Devlet destekli kripto paralar diğerlerinden daha riskli

İsviçre Ulusal Bankası (SNB) yönetim kurulu üyesi Andrea Maechler, özel kripto paraların devlet destekli kripto paralar karşısında daha avantajlı olduğunu söyledi.

Zürih’te konuşan SNB yönetim kurulu üyesi, özel sektör kripto para birimlerinin, ulusal olarak yayımlanan kripto para birimlerinden daha iyi ve daha az riskli olduğunu belirtti. Bunun yanında Maechler, devlet destekli kripto paraların sözde “banka çalışmaları” riskini de arttırabileceğini de şu sözlerle açıkladı:
 
"Nakitsiz ödemeler için verimli bir sistem sağlamak için merkez bankalarının çıkaracağı dijital paralara ihtiyaç yoktur. Bunlar herhangi bir avantaj sağlamayacakları gibi finansal istikrarla ilgili hesaplanamaz riskler doğurur."
 
Merkez Bankaları ise merkezsiz kripto paralarla ilgili sorunlar olduğunu ve geleneksel paranın gerekliliklerini yerine getirmediğini düşünüyor. Maechler de kripto para birimlerinin, paranın gerekliliklerini karşılamadığını ancak uzun vadeli yatırımlar için istikrarlı bir araç olduğunu belirtiyor.
 
Ayrıca Maechler, Blockchain’in dağıtılmış defter teknolojisinin, maliyetleri düşürme ve uluslararası para transferleri alanında şeffaflığı arttırma potansiyeline sahip olduğunu da kabul ediyor. Ancak veri güvenliği açısından “gerçek zamanlı brüt ödeme” sisteminin gerekliliklerini karşılamadığını da ekliyor.
 
Maechler’in devlet destekli kripto paralar hakkındaki olumsuz tavrı, tüm dünyadaki merkez bankalarının araştırmalarının tem tersi yönünde. Örneğin Hindistan Merkez Bankası geçtiğimiz günlerde kendi kripto parasını çıkarmayı düşündüğünü açıklamıştı. Mart ayında da Çin Merkez Bankası devlet destekli kripto paraya yeşil ışık yakmıştı.

09.04.2018

Haberler

`Fiyatı 25,000 dolara ulaşabilir`

Fundstrat Global Advisors`ın kurucu ortağı Thomas Lee, Bitcoin`in kullanıcı

`Libra`nın denetiminde global iş birliği önemli`

Japonya Merkez Bankası Başkanı Haruhiko Kuroda, Facebook`un kripto parası L

SEC`den Bitcoin açıklaması

ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu (SEC) Başkanı Jay Clayton’ın kri

Burundi`de tüm sanal paralar yasaklandı!

Burundi`de tüm sanal ve kripto paraların yasaklandığı bildirildi.

G7 kripto işlemlerini izlemeyi planlıyor

Aralarında G7 ülkelerinin de bulunduğu 15 hükümetin kripto para işlemlerini

`Bitcoin`i kontrollerle destekliyoruz `

Japonya Merkez Bankası, piyasa değeri bakımından dünyanın en büyük kripto p