Dikkat mağdur olmayın! Bu yıl 670 milyon dolar değerinde kripto para çalındı

2017 yılı son çeyreğinde Bitcoin 20.000 dolar seviyelerine yaklaşarak rekor büyüklükte artışlar yaşadı. Hem Bitcoin hem de altcoinler sanki hiç düşmeyecekmiş gibi artarak yoluna devam edince kripto paralarla kısa yoldan para kazanmak isteyen bir çok yeni yatırımcı 2018 düşüşleriyle büyük bir hayal kırıklığı yaşadı. Peki bu kayıplar 2011’den bu yana yaşanan siber solandırıcılıklar yanında daha katlanılabilir mi?

Bussines Insider’in verilerine göre sadece bu yıl siber korsanlar 670 milyon dolar değerinde kripto para soygunu gerçekleştirdi. 2011 yılından bu yana kripto paralarla ilgili dolandırıcılık, hack verilerini bir araya getiren Crypto Aware, bu süre içerisinde kayıpların boyutunun 1.7 milyar dolar seviyesinde olduğunu açıkladı. Her ne kadar 1.7 Milyar kulağa şaşırtıcı gelse de bunun %40’lık büyük bir kısmı 2018 yılında gerçekleşti.
 
Aralık ayındaki muazzam boğa piyasası en çok dolandırıcıların yüzünü güldürdü. İnsan doğası gereği açgözlüdür, her gün yemşeil grafiklerin olduğu bir piyasa düşünün… Bu sıcak piyasa yatırımcının sadece daha fazla para kazanmasını sağlamaz aynı zamanda sektöre kötü niyetli kişiler için de davetiye çıkartacaktır. 
 
Bussines Insider’a açıklamalarda bulunan Crypto Aware kurucusu Anna Wu, "Kripto para dolandırıcılığı da tıpkı Bitcoin grafiği gibidir. Fiyatların artışa geçmesiyle dolandırıcıların sayısında da hatrı sayılır bir artış oluyor. Bu yüzden piyasalar artışa geçtiğinde dikkatli olmakta fayda var." dedi.
 
Wu ayrıca yatırımcıları kimlik avı dolandırıcılığına karşı da uyarıyor. Web sitelerini ziyaret etmeden önce URL adresini kontrol ederek riskleri azaltabilirsiniz diyen Wu, "Bir şey gerçek olamayacak kadar kazançlı gözüküyorsa büyük ihtimalle dolandırıcılıktır. Dolandırıcılar çoğu zaman yatırımcıları gerçekçi olmayan geri dönüşlerle ikna etmeye çalışıyor. Aç gözlülük etmeyin, Twitter’da kimseye 0.1 ETH  gönderip 1 ETH geri almayı beklemeyin. Büyük ihtimalle alamayacaksın." şeklinde konuştu.

06.04.2018

Haberler

`Bitcoin`i kontrollerle destekliyoruz `

Japonya Merkez Bankası, piyasa değeri bakımından dünyanın en büyük kripto p

G7 kripto işlemlerini izlemeyi planlıyor

Aralarında G7 ülkelerinin de bulunduğu 15 hükümetin kripto para işlemlerini

Bitcoin 11 bin doların üzerinde

Kripto para birimleri piyasalarında salı günü görülen kısa süreli artış eği

Piyasa hacmi o seviyenin altına indi!

Kripto para birimleri piyasalarında perşembe günü görülen hafif toparlanman

Mnuchin: Bitcoin ile 10 yıl sonra ilgilenmeyeceğim

ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, 10 yıl sonra kripto para birimleri piyasa

O ülkede dijital para yatırımlarında vergiler kaldırıldı

Gürcistan dijital para alım-satımı yapan birey ve şirketlerden artık katma