Dikkat mağdur olmayın! Bu yıl 670 milyon dolar değerinde kripto para çalındı

2017 yılı son çeyreğinde Bitcoin 20.000 dolar seviyelerine yaklaşarak rekor büyüklükte artışlar yaşadı. Hem Bitcoin hem de altcoinler sanki hiç düşmeyecekmiş gibi artarak yoluna devam edince kripto paralarla kısa yoldan para kazanmak isteyen bir çok yeni yatırımcı 2018 düşüşleriyle büyük bir hayal kırıklığı yaşadı. Peki bu kayıplar 2011’den bu yana yaşanan siber solandırıcılıklar yanında daha katlanılabilir mi?

Bussines Insider’in verilerine göre sadece bu yıl siber korsanlar 670 milyon dolar değerinde kripto para soygunu gerçekleştirdi. 2011 yılından bu yana kripto paralarla ilgili dolandırıcılık, hack verilerini bir araya getiren Crypto Aware, bu süre içerisinde kayıpların boyutunun 1.7 milyar dolar seviyesinde olduğunu açıkladı. Her ne kadar 1.7 Milyar kulağa şaşırtıcı gelse de bunun %40’lık büyük bir kısmı 2018 yılında gerçekleşti.
 
Aralık ayındaki muazzam boğa piyasası en çok dolandırıcıların yüzünü güldürdü. İnsan doğası gereği açgözlüdür, her gün yemşeil grafiklerin olduğu bir piyasa düşünün… Bu sıcak piyasa yatırımcının sadece daha fazla para kazanmasını sağlamaz aynı zamanda sektöre kötü niyetli kişiler için de davetiye çıkartacaktır. 
 
Bussines Insider’a açıklamalarda bulunan Crypto Aware kurucusu Anna Wu, "Kripto para dolandırıcılığı da tıpkı Bitcoin grafiği gibidir. Fiyatların artışa geçmesiyle dolandırıcıların sayısında da hatrı sayılır bir artış oluyor. Bu yüzden piyasalar artışa geçtiğinde dikkatli olmakta fayda var." dedi.
 
Wu ayrıca yatırımcıları kimlik avı dolandırıcılığına karşı da uyarıyor. Web sitelerini ziyaret etmeden önce URL adresini kontrol ederek riskleri azaltabilirsiniz diyen Wu, "Bir şey gerçek olamayacak kadar kazançlı gözüküyorsa büyük ihtimalle dolandırıcılıktır. Dolandırıcılar çoğu zaman yatırımcıları gerçekçi olmayan geri dönüşlerle ikna etmeye çalışıyor. Aç gözlülük etmeyin, Twitter’da kimseye 0.1 ETH  gönderip 1 ETH geri almayı beklemeyin. Büyük ihtimalle alamayacaksın." şeklinde konuştu.

06.04.2018

Haberler

`Fiyatı 25,000 dolara ulaşabilir`

Fundstrat Global Advisors`ın kurucu ortağı Thomas Lee, Bitcoin`in kullanıcı

`Libra`nın denetiminde global iş birliği önemli`

Japonya Merkez Bankası Başkanı Haruhiko Kuroda, Facebook`un kripto parası L

SEC`den Bitcoin açıklaması

ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu (SEC) Başkanı Jay Clayton’ın kri

Burundi`de tüm sanal paralar yasaklandı!

Burundi`de tüm sanal ve kripto paraların yasaklandığı bildirildi.

G7 kripto işlemlerini izlemeyi planlıyor

Aralarında G7 ülkelerinin de bulunduğu 15 hükümetin kripto para işlemlerini

`Bitcoin`i kontrollerle destekliyoruz `

Japonya Merkez Bankası, piyasa değeri bakımından dünyanın en büyük kripto p