunu ekleyelim. 
 
Şu ana kadar firma yetkilileri tarafından birden fazla açıklama yapılmış, firmanın mağdur olduğu öne sürülmüştü. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından yayınlanan raporlar göz önüne alındığında firmanın üyelere olan ödeme ve prim vaatlerinin, firmanın kazancının epey ilerisinde olduğu gözlemlenmişti. Bu durum soruşturmanın Detay Maxinet aleyhinde ilerlemesine neden oldu. 
 
Vatan Emniyet Müdürlüğüne götürülen Detay Maxinet çalışanları ve patron Alper Tetiker'in şu an ifade sürecinde olduğu biliniyor. Gözaltı süresi en fazla 7 gün olarak biliniyor. Çalışanlar ve Alper Tetiker'in maksimum 7 gün içerisinde mahkemeye çıkarılması ya da serbest bırakılması bekleniyor.
 
İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma için gizlilik kararı getirdi. Bu nedenle soruşturmanın içeriğine dair avukatlar dışında kamuoyu bilgi veremeyecek. Ancak gözaltıların nitelikli dolandırıcılık kapsamında yapıldığı biliniyor. 
 
DETAY MAXİNET AVUKATI AÇIKLAMA YAPTI
 
Detay Maxinet avukatlarından Harun Şimşek, konuya ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Soruşturmaya gizlilik kararı verildiğini belirten firma avukatı, yürütülen soruşturmanın bakanlık müfettişlerinin hazırladığı rapor kapsamında gerçekleştiğini ileri sürdü.
 
Avukat Harun Şimşek konuşmasının devamında ''İfade işlemlerine bugün veya yarın başlanmasını bekliyoruz. İfade işlemleri sonrası müvekkillerimin serbest bırakılmalarını bekliyorum.'' şeklinde konuştu. Gözaltına alınan isimlerin şirketin kadrolu çalışanları olduğunu ekledi. 
 
DETAY MAXİNET İÇİN BEKLENEN SON 
 
Çiftlikbank, Anadolu Farm vb. oluşumlarla %100 bir sisteme sahip olmayan, ancak bu oluşumların çok da dışında bir konumda bulunmayan Detay Maxinet, saadet zinciri türevi bir sisteme sahip. Geçmişte benzer sistemlerle çalışan firmalarla yaşanan ciddi mağduriyetler sonrasında işi daha sıkı tutmayı amaçlayan Emniyet ve Başsavcılık, ani bir gözaltı kararı verdi.
 
Soruşturmanın gidişatına yönelik %100 bir kesinlik bulunmasa da Detay Maxinet'in kapatılacağı ve bloke uygulanan hesaplardaki paraların mağdurlara dağıtılacağı şu an ki en olası senaryo olarak öne çıkıyor. Firmanın halihazırdaki bazı üyeleri sosyal medya üzerinden Detay Maxinet'i savunmaya devam ediyor. 

09.05.2018

Haberler

`Fiyatı 25,000 dolara ulaşabilir`

Fundstrat Global Advisors`ın kurucu ortağı Thomas Lee, Bitcoin`in kullanıcı

`Libra`nın denetiminde global iş birliği önemli`

Japonya Merkez Bankası Başkanı Haruhiko Kuroda, Facebook`un kripto parası L

SEC`den Bitcoin açıklaması

ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu (SEC) Başkanı Jay Clayton’ın kri

Burundi`de tüm sanal paralar yasaklandı!

Burundi`de tüm sanal ve kripto paraların yasaklandığı bildirildi.

G7 kripto işlemlerini izlemeyi planlıyor

Aralarında G7 ülkelerinin de bulunduğu 15 hükümetin kripto para işlemlerini

`Bitcoin`i kontrollerle destekliyoruz `

Japonya Merkez Bankası, piyasa değeri bakımından dünyanın en büyük kripto p