Dolar haftanın ilk gününde kaç lira?

Dolar/TL, TCMB`nin faiz kararı sonrası veri gündeminin görece zayıf olduğu bugün 3,80`e doğru düşüşünü sürdürüyor.

Dolar kuru, geçtiğimiz hafta Fed'in beklentilere paralel gerçekleşen faiz kararı sonrası 3.81'e kadar gerilemiş, TCMB'nin GLP'de 50 baz puan artış ile beklentiyi karşılayamaması üzerine ise 3.89'a yükselmişti. Kur, haftayı 3.86'larda tamamlamıştı.

Dolar/TL yeni haftaya ise aşağı yönlü hareketle başladı. Kur saat 16.01 itibarıyla 3,84'ün de altına gerileyerek 3,8320 ile gün içi en düşük seviyesini gördü. Kur şu sıralar günlük bazda yüzde 0,90 düşüşle 3.8340'tan işlem görüyor. 
 
MERKEZ, AOFM'Yİ YÜKSELTTİ
 
TCMB geçen haftaki toplantısında GLP'de 50 baz puanlık artışa giderek bu oranı yüzde 12.75'e taşıdı. Banka, cuma günü ise bu artışı ağırlıklı ortalama fonlama maliyetine (AOFM) aynı oranda yansıttı. Böylece piyasalar tarafından yakından takip edilen ve bir süredir yüzde 12.25 seviyesinde oluşan AOFM cuma günü yüzde 12.75'e yükseldi. Bu, yılbaşına göre 450 baz puanlık bir sıkılaştırma anlamına geliyor. Ancak çift haneli enflasyon, TL'deki değer kaybı ve bu kaybın devam edebileceği endişeleri mevcut duruşun yeterince sıkı olup olmadığına dair endişeleri de beraberinde getiriyor.

VERGİ REFORMUNA İLİŞKİN HABER AKIŞI TAKİP EDİLİYOR
 
Dolar/TL'nin yönü üzerinde ABD vergi reformu yasa tasarısına ilişkin haber akışı etkili olacak. Kongre'nin bu hafta içinde tasarıyı oylaması ve metnin hafta bitmeden Başkan Donald Trump tarafından imzalanarak yasalaşması bekleniyor. Pek çok konuda düzenlemeler içeren tasarının en dikkat çeken maddesi kurumlar vergisinin 2018'den itibaren yüzde 35'ten yüzde 21'e düşürülmesini öngörüyor.

18.12.2017

Haberler

`Fiyatı 25,000 dolara ulaşabilir`

Fundstrat Global Advisors`ın kurucu ortağı Thomas Lee, Bitcoin`in kullanıcı

`Libra`nın denetiminde global iş birliği önemli`

Japonya Merkez Bankası Başkanı Haruhiko Kuroda, Facebook`un kripto parası L

SEC`den Bitcoin açıklaması

ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu (SEC) Başkanı Jay Clayton’ın kri

Burundi`de tüm sanal paralar yasaklandı!

Burundi`de tüm sanal ve kripto paraların yasaklandığı bildirildi.

G7 kripto işlemlerini izlemeyi planlıyor

Aralarında G7 ülkelerinin de bulunduğu 15 hükümetin kripto para işlemlerini

`Bitcoin`i kontrollerle destekliyoruz `

Japonya Merkez Bankası, piyasa değeri bakımından dünyanın en büyük kripto p